Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 12d. 09:47

Latvija turi naują Vyriausybę

Latvijos paskirtasis premjeras trečiadienį suformavo naują valdančiąją koalicinę Vyriausybę, kuriai teks vadovauti šaliai itin sunkiu aštrios ekonominės krizės metu.

Vyriausybė, kuriai vadovaus buvęs finansų ministras Valdis Dombrovskis, turės imtis skausmingo biudžeto apkarpymo, kad Latvija gautų daugiau lėšų iš 7,5 mlrd. eurų (26 mlrd. litų) pagalbos paketo, dėl kurio susitarta su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF) ir Europos Sąjunga (ES).

37 metų V.Dombrovskis iš opozicinės centro dešiniųjų partijos „Naujasis laikas“ suformavo koaliciją su keturiomis partijomis iš praėjusį mėnesį dėl ekonominės krizės žlugusios Vyriausybės ir viena mažesne centro dešiniųjų grupe.

Partijos trečiadienį galutinai parengė ir pasirašė Vyriausybės deklaraciją. Paskutinė formali kliūtis yra ketvirtadienį numatytas balsavimas dėl pasitikėjimo parlamente, kurio sesija turi prasidėti 13 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.

„Balsavimas įvyks kaip numatyta, turėsime <...> paramą“, – po koalicijos susitarimo pasirašymo sakė V.Dombrovskis. Tikimasi, kad paskirtasis premjeras nesunkiai laimės parlamente balsavimą dėl pasitikėjimo, nes naujoji koalicija turi 64 iš 100 vietų parlamente.

Deklaracijoje, kurią pasirašė minėtos šešios partijos, liko 2012 metų data, iki kurios bus siekiama įsivesti eurą, ir žadama, kad ateityje bus vykdoma griežtesnė fiskalinė politika.

Vyriausybė, kuriai vadovaus buvęs finansų ministras Valdis Dombrovskis, turės imtis skausmingo biudžeto apkarpymo.

Joje pabrėžta ekonomikos krizės įtaka ir būtinybė mažinti išlaidas.

„Mūsų šalies ekonomika išgyvena sistemos krizę. Ji atsilieps kiekvienam žmogui Latvijoje ir privers keisti mūsų požiūrį į darbą, aplinką, į žmones ir valstybę. Artimiausiu laiku valstybės finansinės galimybės bus ribotos, būtina nedelsiant mažinti valstybės išlaidas“, – sakoma programoje.

Dokumente pripažįstama, jog gyventojų pasitikėjimas valstybės valdžia pasiekė žemiausią lygį per visą Latvijos valstybės gyvavimo laiką, bet V.Dombrovskio vadovaujama Vyriausybė „pasiryžusi priimti sudėtingus ir toliaregiškus sprendimus“, dirbti taip, „kad sugrąžintų visuomenės pasitikėjimą valstybės valdžia, kad sudarytų prielaidų ekonomikos krizei įveikti ir padėtų stabilų pagrindą Latvijai klestėti, visuomenės gerovei ir saugumui užtikrinti“.

Neatidėliojamų darbų sąraše numatyta, kad Seimas turi priimti Konstitucijos pataisas, suteikiančias rinkėjams teisę paleisti parlamentą, taip pat būtina užsitikrinti visuomenės paramą ir jos dalyvavimą, siekiant įveikti ekonomikos krizę, o tam savo ruožtu būtina bendradarbiauti su partneriais socialinėje srityje ir informuoti visuomenę apie priimtus sprendimus.

Savo programoje V.Dombrovskio vadovaujama Vyriausybė įsipareigoja taupyti ir tikslingai mažinti biudžetą, kad užtikrintų dabartinę ekonominę situaciją atitinkančias neatidėliojamas valstybės išlaidas, taip pat vykdyti politiką, remiančią vaisingą ir konkurencingą verslininkystę.

Latvijos problemas išryškina nauji duomenys, rodantys, kad ekonomika 2008 metais smuko 4,6 proc. – tai blogiausias rezultatas nuo 1995-ųjų. Finansų ministerija prognozavo, kad šiemet smukimas bus dar didesnis – 12 procentų. V.Dombrovskis sakė, kad recesija gali būti dar didesnė.

V.Dombrovskio, kuris 2002–2004 metais buvo finansų ministras partijos „Naujasis laikas“ Vyriausybėje, o pastaruoju metu – Europos Parlamento narys, pagrindinis tikslas yra prašyti TVF ir ES leidimo nukrypti nuo įsipareigojimų dėl biudžeto mažinimo.

Pagal gelbėjimo susitarimą Latvija turėtų šiais metais užtikrinti, kad biudžeto deficitas neviršytų 5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

V.Dombrovskis sakė, kad krizė po to susitarimo padidėjo ir kad išlaidų mažinimas tam 5 proc. deficitui neviršyti būtų pernelyg drastiškas. Jis nori, kad TVF ir ES leistų 7 proc. BVP deficitą.

Trečiadienį jis sakė, kad Vyriausybė derybas su TVF ir ES šiuo klausimu pradės kitą savaitę.

Naująją šalies Vyriausybę sudarys partija „Naujasis laikas“, Liaudies partija, Žaliųjų ir valstiečių sąjunga, partija „Pilietinė sąjunga“ ir „Tėvynei ir Laisvei“ ir Judėjimo už Latvijos nacionalinę nepriklausomybę susivienijimas (TL/JLNN).

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

17:24
00:38
01:30

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min