Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 vasario 1d. 23:01

Kremliui nusitaikius į verslą, savininkų laukia tik kalėjimas

Kalėjimas Rusijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kalėjimas Rusijoje

Praeitų metų pabaigoje žiniasklaida pranešė, kad ginkluotas vyras įkaitais paėmė Maskvos saldainių fabriko darbuotojus ir nužudė apsauginį. Greitai paaiškėjo, kad šaulys – buvęs fabriko savininkas, kovojantis už teisę valdyti savo įmonę, rašo „The Moscow Times“.

Jis portalui „Business FM“ teigė besipriešinantis teisėsaugos pareigūnų surengtam reidui, kurio metu iš įkaitus paėmusio vyro buvo atimtas verslas. Buvęs įmonės savininkas teisme teigė, kad apsauginį nužudė gindamasis.

Šiuo metu šauliui skirtas kardomasis įkalinimas, laukiama tyrimo rezultatų.

Ši istorija Rusijoje palietė jautrią stygą: šioje šalyje daugybė verslininkų, kompanijų vadovų, teisininkų ir kitų profesionalų metų metus leidžia už grotų. Dėl pareigūnų piktnaudžiavimo galia jie prarado ne tik nuosavybę, bet ir sveikatą ar net gyvybę.

Pavyzdžiui, vienas verslininkas metams atsidūrė už grotų tuomet, kai jam buvo pateikti kaltinimai pavogus leopardų intelektinę nuosavybę – jis gyvūnų kailio raštą panaudojo gaminamiems baldų apmušalams.

Verslininkas prarado apie 360 tūkst. dolerių (291 tūkst. eurų), įskaitant savo verslą.

Tuo tarpu rangovui Andrejui Kleščinui neseniai baigėsi metus trukęs namų areštas, kurio metu jis negalėjo naudotis telefonu ir internetu.

„Sunkiausia buvo stebėti, kaip mano verslas, kurį kūriau keletą metų, buvo naikinamas“, – „The Moscow Times“ per advokatą sakė A.Kleščinas.

Verslui priešiška aplinka

Rusijoje politinio persekiojimo atvejų yra kur kas mažiau nei į verslininkus, niekada nekritikavusius Vladimiro Putino režimo, nukreipto puolimo.

Situacijos rimtumą įrodo nauja industrija, ruošianti kompanijų savininkus ir jų darbuotojus teisiniam puolimui.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

Viena tokių įmonių – „Seliutinas ir partneriai“ – siūlo auditą, padedantį nustatyti labiausiai pažeidžiamas įmonių vietas. Bendrovė organizuoja dirbtuves, kurių metu mokoma, ką daryti susidūrus su teisėsaugos pareigūnais: kaip su jais kalbėti, reaguoti į jų grasinimus ar reidus.

Bendrovė organizuoja dirbtuves, kurių metu mokoma, ką daryti susidūrus su teisėsaugos pareigūnais: kaip su jais kalbėti, reaguoti į jų grasinimus ar reidus.

Įmonės savininkas buvęs policininkas ir teisėjas Aleksandras Seliutinas teigia, kad jo klientai – Rusijos ir užsienio, įskaitant JAV, kompanijos, užsiimančios verslu Rusijoje.

„Atradau nišą ir sukūriau rinką, kurioje daug žmonių kopijuoja tai, ką aš darau“, – sakė A.Seliutinas.

Šios paslaugos siūlomos tuo metu, kai pradedama pulti ir kompanijas, sudariusias sutartis su valstybinėmis institucijomis, teigia Olga Romanova, buvusi žurnalistė ir organizacijos „Rusija už grotų“ įkūrėja.

Ši organizacija teikia teisinę ir finansinę pagalbą tiems, kurie laikomi valstybinių institucijų machinacijų aukomis. Itin daug pagalbos skiriama verslininkams.

Praeitais metais O.Romanova teigė, kad teisėsauga – policija, prokurorai ir teisėjai – yra viena grobuoniška institucija, gyvenanti iš privataus kapitalo plėšikavimo.

Anot O.Romanovos, ypač svarbus teismų vaidmuo, kadangi jie neleidžia tokiems opozicijos kandidatams kaip Aleksejus Navalnas dalyvauti rinkimuose ar juos įkalina, jei pastarieji Kremliui tampa nepatogūs.

Tuo tarpu vietos pareigūnams suteikiama daug laisvės. O.Romanova teigia, kad silovikai – buvę ir esami teisėsaugos, saugumo ir karinių tarnybų nariai – gręžiasi į verslus, kuriuos kontroliuoja priešiški teisėsaugos pareigūnai ar su jais susiję verslininkai, turintys prieigą prie vyriausybės sutarčių.

