Dabar populiaru
Publikuota: 2012 liepos 26d. 17:08

Kolorade siautėjęs žudikas palaikė glaudžius ryšius su smegenų veiklos ekspertais

Jamesas Holmesas teisme
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Jamesas Holmesas

Jamesas Holmesas, įtariamas nušovęs 12 žmonių viename Kolorado kino teatre, metus dalyvavo doktorantūros studijų programoje, apsuptas mokslininkų ir apie trijų dešimčių kitų doktorantų, tyrinėjančių sudėtingą smegenų veiklą.

Tačiau Denveryje įsikūręs Kolorado universitetas neskelbia pastebėjęs kokių nors ženklų, bylojančių, jog šis jaunuolis gali surengti išpuolį, kokiu tapo kruvinos šaudynės Ororos miestelyje.

Kita vertus, ekspertai abejoja, ar glaudūs ryšiai tarp doktorantūros programos dalyvių ir susitelkimas į smegenų tyrimus galėjo pakankamas veiksnys universiteto darbuotojams arba studentams suvokti, jog J.Holmesas žengia keliu, kurį vainikavo ataka per naujausio filmo apie Betmeną naktinį seansą.

Prestižinę JAV federalinės vyriausybės stipendiją pelnęs 24 metų J.Holmesas buvo pradėjęs pirmųjų metų neurobiologijos doktorantūros studijas Anschutzų medicinos fakultete. Jo studijų objektas buvo smegenų veikla ir jos sutrikimai, taip pat vaistinių preparatų, kuriais galėtų būti gydoma epilepsija bei kitos ligos, tyrimai.

Tačiau J.Holmesas nestudijavo elgsenos mokslų arba psichologijos, nurodė ekspertai.

Bayloro universiteto Neurobiologijos ir teisės iniciatyvos vadovas Davidas Eaglemanas sakė, jog kai kurie neurobiologijos ekspertai yra psichinių ligų ir elgsenos sutrikimų ekspertai, tačiau kiti daugiausiai dėmesio skiria molekulinės biologijos tyrimams.

„Išties tik dalis (šios srities) profesorių“ galėtų atpažinti bręstantį psichikos sutrikimą, teigė D.Eaglemanas.

„Daugelis neurobiologija užsiimančių žmonių nesispecializuoja psichinių ligų diagnozavime... Esama daug žmonių, kurie tyrinėja vien peles, kates ir panašius objektus“, – aiškino jis.

Įtariama, kad J.Holmesas apgalvotai kaupė ginklų ir sprogmenų arsenalą darbe bei namuose. Pasak policijos, praeitą penktadienį Denverio priemiestyje Auroroje jis nušovė 12 žmonių, o dar 58 sužeidė, taip pat užminavo savo butą, tikėdamasis nužudyti į jį mėginančių patekti policininkų.

Pareigūnai nurodė, kad J.Holmesas pradėjo pirkti šaunamuosius ginklus dar būdamas doktorantu. Į šią programą jis įstojo pernai birželį, laimėjęs JAV Nacionalinio sveikatos instituto stipendiją, padengiančią studijų mokesčius ir užtikrinančią lėšas pragyvenimui – 26 tūkst. dolerių per metus.

Universitetas atsisakė nurodyti konkrečią J.Holmeso studijų temą, tačiau vienoje internete paskelbtoje seminaro programoje nurodoma, jog jis gegužę skaitė pranešimą „Psichiatrinių ir neurologinių sutrikimų biologinis pagrindas“.

Šių metų birželio pradžioje J.Holmesas laikė įprastą žodinį egzaminą, baigiant pirmuosius doktorantūros metus. Universitetas nenurodė, ar vaikinui pavyko jį išlaikyti, tačiau J.Holmesas po kelių dienų pateikė prašymą nutraukti jo studijas, nepridėdamas jokio rašytinio paaiškinimo.

„Dabar visiems žinoma, kad jo akademiniai pasiekimai buvo puikūs“, – sakė universiteto doktorantūros programų dekanas Barry Shuras.

Pasak jo, doktorantūros programų dalyviai yra „tarsi šeima“, o fakultetas atidžiai stebi studentų pažangą.

„Būtų logiška manyti, kad šioje programoje buvo žmonių, kurie glaudžiai su juo dirbo ir kuriems būtų pakakę išmanymo įvertinti jo elgesį“, – sakė buvusi Federalinio tyrimų biuro kriminalinės psichologijos specialistė Mary Ellen O'Toole, parašiusi knygą „Pavojingas instinktas: kaip mus išduoda nuojauta“ (Dangerous Instincts: How Gut Feelings Betray Us)

„Tačiau gebėjimas atpažinti nerimą keliantį elgesį nereiškia, kad galite užkirsti kelią masinei žmogžudystei, – pažymėjo ji. – Universitetų lygmenyje esama daug žmonių, kurie elgiasi neįprastai ir keistai, tačiau nevykdo masinių žudynių.“

Mokslininkai, tyrinėjantys žmogaus smegenis, nebūtinai pajėgūs įvertinti grėsmes panašiai kaip žmonės, kuriems darbe nuolat tenka susidurti su ginkluotais užpuolikais, aiškino M.E.O'Toole.

Universiteto nenoras komentuoti metus trukusių J.Holmeso doktorantūros studijų dar labiau pagilino mįslę, susijusią su jo elgesio motyvais. Administracija vengia atsakyti, ar kas nors fakultete arba iš studentų įžvelgė pavojingo J.Holmeso elgesio požymių. Aukštosios mokyklos policija teigė iki šios atakos neturėjusi apie J.Holmesą jokių duomenų.

Kaip pranešama, asmens, kuris pagal vardą ir išvaizdą atitiko J.Holmesą, paskyra buvo pašalinta iš vieno pažinčių portalo. Tinklalapio Match.com atstovas Matthew Traubas antradienį patvirtino tinklalapio TMZ.com ir kitų kanalų pranešimus, jog ši paskyra buvo sukurta prieš žudynes kino teatre.

Tačiau M.Traubas nekomentavo, ar jo portalas mano, kad tą anketą iš tiesų buvo sukūręs J.Holmesas.

Vienas iš klausimų šioje anketoje buvo „Ar lankytum mane kalėjime?“

Paskyroje taip pat buvo gluminantis pareiškimas: „Praleidau daug laiko galvodamas apie ateitį; protas [lygybės ženklas] susprogdintas.“

Paskyroje įkeltoje nuotraukoje buvo matomas jaunuolis, kurio plaukai buvo nudažyti oranžine spalva – panašiai kaip J.Holmeso, kai jis pirmadienį pirmąkart stojo prieš teismą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min