Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kosovo parlamentas išrinko prezidente buvusią policininkę

Atifete Jahjaga
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Atifete Jahjaga
Šaltinis: BNS
0
A A

Kosovo parlamentas ketvirtadienį į prezidento postą pirmąkart išrinko moterį – Atifete Jahjagą.

Už 35 metų kandidatę balsavo 80 iš 100 deputatų, o jos varžovė Suzan Novoberdali surinko dešimt balsų.

Nuo 2008 metų, kai Kosovas paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos, šalis turi jau trečią prezidentą.

Kosovo Konstitucinis Teismas nutarė, kad B.Pacolli į prezidento postą vasarį buvo išrinktas pažeidžiant procedūras, nes dėl opozicijos paskelbto boikoto parlamento salėje nebuvo įstatymo numatyto kvorumo. Opozicija grasino vėl boikotuoti, jeigu B.Pacolli dar sykį kandidatuos.

A.Jahjaga tapo kompromisine kandidate pagal JAV pastangomis sudarytą susitarimą tarp premjero Hashimo Thaci, verslininko Behgjeto Pacolli ir opozicinės Kosovo demokratų lygos vadovo Isos Mustafos.

Kosovo Konstitucinis Teismas nutarė, kad B.Pacolli į prezidento postą vasarį buvo išrinktas pažeidžiant procedūras, nes dėl opozicijos paskelbto boikoto parlamento salėje nebuvo įstatymo numatyto kvorumo. Opozicija grasino vėl boikotuoti, jeigu B.Pacolli dar sykį kandidatuos.

Buvusi Kosovo policijos vadovo pavaduotoja A.Jahjaga nepriklauso jokiai partijai ir anksčiau nesibalotiravo į prezidento postą.

„Niekada nemaniau, kad galiu pasiekti tokią aukštą politinę padėtį, – A.Jahjaga sakė asamblėjai po prisaikdinimo ceremonijos. – Tačiau visada buvau pasiruošusi tarnauti savo šaliai“.

Buvusi policininkė tapo šalies vadove tokiu metu, kai Kosovo nepriklausomybę nuo Serbijos pripažįsta tik 75 šalys, o jo aukščiausi lyderiai įtariami korupcija ir vadovavimu nusikalstamoms grupuotėms.

Kosovas ir Serbija tarpininkaujant Europos Sąjungai veda derybas, kuriose ieško būdų, kaip išspręsti abipusius nesutarimus. Tačiau Belgradas tvirtai laikosi pozicijos, jog niekuomet nepripažins savo buvusios provincijos nepriklausomybės.

Politinės arenos naujokė A.Jahjaga, kuri niekuomet nepriklausė jokiai politinei partijai, nes tai draudė jos pareigos policijoje, pažadėjo naujame poste negailėdama jėgų siekti, kad ilgainiui išsipildytų Kosovo lūkesčiai prisijungti prie ES.

„Kosovo idealas yra narystė ES ir ilgalaikė draugystė su Jungtinėmis Valstijomis. Tikiu ir neabejoju, kad mūsų lūkesčiai išsipildys“, – sakė naujoji prezidentė savo pirmoje kalboje parlamente, kurią pasakė netrukus po balsavimo.

Manoma, kad A.Jahjaga šiame poste dirbs pusmetį, kol bus įvykdytos teisinės reformos ir atvertas kelias valstybės vadovą rinkti tiesioginiuose rinkimuose. Tai numatyta susitarime, kuris buvo parengtas tarpininkaujant JAV ambasadoriui Christopheriui Dellui.

A.Jahjagos išrinkimas užbaigė politinės suirutės laikotarpį, kuris prasidėjo, kai praėjusią savaitę Kosovo Konstitucinis Teismas paskelbė nutartį, jog B.Pacolli į prezidento postą buvo išrinktas pažeidžiant konstituciją.

Po šio teismo sprendimo būgštauta, kad šaliai veikiausiai vėl nepavyks išvengti pirmalaikių rinkimų, tačiau vyriausybei ir didžiausiai opozicinei partijai trečiadienį vėlai vakare pavyko pasiekti konsensusą dėl A.Jahjagos kandidatūros.

Politinė krizė taip pat galėjo sužlugdyti ES tarpininkaujamas derybas tarp Belgrado ir Prištinos, kuriose kol kas svarstomi praktinio pobūdžio klausimai, tokie kaip sienos kirtimai, prekyba ir asmens tapatybės dokumentai, likę neišspręsti nuo tada, kai Kosovas 2008 metų vasarį vienašališkai paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos.

S.Jahjaga sakė, jog sieks užtikrinti geresnę ateitį Kosovui, kuris dar neatsigavo po 1989-1999 metų konflikto su Serbija.

„Abi mūsų kaimyninės šalys buvo priversti alytis bendra praeitimi ir turės dalytis ateitimi. Praeities pakeisti negalime, tačiau ateitį kursime mokydamiesi iš praeities klaidų“, – sakė prezidentė.

Ji pažadėjo, jog derybos su Belgradu bus tęsiamos ir bus „sėkmingos“, bei pridūrė, kad „kaijos baigsis, į regioną grįš taika ir stabilumas“.

Balsavimą parlamente boikotavo opozicinė Apsisprendimo partija, kuri išėjo iš posėdžio, įspėjusi, kad naujoji prezidentė tik klausys nurodymų" ir vykdys ministro pirmininko H.Thaci vyriausybės paliepimus.

Susitarimas, kuris buvo pasiektas tarpininkaujant JAV ambasadoriui, taip pat numato konstitucines ir rinkimų reformas, kurios atvers kelią ne vėliau kaip po pusės metų, kai bus priimtos konstitucijos pataisos, surengti pirmalaikius prezidento rinkimus. Po rinkimų sistemos reformos visuotiniai rinkimai turės įvykti ne vėliau kaip po pusantrų metų.

Tai reiškia, kad dar šiais metais Kosovo rinkėjai tiesiogiai rinks savo prezidentą. Naujo parlamento rinkimai turės būti organizuoti 2013 metais, kartu su eiliniais vietos rinkimais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min