Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Latvija sutinka priimti vieną Gvantanamo kalinį, Lietuva kol kas to nesvarsto (atnaujinta 16.05 val.)

Gvantanamo kalėjimas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Gvantanamo kalėjimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Latvijos prezidentas Valdis Zatleras atsakė į JAV prašymą ir leido perkelti į jo šalį vieną Kubos Gvantamo įlankos karo bazėje veikiančiame „karo su teroru“ kalėjime laikytą asmenį. Lietuva kol kas Gvantanamo kalinių priėmimo klausimo nesvarsto.

Žinią, kad Latvija sutinka priimti vieną Gvantanamo kalinį, Latvijos užsienio reikalų ministras Maris Riekstinis paskelbė specialioje spaudos konferencijoje antradienį, po uždaro ministrų kabineto posėdžio.

Buvusio Gvantanamo kalinio laisvė Latvijoje nebus ribojama, tačiau saugumo agentūros stebės jo veiklą.  M.Riekstinis pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos asmenį iš Gvantanamo sulaikymo centro paleidžia, nenustačiusios jokių specialių sąlygų, todėl Latvija turės jam užtikrinti esmines žmogaus teises.

Latvijos vidaus reikalų ministrė Linda Mūrniecė sakė, kad prieš priimant šį sprendimą Latvijos saugumo policija patikrino to asmens duomenis ir jį apklausė. Padaryta išvada, kad asmuo nekelia jokio pavojaus Latvijos nacionaliniam saugumui.

Buvusiam Gvantanamo kaliniui, kuris yra vienos Centrinės Azijos šalies pilietis, bus suteiktas pilietybės neturinčio asmens statusas ir išduotas leidimas gyventi Latvijoje. Gvantanamo sulaikymo centras liūdnai pagarsėjo dėl žiauraus elgesio su ten kalinamais asmenimis, o daugelis iš jų buvo daugelį metų laikomi be teismo.

Tuo tarpu Lietuvos prezidentūra šiuo metu nesvarsto Gvantanamo kalinių priėmimo klausimo. „Žinau, kad šiuo metu tas klausimas nėra svarstomas“, – naujienų portalui 15min.lt sakė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.

Jis pridūrė, kad paskutinį kartą Gvantanamo kalinių priėmimo klausimas buvo svarstytas, kai prezidento pareigas ėjo Valdas Adamkus. Valstybės gynimo taryba (VGT) tuomet nepriėmė jokio sprendimo ir rekomendavo tuometei Užsienio reikalų ministerijai „tęsti konsultacijas“.

L.Balsys negalėjo atsakyti, ar prie šio klausimo dar bus grįžta. „Jokių naujų prašymų (iš JAV) pastaruoju metu, prezidentei D.Grybauskaitei pradėjus kadenciją, nėra būta. Mes nesame gavę jokių prašymų. Yra tik ankstesnis tas kreipimasis, kurį svarstė VGT dar valdant prezidentui V.Adamkui“, – pridūrė L.Balsys.

Prezidentė D.Grybauskaitė yra sakiusi, kad kol nebus atsakyta į klausimą dėl Lietuvoje galimai veikusio CŽV kalėjimo, apie Gvantanamo kalinių priėmimą nebus nė kalbos.

Užsienio reikalų ministerija (URM) situacijos dėl galimo Gvantanamo kalinių priėmimo nebuvo linkusi plačiau komentuoti. Į naujienų portalo 15min.lt klausimus buvo atsiųstas vienintelis atsakymas: „Šiuo metu Lietuva nesvarsto galimybės priimti kalinių iš Gvantanamo.“

JAV prezidentas Barackas Obama pareiškė planuojantis per savo kadenciją uždaryti sulaikymo centrą, kurį nurodė įkurti ankstesnio šalies vadovo George'o W.Busho administracija.

Gvantanamo kalėjime buvo laikomi įtariami teroristai, o dalis jų buvo tardomi naudojant metodus, kuriuos ekspertai prilygina kankinimams. Europos Sąjungos šalys pasveikino JAV sprendimą uždaryti Gvantanamo kalėjimą, o kai kurios Bendrijos narės pareiškė esančios pasiruošusio priimti dalį jame laikytų asmenų. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min