Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Košmaras Kijeve tęsiasi: daugėja žuvusiųjų, tarp jų – nukankintas aktyvistas

Susirėmimai Kijeve
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Susirėmimai Kijeve
Šaltinis: 15min.lt/BNS
0
A A

Ukrainos sostinėje Kijeve trečiadienį po pietų milicija nuvertė barikadas ir nuvijo protestuotojus nuo smurtinių susirėmimų vietos miesto centre. Milicija visą dieną stengėsi numalšinti protestuotojus, kurie priešinasi žmogaus teises ir laisves pažeidžiantiems naujiems įstatymams dėl protestų, tačiau įtampa vis kyla.

Per susirėmimus šalmuoti milicininkai kai kuriuos protestuotojus mušė, į kai kuriuos – šaudė.

VIDEO: Žiūrėkite tiesioginę transliaciją iš Kijevo

​Pranešama, kad šių dienų įvykiai Ukrainoje pareikalavo mažiausiai 5 aukų. Skirtingų šaltinių duomenimis, aukų gali būti net iki 10. Trečiadienį vakare miške rastas surišto ir nukankinto Maidano aktyvisto J.Verbickio kūnas.

Europos Sąjunga ir JAV žada griežtas sankcijas, jeigu smurtas nesiliaus. Tuo tarpu buvęs Ukrainos prezidentas Leonidas Kravčiukas aiškina, kad Vakarai nesupranta, kas vyksta Kijeve, ir dėkoja „Berkut“ vyrams.

Papildyta 23.58 val. Aktyvistai pastatė naują katapultą

Artėjant vidurnakčiui Kijeve aktyvistai sutaisė anksčiau statytą katapultą ir pavertė ją didele laidyne.

Kp.ua rašo, kad ja naudojantis akmenys skrenda apie 50 metrų ir pasiekia pirmąsias stovinčių milicijos pareigūnų eiles. Patys aktyvistai sako negalintys tiksliai nusitaikyti, kadangi grumtynių vietą gaubia dūmai.

Susirėmimai Kijeve
Susirėmimai Kijeve

Papildyta 23.17 val. Pavojus informacijos sklaidai?

Trečiadienio vakarą internete pasirodė pranešimai apie interneto sutrikimus. 

Socialiniuose tinkluose ėmė sparčiai plisti informacija, kad Kijeve yra ribojamas priėjimas prie interneto. Per trečiąsias šalis perduodama, kad sostinės gyventojai negali prisijungti nei prie „Facebook“, nei prie „Twitter“ tinklų.

Gyventojai taip praneša apie trūkinėjantį kabelinės televizijos signalą.

Pirminiais duomenimis, J.Verbickio mirties priežastis – hipotermija. Kp.ua šaltinis teigia, kad vyrui buvo sulaužyti šonkauliai

Papildyta 21.03. Rastas negyvas aktyvistas

Laisvosios Europos radijas praneša, kad rastas negyvas opozicijos aktyvistas Jurijus Verbickis. Jo kūną giminės atpažino morge.

J.Verbickis su vienu iš opozicijos lyderių Igoriu Lucenko buvo pagrobtas ankstų antradienio rytą, tačiau I.Lucenko vėliau atsirado. Jis tuomet sakė nežinantis apie draugo likimą, tačiau nuogąstavo dėl jo gyvybės – jo teigimu, pagrobėjai su J.Verbickiu elgėsi žymiai blogiau.

Ukrainos žiniasklaida trečiadienį pranešė, kad miške netoli Kijevo buvo rasti du kūnai. Abu jie – su kankinimo žymėmis, o burnos buvo užklijuotos lipnia juosta. Vietos policija pranešė, kad buvo rastas tik vienas kūnas.

Euromaidano puslapyje „Facebook“ atsirado užrašas, kad J.Verbickis buvo kankinamas ir mirė kaip didvyris.

„Twitter“ nuotr./Jurijus Verbickis
„Twitter“ nuotr./Jurijus Verbickis

Kp.ua rašo, kad pranešimą apie kūną policija gavo trečiadienio rytą. Medžiotojai jiems sakė, kad kūnas buvo paliktas miške naktį – išvakarėse jie važiavo pro tą pačią vietą, tačiau lavono nepastebėjo.

Pirminiais duomenimis, J.Verbickio mirties priežastis – hipotermija. Kp.ua šaltinis teigia, kad vyrui buvo sulaužyti šonkauliai. 

