Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gegužės 15d. 09:41

Kodėl teroristai grobia mokinukes Nigerijoje?

Protesto akcija prieš „Boko Haram“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Protesto akcija prieš „Boko Haram“

Jau praėjo daugiau nei trys savaitės, kai baisioji „Boko Haram“ teroristinė grupuotė šiaurės Nigerijoje ištempė 276 internatinės mokyklos auklėtines iš jų lovų, tačiau niekas vis dar nežino, kur jos yra. Nigeriją pasiekė tarptautinė parama, o šalies prezidentas pažadėjo sustabdyti gyventojus gąsdinančių teroristų veiklą.

Kur šiuo metu yra pagrobtosios mergaitės?

Niekas tiksliai nežino. „Boko Haram“ lyderis Abubakaras Shekau nufilmuotame pareiškime sakė ketinantis parduoti jas į vergiją, tačiau nežinoma, ar jis tai padarė.

Pentagono atstovas kontradmirolas Johnas Kirby ir kiti pareigūnai sakė manantys, kad merginas pagrobėjai galėjo suskirstyti į mažesnes grupes, dėl ko jas visas rasti bus dar sunkiau.

Buvęs Didžiosios Britanijos premjeras, specialusis Jungtinių Tautų pasiuntinys švietimo klausimais Gordonas Brownas svarsto, kad mergaitės galėjo būti išgabentos iš Nigerijos į kaimynines šalis. „Ieškoti reikia Nigeryje, Kamerūne ir Čade, pažiūrėti, ar nerasime informacijos“, – sakė jis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vienos iš Nigerijoje pagrobtų mergaičių motina
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vienos iš Nigerijoje pagrobtų mergaičių motina

Kokių priemonių imtasi?

Nigerija informacija dalinasi labai vangiai ir tepasakė, kad jos kariuomenė ieško mergaičių. Nigerijos policija pasiūlė 310 tūkst. dolerių atlygį už naudingą informaciją, tačiau jokių vertingų žinių neatsirado.

JAV ir Didžioji Britanija pasiuntė savo patarėjus, kad padėtų Nigerijos vyriausybei rasti mergaites, rengti išvadavimo misijas ir apksritai kovoti su „Boko Haram“ teroristais.

Ar Nigerija padarė viską, kas įmanoma?

Toli gražu, sako nemažai kritikų. „Amnesty International“ penktadienį paskelbė ypač kritišką ataskaitą, kurioje teigia, kad Nigerijos pareigūnai turėjo informacijos apie būsimą reidą Čiboko mokykloje, bet nieko nedarė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./ Goodluckas Jonathanas
AFP/„Scanpix“ nuotr./ Goodluckas Jonathanas

Nigerijos prezidentas Goodluckas Jonathanas sulaukė daugybės kritikos, kad delsė tris savaites kreiptis į tautą ir paaiškinti, kas daroma, kad mergaitės būtų rastos ir išvaduotos.

Pastangos pažaboti „Boko Haram“ iki šiol buvo nevaisingos, nors prieš metus G.Jonathanas šalies šiaurėje paskelbė nepaprastąją padėtį.

Kas yra „Boko Haram“?

Nigerijos ir JAV pareigūnai grupuotę vadina teroristine organizacija, siekiančia Nigerijoje įkurti islamistinę valstybę. Šalies šiaurėje daugiausia gyvena musulmonai, o pietuose dominuoja krikščionys.

Vis dėlto organizacija atsirado iš šiaurės Nigerijos gyventojų nepasitenkinimo valdžia ir didele ekonomine nelygybe. Didžioji dalis turto iš Nigerijos naftos išteklių yra sutelkta pietuose.

„Boko Haram“ kaltinama dešimtimis žiaurių išpuolių bažnyčiose, mokyklose ir kitur. Manoma, kad pernai ši grupuotė užpuolė ir nužudė per 40 studentų vienoje žemės ūkio mokykloje. Vasarį ji sudegino mokyklą Jobės valstijoje, žuvo 29 berniukai. Balandį „Boko Haram“ ne tik pagrobė internatinės mokyklos auklėtines, bet dar ir prisiėmė atsakomybę už sprogimą Abudžos autobusų stotyje, kur žuvo dešimtys žmonių.

Pirmadienį grupuotei priklausantys teroristai užpuolė miestą, kuriame buvo įsikūrę pagrobtų mergaičių ieškantys kariai. Žuvo mažiausiai 310 žmonių, dalis jų sudegė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sprogimų padariniai autobusų stotyje, Nigerijoje.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sprogimų padariniai autobusų stotyje, Nigerijoje.

Kodėl jie tai daro?

Viską paaiškina grupuotės pavadinimas. „Boko Haram“ reiškia „Vakarų švietimas yra nuodėmė“ arba „draudžiamas“. Teroristai reikalauja nutraukti tokį švietimą, ypač mergaitėms. Šią savaitę pasirodžiusiame vaizdo įraše grupuotės lyderis Abubakaras Shekau pareiškė, kad mergaitėms ne vieta mokykloje. „Moterys privalo eiti ir tekėti“, – sakė jis.

Kas nutiks mergaitėms, jei valdžios pajėgos jų neras?

A.Shekau sakė ketinantis parduoti jas į vergiją. „Alachas sako, kad turiu parduoti. Jis man įsako parduoti“, – tvirtina jis vaizdo įraše. Dalis ekspertų abejoja, ar teroristai išties tiesiog parduos pagrobtąsias mergaites, tačiau jos vis vien gali tapti sekso vergėmis grupuotės nariams, prievarta ištekintos arba atiduotos už išpirką.

Žmogaus teisių aktyvistas Sheku Sani sako, kad „Boko Haram“ gali pasinaudoti mergaitėmis kaip gyvuoju skydu, jei tektų gintis nuo kariuomenės puolimo.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min