Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 25d. 20:21

Kuo neramumai JAV dėl nužudyto juodaodžio aktualūs Europai?

Policininkai Fergusone (JAV)
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Policininkai Fergusone (JAV)

Protestai, šūviai, vandalizmas ir sumaištis pirmadienio naktį apėmė Fergusono miestą, (Misūris, Jungtinės Amerikos Valstijos) po to, kai vasarą juodaodį paauglį (Maiklą Browną) nušovusiam baltajam policininkui (Darenui Wilsonui) nebuvo pareikšti kaltinimai. Politologas Liudas Zdanavičius „Žinių radijui“ sakė, kad negalima manyti, jog šios problemos yra mums tolimos ir mes neturime į tai kreipti dėmesio.

„Europoje taip pat turime pavyzdžių pastaraisiais metais – Paryžiaus priemiesčiai, Londono riaušės, kurios prasidėjo, kai policija nušovė narkotikų prekeivį iš Karibų salų, Švedijos miestuose kilusios riaušės. Tad šios problemos yra būdingos ir Europai“, – laidoje „Aktualioji valanda“ sakė L. Zdanavičius.

Europoje taip pat turime pavyzdžių pastaraisiais metais – Paryžiaus priemiesčiai, Londono riaušės, kurios prasidėjo, kai policija nušovė narkotikų prekeivį iš Karibų salų, Švedijos miestuose kilusios riaušės


Pasak politologo, šioje situacijoje akivaizdžiai yra kalta ne policija.  „Tai (M. Brownas – red.) yra nusikaltėlis. Galima visiškai suprasti šeimos ir vietinių gyventojų poziciją, kurie ilgai jaučiasi įtampoje, kad jie valstybės apleisti ir jais mažai rūpinamasi, per mažos socialinės išmokos, nekuriamos darbo vietos. Čia yra uždaras ciklas, tad kažkokios priemonės reikalingos ir iš šitos pusės“, – kalbėjo politologas.

Ši istorija, pasak jo, pirmiausia rodo rasinę įtampą, kuri iki šiol išlieka Jungtinėse Valstijose. 

„Fergusone devintame dešimtmeyje gyveno 80 proc. baltųjų, šiuo metu – 70 proc. juodaodžių. JAV yra tikrai rimtos problemos su juodaodžių integracija. Juodaodžiai sudaro 13-14 proc. gyventojų, jie taip pat sudaro apie 40 proc. visų kalėjimuose sėdinčių kalinių“, – kalbėjo L. Zdanavičius.

Pasak jo, apie trečdalis juodaodžių jaunų vyrų JAV arba sėdi kalėjime, arba yra išleisti už užstatą, arba turi kitų problemų su teisėsauga.

„Yra getų problema: karta iš kartos įpranta gyventi tam tikrą neproduktyvų gyvenimą. 70 proc. juodaodžių moterų gimdo vaikus vienos, kadangi vyrai pabėga. Tai turi pakankamai neigiamą atspaudą tolesniam tų vaikų gyvenimui“, – sakė jis.

Politologas pažymi, kad Fergusonas – tai Sent Luiso priemiestis, o šis yra antras pagal nusikalstamumo lygį Jungtinėse Amerikos Valstijose miestas, kur nužudoma 3-10 kartų daugiau nei kitos valstijose. 

Visą laidos „Aktualioji valanda“ įrašą klausykite čia.

Žinių radijas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min