TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kokią ateitį JAV ir pasauliui atneš nenuspėjamasis Donaldas Trumpas? 

Protestai per Trumpo mitingą Kalifornijoje virto smurtiniais
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Protestai per Trumpo mitingą Kalifornijoje virto smurtiniais
Šaltinis: Lrt.lt
1
A A

Amerikoje vyksta naujojo šalies prezidento Donaldo Trumpo inauguracija. Žurnalistai atkreipia dėmesį, kad Baracko Obamos metais inauguracijos renginiai tęsėsi penkias dienas, D.Trumpo atveju jie truks tris dienas. Išrinktojo prezidento komanda sako, kad kuklesni renginiai simbolizuoja D.Trumpo nusiteikimą griebtis darbų. Kaip bus iš tikrųjų?

D.Trumpo politinės karjeros pradžią sekantys žurnalistai pastebi, kad istorijoje įsimins ir vienas trumpiausių – pusantros valandos truksiantis D.Trumpo paradas.

Jis taip pat ypatingas, nes pirmą kartą parado nekomentuoja legendinis amerikiečių pranešėjas Charlie Brotmanas. 89 metų pranešėjas nuo 1957-ųjų komentavo 15 paradų, skelbė dešimties prezidentų vardus. Bet savo pavardės D.Trumpas jam tarti neleido.

Pirmą kartą inauguracijos parado nekomentuoja legendinis amerikiečių pranešėjas Charlie Brotmanas. 89 metų pranešėjas nuo 1957-ųjų komentavo 15 paradų, skelbė dešimties prezidentų vardus.

Elektroniniu laišku pranešė, kad Ch.Brotmano paslaugų nereikės. Toks akibrokštas – dar vienas akmenėlis nemėgstantiems D.Trumpo. Jie per inauguracijos renginius žada pasirodyti kaip niekad aiškiai. Protestų leidimai išduoti keliolikai įvairių grupių. Didžiausia akcija numatoma kitą dieną po priesaikos, kai vyks vadinamasis moterų žygis.

Kokių politinių ir ekonominių vėjų tikėtis?

Politologas Linas Kojala pažymi, kad į valdžią ateina prezidentas, neturintis jokios politinės patirties. Tai rinkimų kampanijoje D.Trumpas išnaudojo kaip didžiulį privalumą, bet tai, anot politologo, neabejotinai kuria ir tam tikrą nerimo, neapibrėžtumo atmosferą.

D.Trumpo komanda kol kas formuojama lėtai. Paskirti tik 30 iš 700 svarbių pareigūnų. Iš viso jam teks tiesiogiai ar pusiau tiesiogiai paskirti apie 4000 pareigūnų. Anot L.Kojalos, tai gali užsitęsti ir iki pavasario. Tiesa, pirminiai kandidatai į svarbius postus jau žinomi, taigi tai, politologo teigimu, jau leidžia matyti tam tikrą politikos kryptį.

Politologai atkreipia dėmesį, kad pradinė D.Trumpo komanda – „seno sukirpimo“ aukšto rango kariškiai ir verslininkai, dalis jų prijaučia nacionalistinėms pažiūroms.

Tiki geraisiais pažadais

Kalbėdamas apie galimą naujojo prezidento ekonominę politiką, „Swedbank“ vyr. ekonomistas Nerijus Mačiulis pažymi, kad išrinkus D.Trumpą finansų rinkos sureagavo teigiamai. Tai, anot N.Mačiulio, rodo, kad didelė dalis verslininkų, investuotojų tiki, jog naujasis šalies vadovas įgyvendins savo geruosius pažadus. Tiesa, anot ekonomisto, yra užuominų, kad D.Trumpas gali elgtis ir labai destruktyviai ir imtis neproduktyvios protekcionistinės politikos.

„Štai savo „Twitter“ paskyroje jis ima šantažuoti ir grasinti atskiroms įmonėms, kurios planuoja investuoti Meksikoje, o ne Jungtinėse Amerikos Valstijose“, – pastebi ekonomistas.

Ekonomistas priminė ir D.Trumpo pažadą pirmąją dieną Baltuosiuose rūmuose pripažinti, kad Kinija manipuliuoja savo valiuta, o tai leistų JAV taikyti didelius importo tarifus Kinijai. Toks žingsnis, anot N.Mačiulio, būtų labai pavojingas.

„Tai jau būtų pradžia prekybiniams karams, kurie galėtų išsivynioti ir į daug blogesnius scenarijus, dar didesnę karinę įtampą Pietų Kinijos jūroje“, – sako N.Mačiulis.

Lrt.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min