Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 12d. 23:00

Verčiami kautis B.al Assado režimo gretose, buvę sukilėliai bėga iš Sirijos

Sirijos sukilėliai atkovotame Babo mieste
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kviečiami kautis B.al Assado režimo gretose, buvę sukilėliai bėga iš Sirijos

2016-aisiais kai kuriose Sirijos teritorijose buvo pasirašyti taikos susitarimai tarp Basharo al Assado vyriausybės ir prieš ją kovojančių sukilėlių. Nors paliaubos turėjo užtikrinti tiek civilių, tiek buvusių sukilėlių saugumą, pastarieji bėga iš šalies. Priežastis – įsakymas atlikti privalomąją karinę tarnybą Sirijos kariuomenėje, prieš kurią jie dar neseniai kovojo, rašo „Reuters“

Šešerius metus kovęsis prieš B.al Assado režimą, sukilėlis Abu Mohammedas džiaugėsi praeitais metais paskelbtomis paliaubomis. Tuomet jis nusprendė pagaliau į šoną padėti ginklus ir bandyti iš naujo kurti normalų gyvenimą savo mieste Moadamijoje.

Vis dėlto šiandien Abu Mohammedas – Turkijoje, nes Sirijos kariuomenė pašaukė jį atlikti karinės tarnybos. Vyras, kuriam tokiu atveju tektų kovoti arba prieš ankstesnius sąjungininkus, arba „Islamo valstybę“ (IS), išsigando dėl savo gyvybės.

„Esame pavargę nuo karo ir kraujo praliejimo, kentėjome tiek, kiek galėjome pakelti“, – telefonu „Reuters“ sakė Abu Mohammedas.

27 metų vyras, nesutikęs atskleisti pavardės, pasakojo pasirašęs paliaubų susitarimą Moadamijoje – Damasko priemiestyje, kuris anksčiau buvo sukilėlių tvirtovė.

Tuomet buvo pasakyta, kad sukilėliai atleidžiami nuo karinės prievolės. „Todėl likome mieste“, – tikina Abu Mohammedas.

„Žmonės pradėjo nerimauti“, – sakė Abu Mohammedas ir pridūrė, kad jis iš gimtojo miesto išvyko tuomet, kai kariuomenė davė jam 48 valandas prisistatyti į karinį punktą.

Vis dėlto šį pavasarį jis išgirdo, kad jo miesto vyrai kviečiami prisijungti prie vyriausybės pajėgų.

„Žmonės pradėjo nerimauti“, – sakė Abu Mohammedas ir pridūrė, kad jis iš gimtojo miesto išvyko tuomet, kai kariuomenė davė jam 48 valandas prisistatyti į karinį punktą.

„Reuters“ negalėjo nepriklausomai patvirtinti, kad buvę sukilėliai iš Moadamijos siunčiami kovoti fronto linijose. Vis dėlto panašią istoriją pasakojo ir kitas buvęs sukilėlis iš šio Damasko priemiesčio.

Atsisakęs atskleisti tapatybę, vyras tikino, kad buvę sukilėliai siunčiami į fronto linijas. Vyriausybė naudojasi susitarimo spraga – neva taip formuojami „susitaikymo komitetai“, kuriuos sudaro pareigūnai ir atstovai iš anksčiau sukilėliams priklausiusių teritorijų.

Nacionalinio susitaikymo ministras Ali Haidaras neigė sulaužęs kokias nors Moadamijos susitarimo sąlygas. A.Haidaras sakė, kad tokius kaltinimus išgalvojo užsienio valstybės ir susitarimų „suerzinti“ sukilėliai.

Jo teigimu, daugybė buvusių sukilėlių prisijungė prie kariuomenės, šimtai „fronto linijose pasiaukojo kovoje su terorizmu“.

Panašu, kad jėgos svarstyklės labai greitai pakrypo B.al Assado, prieš kurį 2011-aisiais pradėti protestai išaugo į kruviną pilietinį karą, naudai. Prie to prisidėjo ir nuo 2015-ųjų Irano bei Rusijos teikiama parama.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Basharas al Assadas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Basharas al Assadas

Diplomatinių šaltinių teigimu, šaukimo į kariuomenę baimė buvo pagrindinė kliūtis bandant įkalbėti sukilėlius pasirašyti taikos susitarimus. Dėl šios baimės daugybė žmonių išvyko į sukilėlių valdomas teritorijas šiaurės Sirijoje. B.al Assado oponentai tai pavadino „priverstinio iškėlimo politika“.

