Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kokių pasekmių moterims turi pasaulinis D.Trumpo administracijos karas prieš abortus?

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos sugriežtintas karas prieš abortus moterims turi tragiškų pasekmių: auga nesaugių abortų, lytiniu keliu plintančių ligų bei paauglių nėštumo atvejų skaičius.
Mergaitės Senegalo sostinėje Dakare
Mergaitės Senegalo sostinėje Dakare / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

JAV vykdoma vadinamoji „Meksiko miesto politika“ draudžia finansuoti visas užsienio organizacijas, atliekančias abortus ar konsultuojančias dėl šios procedūros. Ronaldo Reagano laikais priimtą politiką atšaukdavo kiekvienas prezidentas demokratas, o už valstybės vairo stojęs respublikonas ją vėl atgaivindavo.

„The Guardian“ rašo, kad vadovaujant D.Trumpui ši politika buvo išplėsta ir sugriežtinta labiau nei bet kada istorijoje. Seksualinės sveikatos organizacijos įspėja, kad tokia politika gali nulemti moterų mirtis, kai šios bandys atlikti abortus pačios ar atsiduos į neprofesionalų rankas.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas

D.Trumpo administracija kovą itin sugriežtino finansavimo sąlygas: jei užsienio organizacija konsultuoja moteris abortų klausimu naudodamasi lėšomis, gautomis iš bet kokių kitų šaltinių, pavyzdžiui, savo pačios vyriausybės ar kitos šalies, nebegalės gauti Jungtinių Valstijų paramos.

Ši taisyklė taikoma visoms pasaulio sveikatos apsaugos organizacijoms.

Nukentės labiausiai pažeidžiamos

Vienos tokių organizacijų – „Marie Stopes International“ (MSI) ir „Tarptautinė planuotos tėvystės federacija“ (IPPF). Jos teikia seksualinės ir reprodukcinės sveikatos apsaugos paslaugas net tose šalyse, kuriose abortai paprastai neatliekami, nes nėra teisėti.

Pasak organizacijų, kiekvieną kartą, kai atgaivinama ši politika, išauga nesaugių arba sau atliekamų abortų skaičius.

„Ši taisyklė labiausiai paveikia ir taip pažeidžiamiausias moteris – neturtingas, gyvenančias atokiausiose vietovėse ir jaunesnes nei 25 metų amžiaus. Progresą galime pasiekti tik tada, kai moterims ir mergaitėms išplėsime prieigą prie abortų, o ne ją sumažinsime“, – „The Guardian“ sakė IPPF atstovė Ana Maria Bejar.

„Politika turės tragišką poveikį IPPF daugiau nei 30-yje šalių. Nukentės galimybė pritaikyti kontraceptines priemones, teikti informaciją apie Zikos virusą, teikti pagalbą motinoms ir nėščiosioms, kovoti su reprodukcinės sistemos vėžiu, užkirsti kelią bei gydyti ŽIV.

A.M.Bejar: „Bet koks esminės, prieinamos, aukštos kokybės ir integruotos reprodukcinės sveikatos apsaugos apkarpymas reiškia, kad moterims ir mergaitėms nesuteikiama teisė nuspręsti, ką daryti savo kūnu, gyvenimu ir ateitimi“

Bet koks esminės, prieinamos, aukštos kokybės ir integruotos reprodukcinės sveikatos apsaugos apkarpymas reiškia, kad moterims ir mergaitėms nesuteikiama teisė nuspręsti, ką daryti savo kūnu, gyvenimu ir ateitimi“, – tikino A.M.Bejar.

Poveikis jau matyti

Kai politika buvo atgaivinta 2017-ųjų vasarį, IPPF su vietinėmis organizacijomis vykdė 49 projektus 31-oje Lotynų Amerikos, Karibų, Užsachario Afrikos bei Pietų Azijos šalyje. Per metus paslaugų kai kuriose regionuose sumažėjo 42 proc., o neigiami padariniai matomi jau dabar.

Viename didžiausių Nairobio lūšnynų Kiberoje savanoriai užfiksavo išaugusį lytiniu keliu plintančių infekcijų, pavyzdžiui, sifilio, taip pat nesaugių abortų skaičių. Mobilios šeimos planavimo klinikos dabar čia atvyksta kartą per mėnesį, o ne, kaip anksčiau, 3-4 kartus. Į kai kurias kaimiškas vietoves klinikos nebeatvyksta.

Kai kurios ŽIV klinikos užsidarė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kibera
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kibera

Senegalo sostinėje Dakare užfiksuotas nesaugių abortų, paauglių nėštumo ir lytiniu keliu plintančių infekcijų atvejų padaugėjimas – skurdžiausiuose rajonuose užsidarė trys iš penkių IPPF finansuojamų klinikų.

