Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 2d. 19:31 , atnaujinta: 2012 rugpjūčio 2d. 22:01

Kofi Annanas traukiasi iš taikos pasiuntinio Sirijai pareigų

Specialusis pasiuntinys sprendžiant Sirijos krizę Kofi Annanas
„Scanpix“ nuotr. / Specialusis pasiuntinys sprendžiant Sirijos krizę Kofi Annanas

Kofi Annanas pasitraukia iš Jungtinių Tautų (JT) ir Arabų Lygos taikos pasiuntinio Sirijai pareigų, paskelbė ketvirtadienį JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas, nes pilietinis karas Sirijoje darosi nebekontroliuojamas.

JT vadovas „didžiai apgailestaudamas“ paskelbė, kad atsistatydina K.Annanas, kurį jis pats į šį postą paskyrė vasario 23 dieną.

Ban Ki-moonas pagerbė K.Annaną už jo pastangas „sunkiausiame“ poste siekti, kad liautųsi kruvinas smurtas, kuris, anot žmogaus teisių stebėsenos, nusinešė Sirijoje daugiau kaip 20 tūkst. gyvybių nuo pernai kovo mėnesio, kai prasidėjo sukilimas prieš prezidento Basharo al-Assado režimą.

Dabartinis JT vadovas pridūrė, kad buvęs JT generalinis sekretorius K.Annanas iš pareigų pasitrauks mėnesio pabaigoje ir kad dabar pradėta ieškoti jo pareigų perėmėjo.

„Norėčiau išreikšti didžiausią dėkingumą ponui Annanui už jo ryžtą ir narsias pastangas atliekant bendrojo specialiojo pasiuntinio pareigas Sirijoje“, – sakė Ban Ki-moonas.

„Kofi Annanas vertas, kad mes didžiai žavėtumėmės jo pasiaukojimu, su kuriuo jis taikė savo didžiulę patirtį ir autoritetą šiame sunkiame ir potencialiai nedėkingame poste“, – pridūrė jis.

JT ir Arabų Lyga K.Annaną pasiuntiniu Sirijos konfliktui spręsti pasirinko vasario 23 dieną. Netrukus jis jau tarpininkavo, kad būtų pradėtas įgyvendinti jo šešių punktų planas, pagal kurį balandžio 12 dieną turėjo įsigalioti paliaubos Sirijoje.

Deja, paliaubų taip niekada ir nebuvo laikomasi. Jungtinėms Tautoms teko mažinti savo misiją, kuri turėjo stebėti kaip laikomasi šių paliaubų.

Pasitraukiantis K.Annanas skundėsi paramos stoka ir konflikto militarizavimu

„Aš nesulaukiau visos paramos, kurios reikėjo tikslui pasiekti“, – sakė K.Annanas skubiai Ženevoje surengtoje spaudos konferencijoje.

JAV mano, kad jo atsistatydinimas susijęs su Rusijos ir Kinijos pozicija – Vakarų pastangų blokavimu.

Jis pridūrė, kad „nuolatiniai prikaišiojimai ir kaltų ieškojimai“ JT Saugumo Taryboje trukdė jo pastangoms įgyvendinti vadinamąjį šešių punktų taikos planą.

„Didėjantis militarizavimas šalyje ir vienybės stoka JT Saugumo Taryboje iš esmės pakeitė mano vaidmenį“, – sakė buvęs JT generalinis sekretorius.

K.Annano nuomone, lig šiol nei jis, ne kas nors kitas negalėjo įtikinti Sirijos vyriausybę ir opoziciją, kad būtina pradėti politinės pertvarkos procesą.

„Pasaulyje daugybė pamišusių žmonių, panašių į mane. Todėl nesistebėkite, kad JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas ras kažką, kas sugebės atlikti šį darbą geriau už mane“, – pabrėžė K.Annanas.

„Gali būti ir kitų planų, kitokių požiūrių (į Sirijos krizės sprendimą), kurie veiks visai efektyviai“, – pažymėjo jis.

K.Annanas prognozavo, kad Sirijos prezidentas B.al-Assadas „anksčiau ar vėliau“ pasitrauks ir kad jo pareigų perėmėjui seksis geriau.

K.Annano pasitraukimas rodo aklavietę Sirijoje, tvirtina Prancūzija

K.Annano sprendimas pasitraukti iš JT ir Arabų Lygos pasiuntinio Sirijai pareigų rodo, „ryškią aklavietę“ krizėje, sakė ketvirtadienį Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabius.

„Specialusis pasiuntinys atsistatydino, bet paliaubų, B.al-Assado pasitraukimo ir politinių permainų, kurių laikytųsi visos bendruomenės Sirijoje, būtinybė yra dar labiau neatidėliotina“, – sakė L.Fabius.

Dėl K.Annano pasitraukimo apgailestavimą pareiškė ir Sirijos užsienio reikalų ministerija.

Tuo tarpu JAV mano, kad jo atsistatydinimas susijęs su Rusijos ir Kinijos pozicija – Vakarų pastangų blokavimu.

Rusijos URM apgailestauja dėl K.Annano atsistatydinimo

Rusijos užsienio reikalų ministerija laukia oficialios informacijos dėl K.Annano atsistatydinimo iš JT generalinio sekretoriaus ir Arabų Lygos specialiojo pasiuntinio Sirijai posto.

„URM apgailestauja ir laukia oficialios informacijos apie tai“, – sakė agentūrai „Interfax“ šaltinis Rusijos užsienio reikalų ministerijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:44
23:52
01:12

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min