Tiesa, remiantis šiais susitarimais, vyriausybė tūkstančiams sukilėlių ir civilių leido saugiai apleisti B.al Assado režimo kontroliuojamas teritorijas.

Sirijos pareigūnų teigimu, žmonės turi laisvę nuspręsti – išvykti jiems ar pasilikti, o šie susitarimai yra skirti neva išsaugoti taiką ir atkurti valstybės teikiamas socialines paslaugas.

Gilūs randai

Kai didžiuosiuose Vakarų Sirijos miestuose buvo sunaikinti sukilėlių centrai, Sirijos vyriausybė tarpininkavo susitarimams teritorijose, kurias kažkada valdė sukilėlių kovotojai.

Sirijos įstatymai reikalauja, kad visi 18 metų sulaukę vyrai atliktų 20 mėnesių trukmės karinę tarnybą.

Šiais susitarimais sukilėliams buvo leista saugiai apleisti anksčiau jų valdytas teritorijas šiaurės Sirijoje. Pasilikti jie galėjo tik tuo atveju, jei sutiko atiduoti ginklus ir daugiau nebesipriešinti vyriausybei.

Tuo tarpu Sirijos įstatymai reikalauja, kad visi 18 metų sulaukę vyrai atliktų 20 mėnesių trukmės karinę tarnybą.

Karo metu karinės tarnybos trukmė gali būti pratęsiama. Įstatymas netaikomas brolių neturintiems vyrams.

Ilgai manyta, kad Sirijos kariuomenę karas pernelyg susilpnino, todėl vyriausybė tapo itin priklausoma nuo Irano remiamų šiitų karių. Pastarieji Vakarų Sirijoje kaunasi su sukilėliais, o rytuose – su IS.

Buvę sukilėliai bijo, kad jie į tas teritorijas bus siunčiami tiesiog kaip patrankų mėsa.

Septynerius metus trunkančio Sirijos konflikto psichologiniai randai Moadamijoje ypač gilūs. 2013-aisiais čia, kaip ir dar keliose vietovėse, buvo panaudotas cheminis ginklas. Vakarai apkaltino vyriausybę atakos metu panaudojus zarino dujas, tačiau Damaskas tokius kaltinimus neigė.

Kai buvo pasirašytas susitarimas, šimtai sukilėlių ir jų šeimos narių pasitraukė į Idlibą. Kiti, pavyzdžiui, Abu Mohammedas, nusprendė pasilikti ir nusiginkluoti.

Tenka slėptis

Pasirašius taikos susitarimą, ant Moadamijos valstybinių institucijų pastatų vėl ėmė plevėsuoti Sirijos vėliavos, buvo sušvelninti judėjimo apribojimai.

Kitas telefonu su „Reuters“ susisiekęs buvęs sukilėlis pasakojo, kad šiuo metu mieste slepiasi maždaug šimtas vyrų – bijo, kad bus išsiųsti į frontą ir nužudyti.

Tiesa, miestą iš išorės vis dar supa kariai.

Keletas vietos aktyvistų „Reuters“ sakė, kad mieste nebėra jokių karinių pajėgų, įskaitant ir vyriausybines.

Kitas „Reuters“ telefonu pakalbintas buvęs sukilėlis pasakojo, kad šiuo metu mieste slepiasi maždaug šimtas vyrų – bijo, kad bus išsiųsti į frontą ir nužudyti.

„Buvę sukilėliai dabar įstrigę Moadamijoje, jie neišvyks“, – pasakojo vietos gyventojas, kuris, 2012-aisiais atlikdamas karinę tarnybą, prisijungė prie sukilėlių. Bijodamas būti surastas, pašnekovas neatskleidė savo tapatybės.