„Marie Stopes International“ – didžiausias šeimos planavimo fondas, teikiantis paslaugas visame pasaulyje. Išorinių reikalų direktorius Johnas Lotspeichas naujausią „Meksiko miesto politikos“ atnaujinimą pavadino „šokiruojančiu“.

„Jie sako, kad net jei organizacijos finansavimą daugiausia sudaro lėšos iš kitų organizacijų, pavyzdžiui, Danijos vyriausybės, draudžiama tuos (JAV) pinigus panaudoti konsultavimui dėl abortų“, – tikino jis.

J.Lotspeichas atkreipė dėmesį, kad Jungtinės Valstijos niekada neskirdavo pinigų apmokėti abortus – tai apibrėžia atskiras įstatymas.

„Marie Stopes International“ remia šeimos planavimo paslaugas daugybėje šalių, kuriose abortas yra draudžiamas. Kai kur paslaugos buvo nutrauktos.

J.Lotspeicha: „2017 metais tai įvyko labai greitai. Dauguma mobilių paslaugų Ugandoje buvo nutrauktos. Madagaskare jie turėjo grąžinti sunkvežimius Jungtinių Valstijų Tarptautinės plėtros agentūrai (USAID). Jie net neleistų mums iš jų pirkti (sunkvežimių).“

„2017 metais tai įvyko labai greitai. Dauguma mobilių paslaugų Ugandoje buvo nutrauktos. Madagaskare jie turėjo grąžinti sunkvežimius Jungtinių Valstijų Tarptautinės plėtros agentūrai (USAID). Jie net neleistų mums iš jų pirkti (sunkvežimių)“, – pridūrė jis.

„Tuomet yra pavyzdžių, kai šalyse kaip Malavis mes vieninteliai ir IPPF teikiame paslaugas“, – sakė J.Lotspeichas. Pasak jo, organizacijoms teko susiveržti diržus, todėl šalyje teikiama mažiau paslaugų.

„The Guardian“ rašo, kad seksualinė ir reprodukcinė sveikata – labai jautri sritis, kurią itin paveikia pokyčiai politiniame ir moraliniame klimate. Štai Tanzanija uždraudė besilaukiančioms mergaitėms lankyti mokyklą.

„Paslaugų tiekėjai sakė, kad per pirmus tris-keturis mėnesius pas juos ateidavo mergaitės, kurios bandė darytis abortus pačios. Kadangi nėščios negali lankyti mokyklos, jos bandydavo problemą išspręsti pačios“, – tikino J.Lotspeichas.

O tai, pasak jo, gali turėti tragiškų pasekmių.

Besikeičianti atmosfera

MSI ėmė finansuoti Danijos ir Kanados vyriausybės. Atsakydama į į 2017-ųjų „Meksiko miesto politikos“ atnaujinimą, Nyderlandų ministrė Lilianne Ploumen bei Belgijos, Danijos ir Švedijos vyriausybių atstovai įkūrė judėjimą „She Decides“ (liet. „Ji nusprendžia“). Jis renka lėšas ir kovoja už moterų teises į seksualinę bei reprodukcinę sveikatą, įskaitant abortą.

Šios šalys padėjo, tačiau jų teikiama parama negali prilygti prarastiems JAV fondams.

Jungtinių Valstijų lėšos, atimtos iš didžiųjų šeimos planavimo organizacijų, dabar skiriamos religinėms grupėms, pasisakančioms prieš abortus. Pastarosios tikina skatinančios šeimos planavimą, tačiau realybėje jos moko „natūralių“ būdų ir susilaikymo. Be to, pasikeitė diskusijų atmosfera.

Kovą Veronoje vyko kasmetinė Pasaulio šeimų kongreso sueiga, kurioje buvo skelbiama apie įsipareigojimą „teisei gyventi“. Buvo pasisakoma prieš kontraceptines priemones, teigiama, kad santuoką sudaryti gali tik vyras ir moteris, ji privalo trukti visą gyvenimą.

„Scanpix“/AP nuotr./Protestas prieš Pasaulio šeimų kongresą
„Scanpix“/AP nuotr./Protestas prieš Pasaulio šeimų kongresą

Pasaulinis D.Trumpo karas su abortais įkvėpė ir tokias ultrakonservatyvias organizacijas kaip „CitizenGO“, griežtai pasisakančioms prieš LGBT teises bei abortus.

„Pradedame matyti, kad tai – politinis žaidimas. Donaldo Trumpo administracija suteikia daug eterio žmonėms, kurie reiškia pažiūras, esą moterų teisės nėra pirmaeilės, net jei jos yra įtvirtintos Pekino deklaracijoje ir pan.“, – teigė J.Lotspeichas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius