TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Krymo totorių lyderis Mustafa Džemiliovas: V.Putinas toks pats, kaip J.Stalinas, kuris naikino totorius

Krymo totoriaus laidotuvės
„Scanpix“ nuotr. / Krymo totoriai neslepia baimės, kad Rusija prieš juos vėl gali imtis represijų ir prievartos.
Šaltinis: 15min
0
A A

Krymo totorių Medžliso vadovas, Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatas Mustafa Džemiliovas pareiškė, kad Krymo referendumas, po kurio pusiasalį aneksavo Rusija, buvo ciniškas ir absurdiškas.

M.Džemiliovas tai pareiškė per Lietuvos surengtą neformalų Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos susitikimą su Krymo totorių bendruomenės atstovais.

Referendumas – ciniškas

Rusijos misija prie JT pareiškė, jog Krymas dabar yra Rusijos teritorija, todėl nedalyvavo šiame susitikime, kurį pavadino propagandiniu šou, o M.Džemiliovo pareiškimus – antirusiškais.

Teisę į apsisprendimą gali turėti tik vietinė tauta. Kryme tokia tauta yra Krymo totoriai. Tačiau totoriai boikotavo šį referendumą.

„Teisę į apsisprendimą gali turėti tik vietinė tauta. Kryme tokia tauta yra Krymo totoriai. Tačiau totoriai boikotavo šį referendumą“, – pareiškė M.Džemiliovas pabrėžęs, kad referendume dalyvavo ne 82 proc., kaip tikina Rusijos propaganda, o tik 32,4 proc. Krymo gyventojų.

Ukrainos naujienų agentūra „Unian“ praneša, kad M.Džemiliovas ciniškais vadina Rusijos valdžios teiginius, jog rusai Kryme iki šiol buvo engiami.

Anot jo, dauguma Krymo valdžios struktūrų vadovų buvo ir yra rusai. Didžioji dauguma mokyklų Kryme – taip pat rusiškos.

„Iš pradžių į Krymo teritoriją įsiveržė iš Rusijos atvykę kazokai, jie užėmė valstybines įstaigas ir parlamentą, – sakė M.Džemiliovas. – Vėliau į Krymą įžengė Rusijos kariuomenė.“

Wikipedia nuotr./Krymo totorių politikas Mustafa Cemilevas
Wikipedia nuotr./Krymo totorių politikas Mustafa Džemilevas

Žiaurios istorijos pamokos

M.Džemiliovas davė interviu radijo stoties „Amerikos balsas“ rusų redakcijai. Be kita ko, jis papasakojo apie savo pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Jie kalbėjosi Krymo referendumo išvakarėse kovo 12 dieną.

Visi Krymo totorių karo vadai ir dvasiniai lyderiai buvo surinkti į vieną vietą ir jiems perpjautos gerklės. O vėliau prasidėjo sisteminis Krymo totorių išgyvendinimas iš jų teritorijos.

„Rusų pažadais mes netikime, nes dar nepraradome istorinės atminties. Kai rusai pirmą kartą okupavo Krymą, carienė Jekaterina II paskelbė manifestą, kuriame buvo pasakojama, kokie mes būsime laimingi Rusijos imperijoje.

Vienas pirmųjų šios imperijos žingsnių buvo toks – visi Krymo totorių karo vadai ir dvasiniai lyderiai buvo surinkti į vieną vietą ir jiems perpjautos gerklės. O vėliau prasidėjo sisteminis Krymo totorių išgyvendinimas iš jų teritorijos. Po kelių dešimtmečių mes savo tėvynėje jau buvome nacionalinė mažuma. O 1944 metais Josifas Stalinas ištrėmė visus Krymo totorius į Vidurinę Aziją ir Sibirą“, – priminė M.Džemiliovas.

