Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 17d. 08:50

L.Walęsą apgins nuo atakų

A.Wajda
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Wajda

Vienas garsiausių Lenkijos kino kūrėjų Andrzejus Wajda pareiškė ketinantis susukti biografinį filmą apie buvusį „Solidarumo“ lyderį ir šalies prezidentą Lechą Walęsą, kad apgintų jį nuo politinių varžovų „atakų“.

Praėjusią savaitę vykusio 59-ojo Berlyno kino festivalio konkursinėje programoje pristatęs naują jaudinančią dramą „Ajeras“ („Tatarak“), A.Wajda pareiškė, kad praėjus 20 metų po Berlyno sienos griūties ir Lenkijos komunistinio režimo žlugimo pagaliau atėjo metas pagerbti garsųjį „Solidarumo“ lyderį.

„Laikau Walęsą tautos didvyriu, kad ir kokių klaidų jis būtų padaręs, būdamas prezidentu, – 82 metų režisierius sakė žurnalistams. – Jis labai prisidėjo prie pokyčių, kurių liudininkais tapome... Ko vertas vien faktas, kad atvykome iš laisvos šalies ir esame Berlyne, kurį prisimenu kaip siena ir spygliuotomis vielomis apjuostą miestą.“

„Scanpix“/Knut Falch nuotr./Lechas Walesa
„Scanpix“/Knut Falch nuotr./Lechas Walesa

Oponentai juodina nepelnytai

Lenkijoje ir už jos ribų L.Walęsa jau seniai yra tapęs gyva legenda. Tuometės Sovietų Sąjungos vadovaujamame bloke L.Walęsa įkūrė pirmąją nepriklausomą profesinę sąjungą „Solidarumas“, kuri paspartino Lenkijos komunistinio režimo žlugimą. 1983 metais, kai daugelis net neįtarė, kad SSRS gali netrukus žlugti, L.Walęsai buvo paskirta Nobelio taikos premija. Vėliau nepalaužiamas opozicijos lyderis tapo pirmuoju po Antrojo pasaulinio karo demokratiškai išrinktu Lenkijos prezidentu. Šaliai L.Walęsa vadovavo nuo 1990 iki 1995 metų, tačiau dėl savo konfliktiško ir nenuolaidaus charakterio netrukus prarado visuomenės pasitikėjimą ir pralaimėjo kitus rinkimus.

Pasak A.Wajdos, nors L.Walęsa ir padarė klaidų, politiniai oponentai buvusį prezidentą pernelyg juodina.

„Dabar tie, kurie jam neprilygsta ir nėra jo verti, kelia ranką prieš tą žmogų, išsigalvoja nebūtų dalykų ar pasakoja kokias nors melagystes“, – režisierius netiesiogiai užsiminė apie L.Walęsos konfliktą su dabartiniu prezidentu Lechu Kaczynskiu ir jo broliu dvyniu, buvusiu premjeru Jaroslawu Kaczynskiu.

Pernai du istorikai išleido knygą, kurioje L.Walęsa kaltinamas kolaboravęs su komunistinės Lenkijos saugumo struktūromis.

„Nenoriu, kad būtų spjaudoma ant mano didvyrio, ir nusprendžiau tam pasipriešinti. Na, o kokį atsaką galiu pateikti, jei ne sukurti filmą?“ – aiškino A.Wajda.

„Nenoriu, kad būtų spjaudoma ant mano didvyrio, ir nusprendžiau tam pasipriešinti. Na, o kokį atsaką galiu pateikti, jei ne sukurti filmą?“ – aiškino A.Wajda.

Režimą kritikavo filmais

L.Walęsa jau pareiškė Lenkijos žurnalistams, kad A.Wajda yra vienintelis režisierius, kuriam jis patikėtų sukurti biografinį filmą. Buvusio prezidento teigimu, A.Wajda puikiai „supranta“ Lenkiją.

Režisierius, kurio drama „Katynė“ („Katyn“) apie 1940 metais Rusijos NKVD organizuotas Lenkijos karininkų žudynes pernai buvo nominuota „Oskarui“, filmus kuria jau penkis dešimtmečius.

Jo šaltojo karo metais sukurti šedevrai, tokie kaip „Žmogus iš marmuro“ („Czlowiek z marmuru“) arba „Žmogus iš geležies“ („Czlowiek z zelaza“), atskleidė režisieriaus požiūrį į komunistinį režimą ir besikuriantį „Solidarumo“ judėjimą, o L.Walęsa tapo kai kurių jo sukurtų personažų prototipu.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

26:48
01:44
23:52

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min