„Jų pašaro atsargos išseko, – sakė O.Romanova. – Todėl jie ėda vienas kitą.“

Pareigūnų nemalonę užsitraukė ir O.Romanova, turėjusi pabėgti į Vokietiją. Pareigūnai apkaltino „Rusiją už grotų“ sukčiavimu įsisavinant Pasaulio Banko pinigus, skirtus pagerinti Rusijos kalinių finansinį raštingumą.

Tuo tarpu Pasaulio Banko filialas Rusijoje teigia, kad pinigai buvo panaudoti sąžiningai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Olga Romanova
AFP/„Scanpix“ nuotr./Olga Romanova

Teisėsauga kaip nusikalstama grupuotė

Vienas naujausių atvejų – A.Kleščino byla. Jo įmonė Vidaus reikalų ministerijai įsipareigojo Lipecko regione pastatyti direkcijos biurą, o šalia jo – kalėjimą.

Praėjus 18 mėnesių po naujų pastatų atidarymo, ministerija apkaltino A.Kleščiną sukčiavimu, kadangi kai kurie elementai kainavo mažiau nei buvo numatyta projekte. A.Kleščinas, kuriam padeda „Rusija už grotų“, teigia po suėmimo patyręs širdies smūgį.

M.Galeotti: „Kremlius nori kovoti su nusikalstamumu, tačiau tik tada, kai jam tai patogu, kai taikiniai – ne draugai ar sąjungininkai.“

Nors ir paleistam už užstatą, A.Kleščinui pateikti kaltinimai vis dar galioja, jam gresia iki 10 metų kalėjimo. Verslininką pripažinus kaltu, jo nuosavybė bus parduota aukcione, pačiam A.Kleščinui bus skirta didelė bauda.

„Lengva galvoti, kad visa Rusijos teisėsauga – korumpuota ir vienalytė institucija, tačiau manau, kad tiesa yra kur kas sudėtingesnė“, – teigė politologas Markas Galeotti.

„Yra sąžiningų policininkų ir teisėjų, yra ir korumpuotų. Yra tam tikrų korumpuotų teisėsaugos pareigūnų mazgų, kurie gali būti laikomi organizuoto nusikalstamumo grupuotėmis. Tikroji problema – sisteminė. Kremlius nori kovoti su nusikalstamumu, tačiau tik tada, kai jam tai patogu, kai taikiniai – ne draugai ar sąjungininkai“, – teigė M.Galeotti.

Maskvos saldainių fabriko atveju, už verslininkų teises kovojantis Borisas Titovas teigė manąs, kad kompaniją perimta suorganizavus valstybinių įstaigų puolimą. Jis buvusio fabriko savininko ir šaulio Iljos Averianovo astovavimui skyrė žinomą advokatą.

„Sputnik“ nuotr./Borisas Titovas
„Sputnik“ nuotr./Borisas Titovas

Leopardų teisės

Baldų apmušalų gamintojas Ruslanas Telkovas buvo apkaltintas leopardų intelektualinės nuosavybės vagyste, nes savo produktams panaudojo jų kailio raštus.

R.Telkovas teigia manąs, kad jo persekiojimą suorganizavo konkurentai, kadangi jis sulaužė kartelinį susitarimą, padėjusį išlaikyti labai aukštas kainas.

2012 -aisiais jį iš kalėjimo sugebėjo ištraukti tik „Rusijos už grotų“ advokatas. Anot R.Telkovo, jis vienoje kameroje kalėjo su dar devyniais žmonėmis. Kadangi lovų buvo tik šešios, kaliniams tekdavo miegoti pamainomis.

R.Telkovo byla buvo uždaryta tik praėjus keletui metų po jo išlaisvinimo – kai B.Titovas apie šį atvejį pranešė pačiam prezidentui V.Putinui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas

Vis dėlto tai nėra istorija su laiminga pabaiga: nors R.Telkovas laisvas ir jam nebegrasinama, jo verslas buvo sunaikintas, jis prarado visus pinigus. R.Telkovo teigimu, patirti nuostoliai siekia apie 20 mln. rublių (291 tūkst. eurų).

Tokie kaltinimai sukčiavimu – labai dažnas politinio ir ne tik susidorojimo įrankis. Pavyzdžiui, A.Navalnas buvo nuteistas penkeriems metams kalėjimo už tai, kad nusipirko medienos ir ją pardavė už didesnę kainą.

Spaudimas ir godumas

Anot O.Romanovos, daugumą bylų inicijuoja patys teisėsaugos pareigūnai – paprastai piliečiai nepateikia jokių skundų. Anot jos, dažnai teismuose priimami sprendimai neatsižvelgiant į tai, ar kuri nors pusė patyrė žalą dėl kaltinamojo veiksmų.

