Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 03 22, 09:29 Atnaujinta 2016 03 23, 00:29

Kruvini išpuoliai Briuselyje: atsakomybę prisiėmė ISIS, rastas teroristus į oro uostą atvežęs taksi vairuotojas

Du garsūs sprogimai nugriaudėjo Belgijos sostinės, Briuselio, Zaventemo oro uoste antradienio rytą. Ten žuvo mažiausiai 11 žmonių. Dar vienas sprogimas maždaug po valandos nugriaudėjo metro, pranešė pareigūnai. Ten žuvo mažiausiai 20 žmonių. Iš viso per sprogimus sužeista mažiausiai 250 žmonių.
  • Sprogimai Briuselio Zaventemo oro uoste nugriaudėjo tuojau po 8 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku;
  • Prieš du galingus sprogimus buvo girdimi arabiški šūksniai ir automatinio ginklo šūviai;
  • Belgijos teisėsauga patvirtino: mažiausiai 11 žuvusiųjų;
  • Dar vienas galingas sprogimas įvyko metropolitene. Melbeko stotyje netoli ES institucijų. Ten žuvo mažiausiai 20 žmonių'
  • Sustabdytas visas viešojo transporto eismas Briuselyje, policija pradėjo antiteroristinę operaciją, stiprinamas atominių elektrinių saugumas;
  • Atsakomybė už išpuolį prisiėmė „Islamo valstybės“ džihadistai;

Iškart po dviejų, vienu metu driokstelėjusių sprogimų iš oro uosto pradėta žmonių evakuacija. Žmonės paniškai ėmė bėgti link artimiausių išėjimų.  

Belgijos naujienų agentūros „Belga“ duomenimis, prieš sprogimą buvo girdimi arabiški šūksniai ir keli šūviai. Belgijos teisėsaugos patvirtintais duomenimis, žuvo 14 žmonių, 90 asmenų sužeistų.

Patvirtinta, kad tai buvo savižudžio sprogdintojo ataka.

„Įvyko du sprogimai išvykimo zonoje; iš jų vieną tikriausiai sukėlė mirtininkas sprogdintojas“, – teigė prokuroras Fredericas Van Leeuwas.

Šalies vidaus reikalų ministras taip pat netiesiogiai patvirtino, kad tai buvo teroro ataka. Belgijoje paskelbta maksimali teroro aktų grėsmė. Europos Sąjungos institucijose sustiprinta apsauga. Žmonių prašoma likti namuose.

00:28 val. Pareigūnams pavyko rasti taksi vairuotoją, kuris į oro uostą atvežė teroristus. Spėjama, kad sprogmenys buvo paslėpti lagaminuose.

Taksi vairuotojas tyrėjams parodė vietą, iš kurios paėmė keleivius, kurie kaip vėliau paaiškėjo buvo teroristai.

Tuo tarpu Briuselio priemiestyje dar tebevyksta reidai. Žmonės vis dar negali grįžti iš darboviečių namo. Žiniasklaidoje pasirodo pranešimų apie Briuselyje suimtus du žmones, tačiau ši informacija oficialiai nepatvirtinta.

23:32 val. Vokietijoje, netoli sienos su Austrija, sulaikyti trys įtartini vyrai, tačiau neaišku, ar jie susiję su išpuoliais Briuselyje, skelbia naujienų agentūra „Interfax“, cituodama Vokietijos žiniasklaidą.

Pasak agentūros, Vokietijos greitkelyje sulaikyti trys vyrai, kurie pareigūnams aiškino, kad važiavo iš Belgijos. Sulaikytųjų automobilis registruotas taip pat Belgijoje. Skelbiama, kad bent vienam iš sulaikytųjų jau anksčiau buvo išduotas arešto orderis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Briuselis po sprogdinimų oro uoste ir metro stotyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Briuselis po sprogdinimų oro uoste ir metro stotyje

Teigiama, kad vyrai sulaikyti dar prieš išpuolius Briuselyje. Jie yra gimę Kosove.

22:41 val. Trečiadienį Briuselis bandys stotis ant kojų – planuojama, kad miesto mokyklos atnaujins darbą. Taip pat vėl veiks viešasis transportas, tačiau jame bus sustiprintas saugumas.

Zaventemo oro uosto vadovas Jonas Williamsas paskelbė, kad oro uoste buvo rasta dar viena bomba, kuri per išpuolį nesprogo.

Lėktuvų skrydžiai iš Briuselio nebus vykdomi bent jau iki ketvirtadienio. Tačiau miesto oro uosto darbas atnaujintas bus tik leidus ekspertams, o tai gali būti ir vėliau nei ketvirtadienis.

Šalyje išlieka aukštas saugumo lygis. Saugumo imasi ir kitos šalys – antradienį į JAV iš Belgijos atskridęs lėktuvas buvo pasitiktas policijos pareigūnų, kurie nuodugniai jį patikrino.

Trečiadienį ryte į neeilinį posėdį renkasi šalies ministrų kabinetas.

