2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Kroatija pradeda pirmininkavimo Europos Sąjungai pusmetį

Kroatija sausio 1 dieną pradeda pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai pusmetį ir šias pareigas vykdys iki 2020 metų birželio 30 dienos.
Zagrebas
Zagrebas / Kamilės Matusevičiūtės nuotr.

Kroatija prie bloko prisijungė vėliausiai iš 28 valstybių; tai įvyko 2013 metų liepos 1 dieną. Zagrebas ES Tarybai pirmininkaus pirmą kartą.

ES valstybės narės rotacijos tvarka Tarybai pirmininkauja po 6 mėnesius; Kroatija šias pareigas perėmė iš Suomijos.

Per ateinančius šešis mėnesius Kroatijos atstovai pirmininkaus visų ES tarybų, išskyrus Užsienio reikalų tarybą, posėdžiams.

ES valstybės narės Tarybos pirmininkei suteikia įgaliojimus vadovauti deryboms su Europos Parlamentu ir Europos Komisija dėl ES įstatymų projektų derinimo.

Kroatija pirmininkaus vadovaudamasi šūkiu „Stipri Europa sudėtingame pasaulyje“.

Stebėtojai Briuselyje atkreipė dėmesį į tai, kad Kroatijos pirmininkavimas sutampa su pirmaisiais atnaujinto Europos Parlamento ir Europos Komisijos darbo mėnesiais, taip pat į faktą, kad būtent šiuo laikotarpiu įvyks „Brexitas“ ir reikės spręsti visas su Jungtinės Karalystės išstojimu iš bloko susijusias problemas.

2019 metų pabaigoje Kroatija paskelbė savo pirmininkavimo ES Tarybai programą.

Joje pažymima, kad „stipri Europa“ turi spręsti tolesnio ekonominio vystymosi ir ekstremalios klimato padėties problemas, reguliuoti migraciją, kovoti su dezinformacija ir populizmu.

Zagrebas yra pasirengęs spręsti šias problemas vadovaudamasis keturiais prioritetais: „Besivystanti Europa“, „Tarpusavyje susieta Europa“, „Ginanti Europa“ ir „Įtakinga Europa“.

Besivystančios Europos prioritetas numato darnų ir tvarų ES ir jos valstybių narių vystymąsi, o Kroatija, būdama ES Tarybos pirmininke, sieks užtikrinti subalansuotą regioninę ES plėtrą, stiprinti teritorinį konkurencingumą ir kompetenciją, kovoti su klimato kaita, saugoti aplinką ir kurti dinamiškesnę visuomenę.

Tarpusavyje susietos Europos prioriteto tikslas yra gerinti infrastruktūros ryšius. Siekdama šio tikslo, Kroatija siūlo stiprinti bendrąsias Europos transporto erdves, integruotą energijos rinką, aukštos kokybės ir duomenų apsaugos infrastruktūras, taip pat gerinti komunikaciją tarp ES piliečių.

Ginanti Europa ­– tai prioritetas, kuriuo siekiama didesnio Europos Sąjungos ir jos piliečių saugumo. „ES vidaus saugumo stiprinimas yra svarbus siekiant užtikrinti veiksmingą sienų kontrolę ir kovoti su mišriomis grėsmėmis. Racionali ir tvari migracijos politika – tai tikslas, kurį gins ES pirmininkaujanti Kroatija. Galiausiai pirmininkaudami ketiname garantuoti laisvių ir demokratijos apsaugą“, – sakoma programos aprašyme.

Prioritetu „Įtakinga Europa“ numatomas svarbus Europos Sąjungos vaidmuo kaimynystės srityje ir bloko lyderystė pasaulyje. Kroatija ketina dėti pastangas, kad sustiprintų ES „kaip tarptautinės pirmaujančios veikėjos ir pasaulinės partnerės pozicijas, ginančios ir propaguojančios Europos interesus“. Remiantis Kroatijos programa, Europos Sąjungos patikimumas taip pat turi pasireikšti atsakingu požiūriu į kaimynes, visų pirma užtikrinant pažangą ir stabilumą Pietryčių Europos regione.

Be išvardytų tikslų, eidama pirmininkės pareigas Kroatija ketina stiprinti ES gebėjimą reaguoti į krizines situacijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Parašykite atsiliepimą apie 15min