Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gruodžio 20d. 12:40

Krikščionybės populiarumas Europoje mažėja

Kryželis
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Kryželis

Krikščionybę išpažįstančių žmonių per pastarąjį šimtmetį dramatiškai sumažėjo Europoje ir padaugėjo Afrikoje, Azijoje bei abiejuose Amerikos žemynuose, tačiau šis tikėjimas išliko daugiausiai sekėjų turinčia religija, sakoma pirmadienį paskelbtoje naujoje studijoje.

Šiuo metu Europoje gyvenantys krikščionys sudaro ketvirtadalį šią religiją išpažįstančių tikinčiųjų, nors prieš šimtmetį jie sudarė apie du trečdalius, praneša viešosios nuomonės tyrimų instituto „Pew Research Center“ Forumas apie religiją ir visuomeninį gyvenimą.

Dar apie ketvirtadalis pasaulio krikščionių mūsų dienomis yra susitelkę Užsachario Afrikoje, 37 proc. gyvena Šiaurės ir Pietų Amerikoje, o 13 proc. – Azijos ir Ramiojo vandenyno regione.

Brazilijoje katalikų dukart daugiau negu Italijoje, o Nigerijoje – dukart daugiau protestantų negu šios krikščionybės atmainos lopšyje Vokietijoje, nurodė studijos autoriai.

Nepaisant šių pokyčių, krikščionys tebėra didžiausia pasaulyje tikinčiųjų bendruomenė, turinti beveik 2,2 mlrd. narių.

Antrasis didžiausias tikėjimas yra islamas, turintis apie 1,6 mlrd. sekėjų, sudarančių kiek mažiau negu ketvirtadalį planetos gyventojų.

„Pew Research Center“ naudojosi šalių gyventojų visuotinių surašymų duomenimis, statistiniais tyrimais, religinių bendruomenių pareigūnų apskaičiavimais ir kitais šaltiniais, kuriuose respondentai įvardydavo savo tikėjimą. Analitikai šiuos duomenis palygino su 1910 metais atliktais tyrimais, įskaitant Masačusetso mieste Pietų Hamiltone įsikūrusio Pasaulio krikščionybės studijų centro Gordono-Conwello (Gordono-Konvelo) teologinės seminarijos duomenis.

Pagrindinių krikščionybės centrų persislinkimas kelia didelį susirūpinimą Bažnyčių lyderiams, siekiantiems kurti glaudesnius ryšius tarp tikinčiųjų įvairiuose regionuose, taip pat suderinti skirtingus Biblijos aiškinimus.

„Pew Research Center“ tyrėjai nustatė, kad krikščionių bendruomenė šiuo metu yra taip plačiai pasklidusi, kad joks konkretus regionas negali būti laikomas šio tikėjimo centru.

Pavyzdžiui, besivystančiame pasaulyje pagrindinės krypties protestantų bendruomenės paprastai teologiškai būna labiau konservatyvios negu Jungtinėse Valstijose ir Vakarų Europoje.

Įtampa buvo labiausiai pastebima pasaulinėje anglikonų bendruomenėje nuo 2003 metų, kai JAV Episkopalinė Bažnyčia pirmąkart savo vadove išsirinko homoseksualios orientacijos neslepiantį Vicki Gene'ą Robinsoną (Vikį Džiną Robinsoną) iš Naujojo Hampšyro. Nuo to laiko 77 tikinčiųjų vienijančios bendruomenės susiskaldymas nuolat didėjo.

„Pew Research Center“ tyrėjai nustatė, kad krikščionių bendruomenė šiuo metu yra taip plačiai pasklidusi, kad joks konkretus regionas negali būti laikomas šio tikėjimo centru.

Mažiausiai krikščionių gyvena šio tikėjimo lopšyje – Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje, kur jie sudaro tik apie 4 proc. gyventojų. Egiptas turi didžiausią krikščionių bendruomenę šiame regione: ją sudaro 4,3 mln. tikinčiųjų, daugiausiai ortodoksų koptų, kurie neretai tapdavo smurto taikiniai, ypač per neramumus, įsiplieskusius žlugus prezidento Hosni Mubarako (Hosnio Mubarako) režimui.

Tačiau apie 90 proc. pasaulio krikščionių gyvena šalyse, kuriose jie sudaro religinę daugumą, nurodoma studijoje.

Didžiausios krikščionių bendruomenės gyvuoja Jungtinėse Valstijose, Brazilijoje, Meksikoje ir Rusijoje. Krikščionys sudaro beveik 80 proc. JAV gyventojų ir apie 74 proc. Rusijos piliečių.

Kinijoje krikščionybę išpažįsta apie 5 proc. gyventojų (67 mln. žmonių).

Tačiau tiksliai apskaičiuoti Kinijos krikščionių skaičių visada būdavo itin sudėtinga, nes šioje šalyje esama valstybės leidžiamų bažnyčių ir neteisėtai pogrindyje veikiančių krikščioniškųjų bendruomenių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:24
00:18

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min