„Todėl mums visiškai nepriimtina, kai Rusija mąsto XX amžiaus kategorijomis – mes kažkada užkariavome šią teritoriją, todėl tai yra rusų žemė“, – sakė Krymo totorių lyderis, pabrėžęs, kad toks požiūris yra labai pavojingas ir gali sukelti labai blogų pasekmių.

„Rusija nerodo pagarbos tautų apsisprendimo teisei. O tai, ką jie kalba apie „Krymo tautą“, yra absurdas. Nėra Krymo tautos. Yra Krymo totorių tauta ir yra migrantai, atsikėlę iš Rusijos“, – pabrėžė Krymo totorių Medžliso vadovas.

V.Putinas girdi tik savo tiesą

M.Džemiliovas prieš Krymo referendumą pusvalandį telefonu kalbėjosi su Rusijos prezidentu V.Putinu. Prieš referendumą Rusija visaip bandė totorius palenkti į savo pusę, žadėjo spręsti jų problemas.

M.Džemiliovą šokiravo tai, kad V.Putinas pokalbio metu kartojo savo propagandos štampus, jog Ukrainoje – neteisėta „banderovcų“ valdžia, kuri neva kelia grėsmę rusams.

V.Putinas neišgirdo ir mano bandymo paaiškinti, kad absurdiška ginti rusus Kryme, kur jie sudaro daugumą, ir diskriminaciją patiria ne jie, o totoriai.

„Mano bandymai paaiškinti, kad tai toli gražu nėra tiesa ir kad naujoji Vyriausybė yra kaip reta demokratiška, nebuvo sėkmingi. V.Putinas neišgirdo ir mano bandymo paaiškinti, kad absurdiška ginti rusus Kryme, kur jie sudaro daugumą, ir diskriminaciją patiria ne jie, o totoriai. Man bandant paaiškinti, kad Krymo tautos nėra, o yra vietinė totorių tauta, jis pareiškė, kad kitokio mano atsakymo ir nesitikėjo, nes kiekvienas savo šalies patriotas turi kalbėti taip, kaip aš kalbu“, – prisiminė M.Džemiliovas.

„Jis kalbėjo, kad Rusija gali išspręsti visas mūsų problemas – ir teisines, ir žemės nuosavybės, ir socialines – daug greičiau nei tai darė Ukraina per 23 metus. Aš jam pasakiau, kad mes, žinoma, būsime dėkingi Rusijai už tai, tuo labiau kad per Krymo totorių tautos deportaciją ir genocidą Krymas buvo Rusijos sudėtyje, tad Rusijos atsakomybė už šiuos nusikaltimus yra didelė. Bet pasiūliau jam šias problemas spręsti po to, kai iš Krymo bus išvestos Rusijos karinės pajėgos ir bus gerbiamas mūsų valstybės teritorinis vientisumas“, – pasakojo Medžliso vadovas.

V.Putinas jo neišgirdo, Krymas buvo aneksuotas ir prijungtas prie Rusijos. Dabar Krymo totoriai rengiasi atsakomajam žingsniui – referendumui dėl platesnės autonomijos ir galimybės patiems spręsti, su kuo jiems būti.

Rusija bando skaldyti totorius?

Rusijos prezidentas V.Putinas po nepavykusio bandymo į savo pusę palenkti M.Džemiliovą ieško kitų būdų, kaip patraukti į savo pusę kitus Krymo totorius.

„Interfax“ praneša, kad Krymo totorių problemas V.Putinas antradienį aptarė su Tatarstano prezidentu Rustamu Minichanovu. Šis Rusijos prezidento prašė, kad Krymo totoriams būtų pritaikytas 1991 m. Rusijoje priimtas įstatymas „Apie represuotų tautų reabilitaciją“.

V.Putinas pažadėjo ieškoti galimybių įteisinti Krymo totorių gyvenamąsias vietas bei reabilituoti represuotus asmenis. R.Minichanovas pranešė, kad Krymo totorių aktyvistai norėtų asmeniškai susitikti su V.Putinu.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min