Papildyta 20.48 val. Opozicija grasina puolimu

Ukrainos opozicijos lyderiai trečiadienį pareiškė, kad derybos su prezidentu Viktoru Janukovyčiumi neatnešė jokių konkrečių rezultatų, ir paragino protestuojančius žmones pasirengti prieš policijos puolimą.

„Šiandien jie (milicija) rengiasi išvaryti mus iš Maidano, – kalbėjo vienas lyderių, bokso čempionas Vitalijus Klyčko ir paragino likti bei ginti aikštę. – Mes turime padaryti viską, kad neleistume jiems išvaryti mūsų.“

„Rytoj, jeigu prezidentas neatsakys, mes pradėsime puolimą“, – pažymėjo jis, protestuotojams triukšmingai pritariant jam.

Kitas opozicijos lyderis, partijos „Batkivščyna“ (Tėvynė) vadovas Arsenijus Jaceniukas, pareiškė, kad prezidentas turi 24 valandas sprendimui priimti dėl protesto akcijų dalyvių reikalavimų.

„Mums yra du keliai: pirmas – sustabdyti kraujo liejimą ir išsaugoti gyvybę kiekvienam žmogui, kuris yra Maidane ir Ukrainoje. Šiam keliui mums liko 24 valandos“, – pasakė jis trečiadienį vakare Maidane nuo scenos.

„Jeigu šito kelio nebus, pasakysiu pats sau – aš su gėda negyvensiu“, – pridūrė A.Jaceniukas.

Susirėmimai Kijeve
Susirėmimai Kijeve

Papildyta 20.20 val. Ukrainos opozicijos liaudies deputatai įsteigė Liaudies Radą

Kijeve sudaryta Ukrainos Liaudies Rada, kurioje dalyvauja liaudies deputatai iš opozicijos.

Kijeve sudaryta Ukrainos Liaudies Rada, kurioje dalyvauja liaudies deputatai iš opozicijos

Frakcijos UDAR liaudies deputatė Iryna Heraščenko trečiadienį savo paskyroje tinkle „Facebook“ parašė, kad steigiamajam Liaudies Rados susirinkimui vadovavo „vyriausiasis amžiumi Ukrainos liaudies deputatas Oleksandras Ševčenka (frakcijos „Svoboda“ narys)“.

„Vieningai balsuojame už Ukrainos Liaudies Rados paskelbimą; už vietinių liaudies tarybų sudarymą; už municipalinės milicijos sudarymą; už visos Ukrainos liaudies balsavimo dėl nepasitikėjimo Janukovyčiumi ir Aukščiausiosios Rados diskreditavimą parengimą“, – parašė I.Heraščenka.

Liaudies Rada taip pat priėmė sprendimą kurti vietines Liaudies Radas, pranešama partijos „Batkivščyna“ (Tėvynė) tinklalapyje. Šias struktūras esą turi formuoti vietinių tarybų nariai, atstovaujantys opozicijos partijoms.

Kijeve susirinkę opozicijos deputatai taip pat kalbėjo apie „liaudies rinkimų komisijos“ ir atitinkamų vietinių „liaudies rinkimų komisijų“ steigimą.

Protestuotojai Kijeve
Protestuotojai Kijeve

Papildyta 19.01 val. Daugėja žuvusiųjų

Ukrainos sostinėje Kijeve trečiadienį per intensyvius susirėmimus su saugumo pajėgomis žuvo penki aktyvistai, dar apie 300 sužeista, pranešė protestų judėjimo medicinos centre.

„Iki šiol žuvo penki žmonės. Apie 300 sužeista šiandien nuo vidurnakčio“, – sakė Olehas Musijus, medicinos tarnybos koordinatorius per opozicijos radiją „Hromadske“.

Laikraščio „Ukrainska Pravda“ tinklalapyje nurodoma, kad nuo šautinių žaizdų mirė keturi ar penki žmonės.

Kiek anksčiau buvo patvirtinta apie dvi mirusias aukas – armėną ir baltarusį. Buvo manyta, kad žuvo ir naktį nuo kolonados nukritęs vyras, tačiau vėliau skelbta, kad jis išgyveno.

Papildyta 18.35 val. Stiprinamos barikados

Protestuotojai stato antrą barikadų eilę ir sniegu stiprina jau esančias, suręstas iš čiužinių ir smėlio maišų. 

Instituto gatvėje barikados siekia net penkis metrus, o prie jų budi dvigubai daugiau žmonių. Žmonės yra pasiruošę kelias eiles akmenų, kuriuos pasiruošę mėtyti į miliciją, jei ši atakuos.

