Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kokių šalių laukia Islandijos likimas?

Islandijoje ekonomikos krachas baigėsi valdžios pakeitimu.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Islandijoje ekonomikos krachas baigėsi valdžios pakeitimu.
Šaltinis: 15min
0
A A

Žurnalas „Foreign Policy“ sudarė penkių valstybių, kurių gali laukti Islandijos likimas – ekonomikos žlugimas, o vėliau valdžios pakeitimas, sąrašą. Tarp tokių šalių – ir Latvija.

Šį sąrašą išspausdino Estijos naujienų portalas postimees.ee.

Didžioji Britanija

Visuotinėi finansų krizė Didžiojoje Britanijoje įgavo tokį mastą, kad Londoną imta vadinti Reikjaviku ant Temzės. Šioje šalyje visai neseniai oficialiai paskelbta recesija, o apžvalgininkai pastebi, kad Didžiosios Britanijos ekonomika itin smarkiai priklauso nuo finansinio sektoriaus – labiau nei daugelio kitų valstybių.

Bankų skola siekia 4,4 trilijono dolerių ir bankų gelbėjimas gali tapti itin sudėtingu uždaviniu. Be to, per ekonomikos nuosmukį žmonės kuo toliau, tuo labiau praranda pasitikėjimą Vyriausybe.

Latvija

Žurnalo ekspertų nuomone, Latvijos padėtis panašiausia į Islandijos. Didžiulis ekonominis augimas per pastaruosius metus, didelės skolos, padidintas vidaus vartojimas, minimalios sankaupos. Dėl visų šių priežasčių nuosmukio sąlygomis Latvijos ekonomika krinta greičiausiai iš visų Europos Sąjungos šalių.

Greta didžiulio ekonomikos nuosmukio ekspertai prognozuoja išaugančią bedarbių armiją, šiemet pasieksiančią jau dviženklį skaičių, valstybės biudžetas bus sumažintas 25 proc., smarkiai karpomos algos.

Ekonomikos nuosmukis tampa rimta grėsme ir Vyriausybei – ja dabar pasitiki vos 10 proc. rinkėjų.

Graikija

AFP/„Scanpix“ nuotr./Graikijoje per riaušes padegta daugybė automobilių.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Graikijoje per riaušes buvo padegta daugybė automobilių.

Skolose paskendusi Graikija įvardijama kaip bene nestabiliausios ekonomikos šalis Europos Sąjungoje. Iš pradžių perėjimas prie euro leido augti Graikijos ekonomikai, tačiau pastaruoju metu tai tapo bene rimčiausia kliūtimi skoloms grąžinti, mat Graikija nekontroliuoja savo valiutos politikos. 

Gyvenimą sukrėtė ir masinės riaušės, nuvilnijusios per šalį praėjusių metų pabaigoje. Nors į gatves išėję anarchistai teigė taip protestuojantys prieš tai, kad policininkas nušovė vieną jų bendramintį, tūkstančiai žmonių gatvėse iš tiesų atsidūrė protestuodami prieš itin sunkią ekonomikos padėtį šalyje.

Ukraina

Į eksportą orientuota ekonomika ir nenuspėjama politinė sistema privedė prie to, kad globalios krizės metu Ukraina tapo viena iš labiausiai nuo ekonominio nuosmukio nukentėjusių šalių Rytų Europoje.

Ekspertai pastebi, kad nuo visiško kracho Ukrainą išgelbėjo praėjusių metų spalį gautas 16,5 mlrd. dolerių kreditas. Tačiau net ir gavusi šį kreditą iš Tarptautinio valiutos fondo Ukraina sugebėjo pažeisti jo sąlygas. Mat šių metų biudžetas patvirtintas su trijų procentų deficitu, nors paskolos gavimo sutartyje reikalauta sudaryti subalansuotą biudžetą.

Nikaragva

Antros pagal skurdą Vakarų pusrutulio valstybės ekonomika daugiausia priklauso nuo užsienyje gyvenančių Nikaragvos piliečių, kurie gimtinėje likusiems artimiesiems kasmet perveda pinigų – nuo 800 milijonų iki milijardo dolerių.

Dėl pasaulio finansų krizės užsienyje gyvenančių išeivių iš Nikaragvos pajamos sumažėjo ir jie negali tiek padėti  giminaičiams. Be to, pasaulyje smarkiai krito kavos kainos, o tai buvo pagrindinė šalies eksporto prekė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min