Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl Pentagono tyrimas, kad V.Putinas turi Aspergerio sindromą, yra nesąmonė?

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
Šaltinis: 15min
0
A A

Prieš savaitę viso pasaulio žiniasklaida su pasimėgavimu skelbė žinią, kad 2008 m. vienas Pentagono departamentas padarė išvadą, kad Vladimiras Putinas turi autizmo formą – Aspergerio sindromą. Tačiau pasirodo, kad viso pasaulio dėmesį patraukęs tyrimas gali būti iš kavos tirščių.

Brenda Connors, vadovavusi tyrimui, išvadose tuomet rašė, kad V.Putino neurologinis vystymasis buvo sutrikdytas ankstyvoje vaikystėje, ir dabar Rusijos prezidentas pasižymi neurologiniu sutrikimu.

Žiniasklaida visame pasaulyje pasigardžiuodama šią žinią pateikinėjo kaip neva paaiškinančią V.Putino elgesį, Rusijos valdžios atstovai piktinosi, kad tokios išvados – kvailystė, kurios neverta net komentuoti. Kad ir kaip keistai tai nuskambėtų, šįkart Kremlius teisus, rašo Johnas R. Schindleris „XX comittee“.

„Politico“ portalas gavo dar du B.Connors vykdytus tyrimus, kurie privertė juos paklausti savo skaitytojų: ar mėgstate žiūrėti filmukus internete, ir tuomet daryti abstrakčias, pritemptas ir pseudomokslines išvadas apie žmones, kuriuos matėte reportažuose? Jeigu taip, tuomet sveikiname – jūs būtumėte tinkamas narys slaptoje Pentagono grupėje, kuri tyrinėja neverbalinę pasaulio lyderių kalbą.

„Politico“ apžvalgininko Marko Lawrence'o Schrado teigimu, pateiktos išvados apie V.Putiną rodo, kad jas padarę asmenys nei suvokia, kas yra Aspergerio sindromas, nei turi supratimo apie Rusijos istoriją ar tuomet joje vykstančius procesus. 

Abejotina specialistė...

M.L.Schradas pažymi, kad B.Connors tekste – gausu ne tik loginių, bet net ir rašybos bei gramatinių klaidų. Nustatydama V.Putino diagnozę ji remiasi ketvirtajame dešimtmetyje vengrų choreografo sukurta metodika „Judesio modelio analizė“, kuri buvo išpausdinta tik leidinyje „Šokio ir judesio spauda“.

B.Connors neturi jokios kvalifikacijos, kad galėtų pateikti tokias išvadas. Jos bakalauro ir magistro laipsniai yra įgyti politikos moksluose, ji taip pat mokėsi interpretacinio šokio.

Pats J.R.Schindleris 2005-2014 m. buvo JAV karo laivyno koledže, kuriame dirbo ir tyrimo vadovė B.Connors, ir susipažino su jos darbais. Jo teigimu, tai, kas dar nepateko į žiniasklaidos rankas, yra net absurdiškiau už V.Putino psichinės sveikatos būklės nustatinėjimą.

J.R.Schindleris pabrėžia, kad jis nežino, ar V.Putinas tikrai turi autizmo formą. Tačiau to nežino ir tyrimo autorė B.Connors. Ji neturi jokios kvalifikacijos, kad galėtų pateikti tokias išvadas. Jos bakalauro ir magistro laipsniai yra įgyti politikos moksluose, ji taip pat mokėsi interpretacinio šokio. Valstybės departamente ji dirbo protokolo pareigūne ir kažkaip įsitaisė pelningoje vietoje karo laivyno koledže – kur ji ne dėstė, o tik atlikinėjo „tyrimus“. J.R.Schindleris pažymi, kad ji – toli gražu ne pirmasis atvejis, kai šiame koledže įdarbinami „ypatingi valdžios draugai“, kurie neturi kvalifikacijos.

B.Connors save vadina judesio analizės eksperte – ji žiūri daug filmuotos medžiagos ir tuomet sukuria įslaptintus asmenų psichinės būklės vertinimus. Jos tyrimai verčia kraipyti galvą ir jos kolegas koledže, kurie, anot J.R.Schindlerio, žino žymiai daugiau apie V.Putiną, Rusiją ir KGB. Taip pat nėra aiškus ir jos „tyrimo“ poreikis. CŽV jau kelis dešimtmečius tą darė – nuosekliai analizuodavo pasaulio lyderių medicininę ir psichologinę būklę. J.R.Schindleris teigia skaitęs ne vieną tokią įžvalgią ataskaitą, kurią parašė geriausi savo sričių specialistai – o tokia tikrai nėra B.Connors.

... iš abejotino instituto

Nėra aišku, kiek B.Connors gavo už šį savo „tyrimą“. Tačiau „Politico“ skelbia, kad nuo 2009 m. su ja dirbantys įvairūs ekspertai gavo mažiausiai 365 tūkst. JAV dolerių. Sklando gandai, kad tikroji suma yra net žymiai didesnė. 

Šiuos pinigus dalina „Office of Net Assessment“ (ONA) – vidinis Pentagono departamentas, kuris yra žinomas dėl nevisai aiškaus milžiniškų pinigų skirstymo. ONA nuo 1973-iųjų vadovauja Andy Marshallas, kuris vadinamas „Yoda“. Jis buvo sukurtas tam, kad atliktų užduotis, kurių nelabai norėjo daryti CŽV. Jam tai sekėsi – tikriausiai dėl to, kad „Yoda“ subūrė aplink save ištikimų sekėjų ratą, kuris net priminė kultą. A.Marshallas yra pažadėjęs šiemet palikti Pentagoną. 

Andrew Marshall
Andrew Marshallas

Departamentas slepiasi už „slaptos informacijos“ sienos, tad niekas negali sužinoti, kam ir kiek yra mokama, taip pat išvengiama šios srities ekspertų vertinimų. Galiausiai, beveik nė vieno iš „tyrimų“ nemato nei visuomenė, nei kiti mokslininkai už departamento ribų, tad nesulaukiama ir kritikos. 

Tikrieji A.Marshallo sugebėjimai – ne moksliniai, o vadybiniai. Jo vadovaujamoje įstaigoje susipina visi blogiausi akademinio ir žvalgybos pasaulių aspektai – intelektualinė tuštybė, galinga valdžia, kuri laviruoja ant kulto ribos, milžiniškos sumos, kurios skirstomos lojaliems darbuotojams, dar labiau sutvirtinantiems „Yoda yra dievas“ liniją.

Taip pat slepiamasi už „slaptos informacijos“ sienos, tad niekas negali sužinoti, kam ir kiek yra mokama, taip pat išvengiama šios srities ekspertų vertinimų. Galiausiai, beveik nė vieno iš „tyrimų“ nemato nei visuomenė, nei kiti mokslininkai už departamento ribų, tad nesulaukiama ir kritikos. 

J.R.Schindleris taip pat tvirtina žinantis apie daugelį atvejų, kai ONA atliktų tyrimų rezultatai buvo pardavinėjami už dideles sumas. Tai – ne tik neteisėta, bet ir itin neetiška. 

Praėjusiais metais Karo laivyno generalinis inspektorius pateikė nemalonų JAV karo laivyno koledžo įvertinimą – jame pareikšta, kad įstaigoje dirba per mažos kvalifikacijos asmenys, ir jiems yra permokama. J.R.Schindleris savo straipsnį baigia viltimi, kad pats Pentagonas po šio „V.Putinas – autistas“ skandalo atliks savo tyrimą dėl departamento veiklos.

Žala ir JAV politikai, ir tikrai autizmą turintiems

Tokia neatsakinga studija ir jos paviešinimas kenkia ne tik visuomenės supratimui apie tai, kas vyksta Rusijoje, ir kaip jos valdžia priiminėja sprendimus, tačiau gali padaryti  ir neigiamą poveikį tiems, kurie iš tikrųjų turi Aspergerio sindromą. 

Kaip pažymi „Politico“, V.Putinas pastaraisiais metais tapo didžiausiu pasaulio blogiečiu – įsiveržė į Krymą ir jį aneksavo, kursto antivakarietišką ksenofobiją Rusijoje, vykdo kruviną karą Rytų Ukrainoje, kurio metu buvo numuštas „Malaysia Airlines“ lėktuvas, žuvo tūkstančiai žmonių, o dar dešimtys tūkstančių neteko namų.

Jeigu visuomenė pradės tikėti, vienas iš grėsmingiausių pasaulio lyderių turi autizmo formą, jam priskiriamas savybes jie gali imti sieti su visais, turinčiais Aspergerio sindromą. Taip tokiems žmonėms bus nepelnytai priskiriamos nerimą keliančios V.Putino savybės, kurios neturi nieko bendro su autizmu.

V.Putinas tekste apibūdinamas kaip primityvus žmogus, esantis ne žinduolių, o reptilijų vystymosi fazėje, ir daroma prielaida, kad taip yra dėl autizmo. Tai – neįtikėtinai įžeidžiama visiems žmonėms, turintiems Aspergerio sindromą.

Negana to, pats Pentagono tekstas parašytas nemoksline ir įžeidžiančia leksika – tai tik dar kartą įrodo, kad B.Connors nėra jokia specialistė. Jame ne tik V.Putinas, bet ir visi asmenys su Aspergerio sindromu vadinami kenčiančiais nuo neurologinės žalos sveikatai ir turinčiais neįgalumą.

V.Putinas tekste apibūdinamas kaip primityvus žmogus, esantis ne žinduolių, o reptilijų vystymosi fazėje, ir daroma prielaida, kad taip yra dėl autizmo. Tai – neįtikėtinai įžeidžiama visiems žmonėms, turintiems Aspergerio sindromą.

Galų gale, klausia M.L.Schradas, o jeigu V.Putinas ir turėtų Aspergerio sindromą, na ir kas? Tai jokiu būdu nereikštų, kad jis nėra tinkamas valstybės valdymui, juo labiau – nepaaiškintų jo elgesio tiek vidaus, tiek užsienio politikoje. Apžvalgininkas, pats auginantis sūnų su Aspergerio sindromu, teigia, kad tai gali būti net laikoma privalumu visiems, kuriems savo darbe reikia ypatingo atsidavimo ir neįtikėtino atidumo detalėms. 

Negana to, kad Pentagono tyrimas dėl V.Putino buvo akivaizdus lėšų švaistymas, nedavęs jokios naudos, jo nušvietimas žiniasklaidoje parodė, kad dar reikia nukeliauti ilgą kelią, kol bus suprasti ir autizmas, ir jį turintys, ir V.Putinas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min