Hruševskio gatvėje protestuotojai uždegė ilgus laužus iš padangų, kuriuos gesino milicija. Dūmai nuo degančių padangų siekia apie 15 metrų ir trukdo milicijai kovoti su protestuotojais

Susirėmimai Kijeve
Susirėmimai Kijeve

Papildyta 18.06 val. ES grasina nutraukti santykius

Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas, paklaustas apie galimą Europos Sąjungos (ES) atsaką į kruviną smurtą Ukrainoje, trečiadienį atsakė, kad tai „nebus įprastas reikalas“.

Kalbėdamas su žurnalistais Šveicarijoje vykstančios tarptautinės konferencijos dėl padėties Sirijoje užkulisiuose C.Bildtas sakė, kad nemato jokių ženklų, kad Kijevo režimas būtų pasiruošęs susitarti su opozicija.

Paklaustas apie galimus tolesnius ES veiksmus, jis atsakė: „Dar reikės pažiūrėti, bet tikrai nebus taip kaip įprasta.“

„Akivaizdu, kad raginimai kalbėtis, raginimai nutraukti prievartą, raginimai susilaikyti nuo smurto neveikia. Laikas eina, o situacija blogėja“, – teigė L.Linkevičius

Tuo tarpu Europos Parlamento viceprezidentas Jacekas Protasiewiczius sakė, kad ES reakcija priklausys ir nuo žinių iš Ukrainos. Jeigu bus išsiaiškinta, kad milicininkai iš tikrųjų šaudė į protestuotojus, ES nutrauks santykius su Ukraina.

Papildyta 17.50 val. L.Linkevičius siūlo ES svarstyti apie sankcijas Ukrainos pareigūnams

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad Europos Sąjunga (ES) turėtų svarstyti galimybę apriboti atsakingų Ukrainos pareigūnų judėjimo laisvę ir įšaldyti jų sąskaitas bankuose, reaguodama į smurto proveržius Kijeve.

Ministras trečiadienį sakė manantis, kad ES pozicija turėtų būti tvirtesnė, todėl negalima atmesti tikslinių sankcijų galimybės.

„Tai galėtų būti judėjimo laisvės apribojimai ir galėtų būti veiksmai, susiję su sąskaitomis bankuose. Tokie dalykai galėtų būti svarstomi. Jų šiandien nėra darbotvarkėje, bet manau, kad turėtų atsirasti darbotvarkėje. Neturėtume to atmesti, o įvardyti šią galimybę kaip labai realią“, – BNS trečiadienį sakė ministras.

„Akivaizdu, kad raginimai kalbėtis, raginimai nutraukti prievartą, raginimai susilaikyti nuo smurto neveikia. Laikas eina, o situacija blogėja“, – teigė L.Linkevičius.

Ministras teigė trečiadienį kalbėjęs su Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriumi Andrejumi Kliujevu ir sulaukęs iš jo patikinimo, kad Ukrainos valdžia neketina įvesti nepaprastosios padėties.

Protestuotojai Kijeve
Protestuotojai Kijeve

Papildyta 17.37 val. Ukrainos kariuomenė paskelbė nesikausianti su civiliais

Ginkluotosios Ukrainos pajėgos paskelbė oficialų pareiškimą, kuriame teigiama, kad jos nedalyvaus Kijeve vykstančiose kruvinose grumtynėse tarp milicijos ir protestuotojų.

„Visas kariuomenės personalas ir įranga yra ilgalaikio paskyrimo vietose“, – teigė kariuomenės atstovas.

Papildyta 16.44 val. Kijevo centras uždaromas

Trečiadienio popietę anksčiau laiko siunčiami namo visi Kijevo vyriausybiniame kvartale dirbantys valstybės tarnautojai. 

Viena iš Aukščiausiosios Tarybos aparato darbuotojų žurnalistams pasakojo, kad jiems buvo primygtinai rekomenduota eiti namo ir nepaaiškinta šio nurodymo priežasčių.

Kijevo centre taip pat uždarinėjamos ir parduotuvės, barai, kavinės. 

Valstybinio radijo darbuotojai, kurių būstinė Kreščiatike, pranešė, kad apie 16 val. (17 val. Lietuvos laiku) planuojamas didelis Maidano aikštės šturmas. 

Papildyta 16.29 val. Žuvęs baltarusis – ieškomas gimtinėje

Ukrainoje nuo šūvių į krūtinę žuvęs Baltarusijos pilietis jau aštuonerius metus buvo ieškomas savo gimtinėje, skelbia kp.ua.

