Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 6d. 19:00

Kodėl Donaldas Trumpas ir Kim Jong Unas susitiks Vietname?

D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimo emocingos akimirkos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas ir Kim Jong Unas

Oficialu: JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Šiaurės Korėjos vadovas Kim Jong Unas vasario 27-28 dienomis susitiks Vietname. Komunistų valdoma, tačiau į kapitalizmą linkstanti valstybė kadaise taip pat konfliktavo su Jungtinėmis Valstijomis, rašo „Agence France-Presse“.

Priešingai nei Pchenjanas, dabar Hanojus laiko Vašingtoną vienu artimiausių sąjungininkų, nors praeito amžiaus viduryje šalys kariavo.

Dėl kokių dar priežasčių D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimui buvo pasirinktas Vietnamas?

Logistinės priežastys

Vietnamas itin patogus logistiškai. Kim Jong Unas, paprastai keliaujantis šarvuotu traukiniu, šalį pasieks trumpu skrydžiu. Be to, čia yra įsikūrusios JAV ir Šiaurės Korėjos ambasados, todėl nebus sudėtinga derinti susitikimo detales.

Hanojus palaiko draugiškus ryšius su abiem šalimis. Apskritai Vietnamas laikomas „neutralia“ teritorija, priešingai nei JAV valstija Havajai. Anksčiau sklandė gandai, kad susitikimas gali vykti šiose salose.

Be to, šioje komunistinėje valstybėje aukštas saugumo lygis palaikomas net ir be ypatingų progų.

Kodėl Kim Jong Unui tinka Vietnamas?

Vietnamas – viena iš saujelės šalių, palaikančių gerus santykius su Šiaurės Korėja. Valstybės diplomatinius ryšius palaiko nuo 1950-ųjų, kai Vietnamo karo metu Pchenjanas komunistams šiaurėje palaikyti siuntė karinių oro pajėgų personalą.

Paskutinį kartą aukščiausio rango Šiaurės Korėjos lyderis Vietname lankėsi 1958-aisiais – tuomet į šią Pietų Kinijos jūros pakrantėje įsikūrusią valstybę keliavo Kim Jong Uno senelis Kim Il Sungas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kim Il-Sungas (kairėje), su sūnumi Kim Jong-Ilu (1983 m. rugsėjis)
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kim Il-Sungas (kairėje), su sūnumi Kim Jong-Ilu (1983 m. rugsėjis)

Tiesa, po to Vietname lankėsi keli aukšto rango Šiaurės Korėjos pareigūnai.

Kai Jungtinės Tautos (JT) Pchenjanui skyrė sankcijas, prekyba tarp šalių sumažėjo. Vis dėlto, 2017 metais šalys prekiavo už 7 mln. dolerių (6,14 mln. eurų).

Pirmoji Kim Jong Uno kelionė į Vietnamą gali tapti proga diktatoriui pasimokyti, kaip po karo transformavosi šalies ekonomika.

„Kim Jong Unui bus naudinga pačiam susipažinti su Vietnamo istorija, tai galėtų būti geras įkvėpimo ir refleksijos, kuria kryptimi jis turėtų vesti Šiaurės Korėją, šaltinis“, – teigė Vietnamo ekspertas Singapūre įsikūrusiame tyrimų centre „ISEAS-Yusof Ishak Institute“.

O kaip Vašingtonas?

AFP rašo, kad Vietnamą galima vadinti strategiškai svarbia vieta ir JAV, šiuo metu įsitraukusioms į prekybos karą su Kinija – viena artimiausių Šiaurės Korėjos sąjungininkių.

Seulo Asano politikos studijų instituto reziduojantis profesorius Cheon Seong Whunas teigė, kad D.Trumpas galėtų pasinaudoti Vietnamu, jog „nusiųstų signalą Pekinui, jog ne viskas jūsų rankose, turime kontrbalansą Kinijos įtakai šioje (pasaulio) dalyje“.

Vašingtonas taip pat nori pabrėžti Vietnamo ekonominę sėkmę, kurią pernai gyrė šioje šalyje besilankęs JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo.

„Jūsų šalis gali pakartoti šį kelią. Jis – jūsų, jei pasinaudosite akimirka“, – taip M.Pompeo žodžiai, skirti Kim Jong Unui.

„Tai gali būti ir jūsų stebuklas Šiaurės Korėjoje“, – pridūrė jis.

Kodėl Vietnamas sutinka organizuoti?

„Agence France-Presse“ rašo, kad Vietnamas yra pasiryžęs pasaulinėje scenoje pademonstruoti savo diplomatinius raumenis. O Kim Jong Uno ir D.Trumpo susitikimas galėtų atsipirkti keliais būdais.

Pasak Vu Minh Khuong, politikos analitiko iš Singapūre įsikūrusios Lee Kuan Yew viešosios politikos mokyklos, šio susitikimo organizavimas galėtų „pagerinti Vietnamo statusą tarptautinėje bendruomenėje, o tai padėtų pritraukti turistus ir užsienio investicijas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:07
01:20
02:44

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min