Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Latvijoje siūloma statyti paminklą karaliui Mindaugui

A.Valionis
A.Ufarto/BFL nuotr. / A.Valionis
Šaltinis: BNS
0
A A

Latvijoje, spėjamoje Karaliaus Mindaugo žūties vietoje, siūloma pastatyti paminklą šio 13-ojo amžiaus Lietuvos valdovo ir jo žmonos Mortos garbei.

Latvijos ir Lietuvos kultūros veikėjų siūlymu paminklas iškiltų Latvijos pietryčiuose esančiame Agluonos miestelyje, kur, anot legendos, žuvo ir buvo palaidotas Mindaugas bei jo sūnus. Paramą šiai idėjai antradienį išsakė ir Latvijos kultūros ministras Intis Dalderis.

Lietuvos ambasadorius Latvijoje Antantas Valionis BNS antradienį sakė gavęs Latvijos ir Lietuvos kultūros veikėjų laiškus su tokiu siūlymu. Latvijos dienraščio „Diena“ teigimu, tokius laiškus taip pat gavo Latvijos prezidentas Valdis Zatleras ir kultūros ministras I.Dalderas.

„Laiške rašoma, kad karaliaus Mindaugo ir karalienės Mortos kapavietės pažymėjimas ir paminklo, įamžinančio Mindaugo žūties vietą, pastatymas Agluonoje primintų lietuvių buvusią šlovę, o legenda apie Mindaugo kapą suvienytų abi likusias baltų tautas – lietuvius ir latvius“, – BNS sakė A.Valionis.

Esama legendos, jog Mindaugas su sūnumis buvęs nužudytas ir palaidotas Agluonoje, kuri yra už 40 kilometrų į šiaurės rytus nuo Daugpilio.

Lietuvos ambasadoriaus teigimu, galimybė čia įamžinti karalių Mindaugą bus detaliau aptarta po Latvijos nepriklausomybės dvidešimtmečio minėjimo gegužės 4-ąją.

„Iniciatyva verta dėmesio. Lauksime gegužės 4-osios, kada Latvija švęs nepriklausomybės dvidešimtmetį, paskui pradėsime kalbėti. Galbūt dar rimčiau su kultūros veikėjais apie tai kalbėtume rudeniop per baltų forumą“, – sakė A.Valionis. Lauksime gegužės 4-osios, kada Latvija atšvęs nepriklausomybės dvidešimtmetį, paskui pradėsime kalbėti.

Pasak diplomato, vieną laišką pasirašė Latvijos mokslų akademijos ir Latvijos universiteto profesoriai, Rėzeknės latgalių kultūros draugijos vadovas ir kiti žinomi kultūros žmonės. Dar vienas laiškas gautas iš Lietuvos kultūros ir politikos veikėjų – jį pasirašė Vilniaus dailės akademijos prorektorius Arvydas Šaltenis, Seimo narys Edmundas Pupinis, Utenos apskrities viršininkas, Utenos savivaldybės meras ir kiti.

Latvijos dailės akademijos profesorius, Rėzeknės dailės ir dizaino direktorius Osvaldas Zvejsalniekas sakė, kad Mindaugo laidojimo vietos pažymėjimas būtų baltų vienybės simbolis.

Latvijos kultūros ministras I.Dalderis pareiškė remiąs paminklo idėją, bet teigė apgailestaująs, kad Kultūros ministerija negali jo paremti finansiškai iš turimo biudžeto.

I.Dalderio atstovė spaudai Inesė Kreicberga BNS sakė, kad ministras informuotas apie pasiūlymą ir supranta Mindaugo istorinę svarbą vienijant baltų žemes, įkuriant Lietuvos valstybę ir įvedant krikščionybę.

Mindaugas Lietuvą valdė maždaug 1236–1263 metais, o karaliumi vainikuotas 1253-iaisiais. Mindaugo vainikavimo Lietuvos karaliumi diena – liepos 6-oji – yra Lietuvos valstybinė šventė. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min