25-erių Michailas Žizvevskis savo namus Gomelyje staiga paliko 2005 metų rugsėjį, o 2012 metais paskelbtas ieškomu. Baltarusijos milicija stengėsi ieškoti jaunuolio ir kaimyninėje Ukrainoje, tačiau nesėkmingai. 

Ukrainos milicija
Ukrainos milicija

M.Žizvevskis Ukrainoje prisijungė prie nacionalistinės organizacijos UNA-UNSO.

Baltarusija kol kas informacijos apie žuvusį jos pilietį nekomentuoja. Jos užsienio reikalų ministras sakė, kad informacija yra tikrinama.

Papildyta 16.22 val. Milicijai suteikta daugiau galių

Ukrainos valdžia išplėtė sąrašą priemonių, kurias leidžiama naudoti pareigūnams.

Ministrų kabinetas paskelbė, kad „siekdami užtikrinti viešąją tvarką“ milicininkai nuo šiol gali naudoti dūmines ir garsines granatas. Taip pat – vandens patrankas.

Papildyta 16.08 val. Patvirtintos dvi aukos

Pranešta antrojo žuvusio protestuotojo tapatybė. Tai – baltarusis Michailas Žizvevskis. 

Medikų teigimu, anksčiau pranešta trečioji auka visgi išgyveno. Naktį nuo kolonados nukritęs vyras šiuo metu yra gydomas sostinės ligoninėje. 

Ukrainos milicijos ir protestuotojų susirėmimas Kijeve
Ukrainos milicijos ir protestuotojų susirėmimas Kijeve

Ukrainos milicija protestuotojų link varo šarvuotį

Kijevo milicija trečiadienį, po demonstrantų barikadų šturmo, pirmą kartą protestuotojų link varo šarvuotį.

Šarvuotis judėjo Hruševskio gatve protestuotojų link, pro buvusias barikadas, parodė televizija.

Dar šimtai milicininkų susibūrė už jo, o ore tuo tarpu tirštėjo juodi dūmai nuo protestuotojų deginamų padangų.

VIDEO: Susirėmimai Kijeve

Ukrainos lyderis ragina protestuotojus neklausyti politinių radikalų

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius trečiadienį paragino protestuotojus neklausyti „politinių radikalų“ ir pareiškė užuojautą per susirėmimus žuvusių aktyvistų artimiesiems.

„Dar kartą prašau žmonių nepasiduoti politinių radikalų raginimams“, – sakoma V.Janukovyčiaus pareiškime.

„Dar ne per vėlu sustoti ir išspręsti konfliktą taikiomis priemonėmis“, – nurodo prezidentas.

Per naujausią smurto protrūkį Kijeve žuvo trys aktyvistai, kurių du buvo nušauti.

Ukrainos premjeras grasino panaudoti jėgą

Ukrainos milicija panaudos jėgą prieš protestuotojus, jeigu neramumai ir toliau tęsis, – trečiadienį perspėjo šalies premjeras Mykola Azarovas.

Kaip skelbia BBC, jis, kalbėdamas Rusijos televizijai, teigė, kad Vyriausybei gali nelikti kito pasirinkimo kaip tik remtis griežtu protestų ribojimo įstatymu, jei „provokatoriai“ nenustos kelti neramumų. Minėtas įstatymas įsigaliojo antradienį.

Pagal naują įstatymą, vyriausybės pastatų blokavimas gali būti baudžiamas iki penkerių metų kalėjimo, kaukėti ar šalmus užsidėję protestų dalyviai bus baudžiami baudomis arba administraciniu areštu, šmeižto platinimas internete draudžiamas ir baudžiamas piniginėmis baudomis arba pataisos darbais iki vienerių metų.

JAV atšaukė vizas keliems ukrainiečiams

Jungtinės Valstijos atšaukė vizas keliems Ukrainos piliečiams, susijusiems su smurto protrūkiu Kijeve, pranešė JAV ambasada Ukrainoje.

„Reaguodama į veiksmus prieš protestuotojus Maidane praėjusių metų lapkritį ir gruodį, JAV ambasada atšaukė vizas keliems ukrainiečiams, susijusiems su jėgos panaudojimu“, – sakoma ambasados pareiškime, tų asmenų pavardžių nenurodant.

Tuo pačiu ambasada pažymi, kad „vizų klausimai pagal JAV įstatymus yra konfidencialūs“, todėl ji „negali komentuoti atskirų atvejų“.

Internete plinta žiaurų „Berkut“ elgesį liudijantys vaizdo įrašai

Internete plinta vaizdo įrašai, kuriuose – žiaurus „Berkut“ pajėgų elgesys.

VIDEO: „Berkut“ pajėgos daužo žmogų.

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min