Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kosovas tampa Europos „juodąja skyle“? (nuotraukos)

Kosovo žmonės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kosovo žmonės
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kosovas pamažu tampa vis labiau izoliuota valstybe, kurios ateitis skendi miglose, skelbia publikacijoje „Neue Zuercher Zeitung“ leidinys. Ir panašu, kad Briuselis nededa daug pastangų, kad situacija čia nors kiek pasikeistų.

Dar 2008 metais po nepriklausomybės paskelbimo triumfavusiems Kosovo gyventojams dabar – šaltas realybės dušas. Netgi norint šaliai gauti telefono kodą ar interneto domeną kyla didelių sunkumų dėl abejotino tarptautinio valstybės statuso. „Jeigu Kosovas būtų žmogus, jam galima būtų konstatuoti aiškias identiteto problemas“, – rašo publikacijos autorius.

Nejaučia Briuselio paramos

Kosovas neturi savo atstovybės Jungtinėse Tautose, nors šalies nepriklausomybę pripažino daugelis Europos Sąjungos valstybių, ir Kosovas iki šiol nejaučia akivaizdžios Briuselio paramos. O praėjusių metų gruodžio mėnesį Europos Parlamentui pritarus beviziam režimui su Albanija bei Bosnija, Kosovas tapo vienintele valstybe Balkanų vakaruose, kurios piliečiams reikia vizų keliaujant į Šengeno zonos valstybes.

Jeigu Kosovas būtų žmogus, jam galima būtų konstatuoti aiškias identiteto problemas.Tačiau net ir neturėdami galimybių vykti į Europos Sąjungą be vizų, Kosovo gyventojai veržiasi išvažiuoti iš šalies, kad ir nelegaliais būdais. Tai nekelia nuostabos, nes apie pusė šalies gyventojų neturi darbo, o pragyvenimo lygis labai žemas. „Čia nepraleidžiamos jokios progos išvažiuoti iš šalies – pradedant fiktyviomis vestuvėmis, baigiant įvaikinimu“, – rašoma leidinyje.

Būtent bevizis režimas su Europos Sąjunga yra vienas iš dabartinio premjero tikslų. Tačiau jis taip pat skėsčioja rankomis ir teigia, kad Briuselyje net nebuvo svarstoma apie bevizį režimą  Kosovui.

Džiaugsmas nusikalstamoms grupuotėms

„Kosovo visuomenės, kuri patikimesne laiko Vašingtono pagalbą, akyse Briuselio populiarumas nuolatos krinta. Tai, kaip lėtai sprendžiamas vizų atšaukimo klausimas, juo labiau turint omenyje, kad su kitomis regiono valstybėmis šis klausimas jau išspręstas, verčia abejoti, kiek rimtai Briuselis žiūri į Vakarų Balkanų ateitį“, – rašoma publikacijoje.

Kaip teigia vienas Kosovo ekonomistas, vizų režimas ir šalies izoliacija dabar visų pirma naudinga nusikalstamoms grupuotėms. Pavyzdžiui, juodojoje rinkoje be problemų už 5–10 tūkst. eurų galima įsigyti Serbijos pasą ir su juo keliauti Europos Sąjungos teritorijoje.

Be to, daugelis Kosovo gyventojų dar atsimena tuos laikus, kai Jugoslavijos egzistavimo laikais  galėjo laisvai keliauti tiek į Vakarus, tiek į Rytus. Tad dabartinė situacija jiems yra žeidžianti.

Be to, Kosovo gyventojai nusivylę Europos pastangomis padėti kurti teisinę valstybę. Didžiausia užsienio misija šalyje – europiečiai „Eulex“ – negali pateikti jokių apčiuopiamesnių savo darbo rezultatų. Partijos „Vetevendosje“ aktyvistai teigia, kad Kosovas tampa Europos bandymų laboratorija, kur vadinamieji ekspertai važinėja po šalį visureigiais tarsi safaryje, nepaiso vietos įstatymų ir visiškai nesirūpina konfliktų sprendimu.

Taigi nuo to laiko, kai Kosovas paskelbė savo pasirinkimą tapti nepriklausoma valstybe iki dabar praėjo nedaug laiko. Tačiau jau dabar aišku, kad šalis atsidūrė kryžkelėje ir nežino, kur pasukti.

Komentarai
Temos Kosovas
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min