Belgijoje taip pat skelbiamas trijų dienų gedulas. Trečiadienį 12 val. vietos laiku (13 val. Lietuvos laiku) Belgijos žmonės kviečiami išpuolių aukų atminimą pagerbti tylos minute.

22:14 val. Naujausiais duomenimis, per sprogimus iš viso žuvo 31 žmogus, 250 sužeista.

Belgijos vidaus reikalų ministras Janas Jambonas RTL teigė, kad valdžios institucijos turėjo informacijos apie ekstremistų rengiamas atakas Europoje, tačiau nustebo, kad atakuota Belgija. Ministrą taip pat nustebino atakos mastas.

Tuo tarpu Europos šalys išreiškė paramą Belgijai.

21.53 val. BBC praneša, kad Belgijos pareigūnai dar nebaigė reidų. Tai BBC reporterei paliudijo vieno baro savininkas, kurie teigė, kad sraigtasparnis dažnai skraido virš jo įstaigos.

20:45 val. Centrinėje Amsterdamo traukinių stotyje vyko susišaudymas. Teigiama, kad jis kilo pareigūnams norint suimti įtariamuosius, kurie galbūt yra susijęs su antradienio išpuoliais Briuselyje. Per susišaudymą niekas nenukentėjo. Kol kas daugiau informacijos apie šį susišaudymą nėra.

20:28 val. Paskelbta, kad per reidus Briuselio priemiestyje pareigūnai pas galimus įtariamuosius arba su išpuoliais susijusius asmenis rado „Islamo valstybės“ vėliavą, sprogmenų, cheminių medžiagų. Nėra žinoma, ar šie cheminiai produktai galėjo būti panaudoti kaip ginklai.

19:38 val. Vietos žiniasklaida praneša, kad Briuselio priemiestyje policijos pareigūnai rengia antiteroristinę operaciją. Kol kas nieko apie ją daugiau nežinoma.

18:48 val. Zaventemo oro uosto vadovas Jonas Williamsas paskelbė, kad oro uoste buvo rasta dar viena bomba, kuri per išpuolį nesprogo.  Ji saugiai sunaikinta.

Įtampa Belgijoje neslūgsta. Pranešama, kad Antverpene pareigūnai evakavo ir uždarė traukinių stotį. Baiminamasi, kad joje gali būtų surengtas išpuolis.

17:30 val. Skelbiama, kad atsakomybė dėl išpuolių krinta ant „Islamo valstybės“ džihadistų. Šie viešai prisiėmė atsakomybę.

„Islamo valstybės kovotojai surengė atakas su sprogstančiais diržais ir kitais ginklais, taikydamiesi į oro uostą ir centrinę metro stotį Belgijos, šalies, kuri dalyvauja tarptautinėje koalicijoje, atakuojančioje IS, sostinėje Briuselyje“, – skelbė IS savo pranešime.​

15:20 val. Zaventemo oro uoste rastas ne tik užpuolikų naudotas automatinis ginklas, bet ir nedetonuotas džihadistų diržas, su prie jo pritvirtintais sprogmenimis.

15:05 val. Belgijos užsienio reikalų ministras Didier Reyndersas pareiškė, kad asmenys, organizavę pražūtingus sprogdinimus Briuselio oro uoste ir vienoje metropoliteno stotyje, tikriausiai tebėra laisvėje.

„Tyrimas tebevyksta ... nes nuogastaujame, kad tie žmonės tebėra laisvėje“, – D.Reyndersas sakė televizijai RTBF po spaudos konferencijos Belgijos sostinėje.

14:30 val. Žuvusiųjų skaičius išpuolių metu išaugo. Sprogimo oro uoste metu žuvo 14 asmenų, metro – 20.

14:15 val. „Islamo valstybę“ palaikantys asmenys socialiniuose tinkluose džiūgauja dėl teroro atakų. Kol kas niekas neprisiėmė atsakomybės, tačiau beveik neabejojama, kad dešimtis gyvybių nusinešusias atakas organizavo būtent IS džihadistai.

14:11 val. Portalas rtbf.be praneša, kad praėjus kelioms valandoms po teroro išpuolių Briuselyje prasidėjo naujos kratos. Kol kas neskelbiama, ar yra sulaikytų asmenų.

14:00 val. Vieno iš sprogimų metu nukentėjo Slovėnijos diplomatas. Tai patvirtino Slovėnijos ambasada Belgijoje ir šios šalies užsienio reikalų ministras Karlas Erjavecas.

13:55 val. Išpuolio oro uoste vietoje rastas Kalašnikovo automatas, kuriuo, kaip spėjama, prieš sprogimą buvo apšaudyti žmonės.

VIDEO: Tiesiogiai iš įvykio vietos

10:20 val. Nauja ataka – metro stotyje

Pranešama apie dar vieną ataką Briuselyje. Nuaidėjo sprogimas Melbeko metro stotyje. Metro stotis yra netoli Europos Sąjungos institucijų. 

