Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kremlius tęsia Kijevo šantažą – siekia „Novorossijos“ egzistavimo pripažinimo

Ukrainos šaudykloje taikiniai su Vladimiro Putino atvaizdu
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Ukrainos šaudykloje taikiniai su Vladimiro Putino atvaizdu
Šaltinis: 15min
0
A A

Vladimiras Putinas paragino Kijevą pradėti derybas su Donbase veikiančiais smogikais dėl būsimosios pietryčių Ukrainos politinės sandaros ir jos „valstybingumo“ . Be to, Rusijos lyderis pareiškė, kad yra būtinas taikus situacijos sureguliavimas. V.Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas vėliau suskubo aiškinti, kad Rusijos lyderis reikalavo ne visiškos „Novorossijos“nepriklausomybės, o tik jos, kaip vienos iš kare dalyvaujančios pusės, pripažinimo, rašo naujienų svetainė gazeta.ru.

Interviu valstybiniam „Pirmajam kanalui“ V.Putinas pareiškė, kad artimiausiu metu būtina surengti derybas tarp centrinės valdžios Kijeve ir apsišaukėliškų Luhansko ir Donecko „liaudies respublikų“.

Nereikia atmesti galimybės, kad Maskva nori matyti „Novorossiją“ ateities Ukrainoje ne Luhansko ir Donecko sričių pavidalu, bet kaip atskirą administracinį regioną su savo centru.

„Būtina nedelsiant sutarti dėl derybų ne tik techniniais klausimais, bet ir dėl politinės santvarkos ir valstybingumo Ukrainos pietryčiuose“, – pareiškė V.Putinas.

Jis pridūrė, kad teroristai „nesėdės vien tik laukdami derybų ir matydami, kaip apšaudomi kaimai ir miestai“. V.Putino pastaba apie pietryčių Ukrainos valstybingumą žiniasklaidoje paskatino svarstymus, kad Maskva sieks oficialaus „liaudies respublikų“ pripažinimo.

Dėl šios priežasties D.Peskovas turėjo paaiškinti savo viršininko žodžius. Jis tikino, kad V.Putinas turėjo omeny, kad Novorossija turi būti pripažinta  kaip esanti viena iš konflikto pusių.

„Atsirado interpretacijų apie tai, kad prezidentas turėjo omenyje Rytų Ukrainos valstybingumą. Tačiau jeigu paskaitytumėte jo pareiškimą, tai suprastumėte, kad taip nėra. Prezidentas kalbėjo apie derybas, kurios buvo minimos jau seniai įvairiuose dokumentuose. Tai ne Rusijos ir Ukrainos konfliktas, tai Ukrainos vidaus konfliktas. Ir tik Ukraina gali susitarti su „Novorossija“, atkreipti dėmesį į jos interesus ir tik taip būtų pasiektas politinis sureguliavimas“, – aiškino D.Peskovas.

Prieš keletą dienų iki savo pareiškimo V.Putinas pradėjo politinį termino „Novorossija“ legalizavimą. Terminas naudotas ir oficialioje Kremliaus interneto svetainėje esančiame dokumente apie „humanitarinę misiją“ Rytų Ukrainoje.

Iki šiol V.Putinas kalbėjo apie „Novorossiją“ kaip apie istorinį regioną, kurį bolševikai prijungė prie Ukrainos. Nereikia atmesti galimybės, kad Maskva nori matyti „Novorossiją“ ateities Ukrainoje ne Luhansko ir Donecko sričių pavidalu, bet kaip atskirą administracinį regioną su savo centru.

Maskvos tarptautinių santykių instituto ekspertas Vladimiras Bruteris teigia, kad dažnesnis „Novorossijos“ pavadinimo naudojimas neturi jokios gilesnės politinės potekstės.

„Novorossija tai tik save paskelbusių respublikų pavadinimas. Yra „Novorossijos parlamentas“. Ar šiame termine yra kokia nors politinė potekstė, pasakyti negaliu. Bet kokiu atveju, dabartinė Ukrainos valdžia niekada jo nepripažins kaip atskiro politinio subjekto“, – tikino V.Bruteris. Jam pritarė ir istorikas Aleksejus Mileris: „Kijevas nepripažins „Novorossijos“ kaip politinio darinio. Jokia forma.“

Vis dėlto, įdomu yra tai, kad pastarosiose kalbose V.Putinas vartoja būtent „Novorossijos“ terminą, bet nemini „liaudies respublikų“. V.Bruteris tikina, kad taip Rusijos prezidentas šantažuoja Kijevą. 

„Jis pateikė Petro Porošenkai pasiūlymą, kuriam jis negali atsakyti. Jeigu derybos tarp Kijevo ir Ukrainos pietryčių neprasidės, tai smogikai nesėdės rankų sudėję. Putinas siūlo Porošenkai prisiimti atsakomybę ir užbaigti karinę operaciją. Kitu atveju visa atsakomybė už karinius veiksmus ir žūstančius žmones kristų ant Ukainos lyderių pečių“, – V.Putino planą aiškino A.Mileris.

Vis dėlto, įdomu yra tai, kad pastarosiose kalbose V.Putinas vartoja būtent „Novorossijos“ terminą, bet nemini „liaudies respublikų“. V.Bruteris tikina, kad taip Rusijos prezidentas šantažuoja Kijevą. 

„Šiuo atveju „valstybingumas“ yra papildoma paskata Ukrainos valdžiai sutikti su pasiūlymu. Juk niekas nežino, ką konkrečiai turi omenyje Rusijos prezidentas ir kuo visa tai gali pasibaigti“, – tikino A.Mileris.

„Mes nežinome, kas yra „valstybingumas“ jo supratimu. Tai gali būti ir federacinė valstybė, ir tiesiog šalies padalijimas į dvi dalis. Dėl to Kijevui būtina kaip įmanoma greičiau pradėti derybas su pietryčiais ir, kad būsimasis šio regiono statusas būtų nuspręstas dvišalių derybų metu“, – tvirtino istorikas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min