Tai paaiškina, kodėl smulkusis verslas, daugybės šalių ekonomikos ramstis, neišsivystė Rusijoje.

2015 m. susitikęs su teisėjais V.Putinas sakė, kad 2014-asiais buvo pradėta 200 tūkst. su verslu susijusių bylų, tačiau vos 46 tūkst. jų pasiekė teismą. Tuo tarpu 83 proc. verslininkų, susijusių su tomis 200 tūkst. bylų, prarado verslus.

A.Seliutino teigimu, detektyvai, prokurorai ir teisėjai jaučia spaudimą elgtis nesąžiningai – iš solidarumo kolegoms ir vadovams, taip pat iš baimės būti atstumtiems. Vis dėlto pagrindine nusikalstamos veiklos priežastimi A.Seliutinas laiko godumą.

2015 m. susitikęs su teisėjais V.Putinas sakė, kad 2014-asiais buvo pradėta 200 tūkst. su verslu susijusių bylų, tačiau vos 46 tūkst. jų pasiekė teismą. Tuo tarpu 83 proc. verslininkų, susijusių su tomis 200 tūkst. bylų, prarado verslus.

„Jie buvo įbauginti, apiplėšti ir tuomet paleisti, – gruodį spaudos konferencijoje sakė V.Putinas, paklaustas, kodėl prezidentui ištikimiems asmenims ir visiems kitiems egzistuoja dvi atskiros teisingumo sistemos. – Suprantu, kad turime problemų, tačiau negaliu sutikti, kad šalyje turime skirtingas teisines realybes.“

Panašu, kad situacija tik blogėja. Anot Rusijos Aukščiausiojo teismo, 2016-asiais tik 0,36 proc. kriminalinių teismo procesų baigėsi išteisinimu.

„Užsienio agentai“

Šiandien „Rusijos už grotų“ biure Maskvoje dirba 18 žmonių, dauguma jų – buvę kaliniai ar buvusių kalinių giminaičiai. Jiems padeda 400 savanorių visoje šalyje, biurai pamažu steigiami kituose didžiuosiuose miestuose.

Organizacija siūlo materialinę pagalbą, įskaitant maisto paketus, teisinę ir finansinę paramą kalinių šeimoms. Anot O.Romanovos, pagalba teikiama tūkstančiams žmonių.

A.Seliutinas: „Mes aiškiname, kaip detektyvai renkasi taikinius, kaip gauna informaciją, kas nutinka su jais susidūrus, ką jie sako ir ką jiems atsakyti. Kokius psichologinius triukus jie naudoja ir kaip nusiraminti.“

Organizacijos įkūrėjos teigimu, metinis „Rusijos už grotų“ biudžetas siekia 250 tūkst. dolerių (202 tūkst. eurų). Didžioji dalis pinigų organizacijai paaukojama, taip pat ji siekia gauti paramą iš Europos Sąjungos (ES) šalių vyriausybių.

„Jei jie paskelbs mus užsienio agentais, didžiuosimės šiuo titulu“, – sakė O.Romanova. Vis dėlto gavusi tokį statusą organizacija patektų po teisėsaugos ir mokesčių institucijų padidinamuoju stiklu.

Tuo tarpu A.Seliutinas ruošia klientus blogiausiam. „Mes aiškiname, kaip detektyvai renkasi taikinius, kaip gauna informaciją, kas nutinka su jais susidūrus, ką jie sako ir ką jiems atsakyti. Kokius psichologinius triukus jie naudoja ir kaip nusiraminti“, – pasakojo jis.

Kalbėdamas apie tai, kad verslininkų puolimo motyvas – finansinis, jis prisiminė lankęsis Federalinės saugumo tarnybos agentų susitikime, į kurį dalyviai atvažiavo prabangiais automobiliais.

„Prie durų buvo pastatyta 14 visureigių, – sakė A.Seliutinas. – Ir jie kalbėjo apie naujus modelius.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Ginčus sukėlusią įstiklintą terasą savininkas nusprendė išnuomoti už 2 tūkst. eurų

Tiesiogiai Sportas

Favoritai prieš autsaiderius: Urugvajus – Saudo Arabija

15min iš Maskvos Sportas

Pergalės, išvedusios Rusiją iš proto, V.Putinas nepamatė

Vardai

Vilniuje apvogta R.Žiogo žmona liko be švarko ir automobilio rakto: „Nusisukau vos sekundei“

15min recenzija Kultūra

Paskutinis švarus lapas: pirmosios Rygos bienalės išbandymai ir mitologija

Verslas

Lietuviams nuosavų sodybų nebereikia – turintys bando atsikratyti, o kiti renkasi nuomą

Aktualu

Vengrija pritarė konstitucijos pataisai dėl migracijos: įkalins už pagalbą pabėgėliams