Visa Briuselio metro sistema šiuo metu uždaryta. Transporto laukusius žmones skubiai išvedė teisėtvarkos pareigūnai. Išminuotojai neutralizavo vieną nesprogusį sprogmenį.

Sprogimas Melbeko stotyje driokstelėjo tuojau po 9 val. Briuselio (10 val. Lietuvos laiku), per rytinį eismo piką. Televizijos reportažuose matėsi iš įėjimo į stotį virstantys juodi dūmai.

32 metų Alexandre'as Bransas, šluostydamasis kraują nuo veido, pasakojo: „Metro (traukinys) važiavo iš Melbeko stoties, kai driokstelėjo labai garsus sprogimas. Visus apėmė panika. Metropolitene buvo daug žmonių.“

Pranešama apie mažiausiai 20 žuvusiųjų ir 106 sužeistus asmenis. 

Policija apie 12 valandą Noordstation metro stotyje areštavo du asmenis. Kol kas neaišku, ar jie susiję su sprogdinimais.

Ekspertai prabyla apie tai, kad ši ataka – Paryžiaus atakų, vykusių praėjusių metų lapkričio mėnesį, atkartojimas.

Belgijos premjeras: „Įvyko tai, ko bijojome“

Belgijos premjeras Charlesas Michelis pripažino, kad šaliai smogė teroristai. „Įvyko tai, ko bijojome“, – sakė šalies lyderis.

Jis pripažino, kad yra dešimtys civilių aukų ir daugybė sužeistųjų.

„Dvi atakos buvo įvykdytos šį rytą Zaventamo oro uoste ir Malbeko metropoliteno stotyje – aklos, nuožmios, bailios atakos“, – Ch.Michelis sakė per nacionalinę televiziją.

„Esama daug žuvusiųjų ir daug sužeistųjų – kai kurie jų sužeisti sunkiai“, – pridūrė premjeras.

„Tai yra tamsus mūsų šaliai laikotarpis. Mums reikia ramybės ir solidarumo“, – teigė Ch.Michelis, pripažindamas, kad pareigūnai turėjo informacijos apie galimas atakas.

Belgija taip pat sustiprino saugumo priemones šalies branduolinėse jėgainėse, pranešė naujienų agentūra „Belga“.

„Stebėjimas sustiprintas, taip pat sustiprintos saugumo priemonės branduolinėse jėgainėse, – sakoma agentūros pranešime. – Transporto priemonės tikrinamos ten budinčių policininkų ir karių.“

Oro uoste kilo panika 

„Sky News“ žurnalistas Alexas Rossi, buvęs Briuselio oro uoste, pranešė, kad nuo sprogimų sudrebėjo pastatas, pasklido dulkės ir dūmai. Sprogimas nugriaudėjo keleivių išėjimo vietoje, netoli „American Airline“ stalo.

Pranešama, kad sustabdytas ir traukinių eismas, vedantis į oro uostą. Policijos pajėgos apsupo oro uostą.

Oro uosto atstovė Anke Fransen sakė: „Buvo du sprogimai išvykimo salėje. Įvykio vietoje dirba greitosios pagalbos komanda.“

Keleiviai buvo vedami iš pastato, krizių valdymo centras paragino žmones nevykti į oro uostą. Visuose Europos oro uostuose sustiprintas saugumas.

Šis incidentas įvyko praėjus keturioms dienoms po to, kai Briuselyje buvo sučiuptas Salahas Abdeslamas, pagrindinis lapkritį Paryžiuje įvykdytų teroro atakų įtariamasis.

 

„Vaizdas kaip per karą“

Zachas Mouzounas, atskridęs į Zaventemą iš Ženevos, likus maždaug 10 minučių iki pirmojo sprogimo, sakė televizijai BFM, kad dėl antro, dar garsesnio sprogimo terminale nukrito lubų plokštės ir trūko vandentiekio vamzdžiai.

„Buvo žiauru. Lubos įgriuvo, – pasakojo jis. – Visur buvo kraujas, sužeisti žmonės, lagaminai.“

„Ėjom per nuolaužas. Vaizdas buvo kaip per karą“, – pridūrė jis.

Prancūzijos televizijos „iTele“ paskelbtame vaizdo įraše matėsi keleiviai, tarp jų mažiausiai vienas vaikas su kuprine, bėgantys iš terminalo, tempdami savo daiktus. Kitame matėsi vienas saugumo pareigūnas, budintis sprogimo nuniokotoje salėje, ant kurios grindų gulėjo nuo lubų nukritusios izoliacinės dangos ir plokščių nuolaužos.

„Žinojau, kad kažkas sprogo, nes jau esu patyrusi sprogimą“, – naujienų televizijai „Sky News“ sakė amerikietė Denise Brandt.

„Pajutau sprogimą visu savo kūnu, – pridūrė ji. – Tiesiog instinktas liepė pasišalinti toliau nuo sprogimo vietos. Tada pamatėme žmones, šaukiančius ir bėgančius mūsų kryptimi. Taigi, žinojai, kad einam teisinga kryptimi, tolyn nuo tos vietos.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min