Pašnekovas pasakojo, kad neseniai buvusiems sukilėliams buvo grasinta suėmimu, jei šie neatliks karinės prievolės. „Kai kurie prisijungė, kai kurie – ne“, – telefonu „Reuters“ pasakojo pašnekovas.

„Norėčiau išvykti, tačiau mano finansinė situacija labai bloga“, – guodėsi buvęs sukilėlis ir pridūrė, kad norint išvykti iš Sirijos kontrabandininkams reikėtų sumokėti 2600 dolerių (2215 eurų).

„Dabar negaliu apie nieką galvoti. Neturiu apie ką galvoti. Neturiu svajonių ar ateities“, – sakė Moadamijoje besislepiantis buvęs sukilėlis.

Abu Mohammedas pasakojo, kad jam nelegaliai atvykti į Turkiją padėjo draugai iš sukilėlių kontroliuojamo Idlibo šiaurės Sirijoje. Dėl to vyras turėjo parduoti namą Moadamijoje

Mahmoudas: „Jauną žmogų, kuris ne taip seniai kovėsi prieš režimą, po šešerių metų karo priversti prisijungti prie tų, su kuriais kovėsi, negalima – tai būtų problema.“

Tuo tarpu 50 metų amžiaus siras, kurio dviem sūnums gresia karinė tarnyba, telefonu „Reuters“ sakė, kad prieš grąžinamiems į kariuomenę jiems reikėtų „psichologinio pasiruošimo“.

„Jauną žmogų, kuris ne taip seniai kovėsi prieš režimą, po šešių metų karo priversti prisijungti prie tų, su kuriais kovėsi, negalima – tai būtų problema“, – kalbėjo Mahmoudu pasivadinęs vyras.

Tuo tarpu nacionalinio susitaikymo ministras A.Haidaras tikino, neva buvę kovotojai iš daugybės vietovių išreiškė norą prisijungti prie valstybės kontroliuojamų vietinių saugumo dalinių, kad apsaugotų savo teritorijas. Anot A.Haidaro, tai – viena iš susitarimo sąlygų.

Ministro pranešime teigiama, kad valstybė tam neprieštarauja, tačiau nenurodė, ar buvusiems sukilėliams pasiūloma kokia nors fronto linijos alternatyva.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

Tiesiogiai Sportas

Penktas bandymas Tautų lygoje: Rumunija – Lietuva

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Popscenos princesė Monique koncertu Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Sportas

Istorinio kelio pabaiga: „Vytis“ pakuteno nervus Čempionų lygos laimėtojams

Tiesiogiai Sportas

Bušido kovų ringe – akibrokštas, kokio nėra buvę: perpykęs ant teisėjo, turkas atsisakė tęsti kovą

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Aktualu

Kauno valdžia paaiškino, kodėl mirštančiųjų norus pildančiai įstaigai neskiria patalpų

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

Verslas

Kripto-pagirios kirto technologijų gigantei „Nvidia“ – neapsimoka kasti valiutų

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Atrasti savo šalies virtuvę (mano šeimos istorija)

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: ištirpstantys gamtoje namai Pervalkoje

Aktualu

Panevėžyje per reidą įkliuvo išgėręs ir teisių neturintis „Land Rover“ vairuotojas

Naujienos

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

Tiesiogiai Sportas

Penktas bandymas Tautų lygoje: Rumunija – Lietuva

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Popscenos princesė Monique koncertu Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Sportas

Istorinio kelio pabaiga: „Vytis“ pakuteno nervus Čempionų lygos laimėtojams

Tiesiogiai Sportas

Bušido kovų ringe – akibrokštas, kokio nėra buvę: perpykęs ant teisėjo, turkas atsisakė tęsti kovą

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Aktualu

Kauno valdžia paaiškino, kodėl mirštančiųjų norus pildančiai įstaigai neskiria patalpų

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

Verslas

Kripto-pagirios kirto technologijų gigantei „Nvidia“ – neapsimoka kasti valiutų

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Atrasti savo šalies virtuvę (mano šeimos istorija)

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: ištirpstantys gamtoje namai Pervalkoje

Aktualu

Panevėžyje per reidą įkliuvo išgėręs ir teisių neturintis „Land Rover“ vairuotojas

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min