Vardai

Naujos L.Salasevičiaus tatuiruotės – ant kaktos ir skruosto: penki meistrai jas daryti atsisakė

Sportas

Čempionato lyderis – Cristiano Ronaldo įvartis padovanojo Portugalijai pergalę

JAV kalėjimai priversti slaugyti vis daugiau senstančių kalinių

Mokesčių reforma Verslas

Skaičiuoklė: kaip keisis atlyginimai kitąmet – dėl šių mokesčių jau balsuos Seimas

Aktualu

Paskelbė nuosprendį: apsaugininką „Akropolyje“ mirtinai nudūręs M.Orlovskis belangėje praleis ilgus metus

Gyvenimas

Ką reikėtų žinoti apie priemones nuo prakaitavimo su aliuminiu?

24sek

Kauną paliekantis V.Micičius: „Buvau nusiteikęs likti ir ilgiau“

Aktualu

Naujasis partijų finansavimo planas: atimtų iš opozicijos, atiduotų valstiečiams ir socdarbiečiams

Mokslas.IT

Kur saugiau leistis avariniu būdu: ant smėlio ar vandenyje?

Vardai

Žinomos mamos – apie privačius ir valstybinius darželius: kurie geresni?

Aktualu

Julija Tymošenko patvirtino dalyvausianti Ukrainos prezidento rinkimuose

Vardai

Nušauto reperio XXXTentacion gerbėjai išėjo į gatves: policija juos tramdė guminėmis kulkomis

24sek

Domantas Sabonis: karjerą norėčiau baigti Kauno „Žalgiryje“

Naujienos

Verslas

Radviliškyje gaminami žaisliniai baldai tenka britams ir švedams, lietuviams – tik kiniški

Tiesiogiai 24sek

Sezono uždarymo šventė: LKL titulai dalinami tarp lygos žvaigždžių ir garsių trenerių

Tiesiogiai Sportas

Favoritai prieš autsaiderius: Urugvajus – Saudo Arabija

Verslas

Prognozė Z kartai: už būstą ir jo nuomą mokės daugiau, bet turės savus greičiau

Vardai

Filmo apie V.Alekną premjera: širdžių čempioną sveikino ir žmona, ir diską mėtantys jo sūnūs

15min iš Maskvos Sportas

Pergalės, išvedusios Rusiją iš proto, V.Putinas nepamatė

Vardai

Vilniuje apvogta R.Žiogo žmona liko be švarko ir automobilio rakto: „Nusisukau vos sekundei“

Verslas

Ginčus sukėlusią įstiklintą terasą savininkas nusprendė išnuomoti už 2 tūkst. eurų

Taivano menininkas kuria itin detalias miniatūras

15min recenzija Kultūra

Paskutinis švarus lapas: pirmosios Rygos bienalės išbandymai ir mitologija

Gyvenimas

Gėlynas be rūpesčių: kokie augalai nebijo saulės ir sausros?

Gazas

Naujo „Audi A1“ debiutas: ryškesnis kėbulas ir jokių dyzelinių variklių

Vardai

Naujos L.Salasevičiaus tatuiruotės – ant kaktos ir skruosto: penki meistrai jas daryti atsisakė

Verslas

Lietuviams nuosavų sodybų nebereikia – turintys bando atsikratyti, o kiti renkasi nuomą

Aktualu

Vengrija pritarė konstitucijos pataisai dėl migracijos: įkalins už pagalbą pabėgėliams

Mokesčių reforma Verslas

Skaičiuoklė: kaip keisis atlyginimai kitąmet – dėl šių mokesčių jau balsuos Seimas

Gyvenimas

Ką reikėtų žinoti apie priemones nuo prakaitavimo su aliuminiu?

Maistas

Pjaustome arbūzą: 9 įdomūs būdai ir triukai, kurių galbūt dar neišbandėte

Naujai susibūrusi socdarbiečių frakcija teikia siūlymą keisti politinių partijų finansavimo tvarką. Pagal naująją tvarką atsižvelgiama būtų nebe į gautų balsų, bet į Seimo ir savivaldybių mandatų skaičių, nebebūtų skiriami pinigai už Europos Parlamento rinkimuose laimėtus mandatus. Ši tvarka būtų itin naudinga patiems socdarbiečiams, valstiečiams ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovams. Daugiausiai prarastų nukraujavę socialdemokratai, konservatoriai ir liberalai. Gedimino Kirkilo teigimu, ši idėja turi ir Ramūno Karbauskio palaiminimą.
Aktualu

Naujasis partijų finansavimo planas: atimtų iš opozicijos, atiduotų valstiečiams ir socdarbiečiams

JAV kalėjimai priversti slaugyti vis daugiau senstančių kalinių

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Parašykite atsiliepimą apie 15min