Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 12d. 17:00

Latvijos parlamentas patvirtino naują šalies centro dešiniųjų vyriausybę

Dombrovskis
„Scanpix“ nuotr. / Dombrovskis

Sunkios ekonominės krizės ištiktos Latvijos parlamentas ketvirtadienį patvirtino naują šalies centro dešiniųjų vyriausybę, kuriai vadovaus buvęs finansų ministras Valdis Dombrovskis.

Po dvi valandas trukusių debatų už 15-ąją nuo nepriklausomybės atgavimo 1991 metais šalies vyriausybę balsavo 67 Seimo nariai, prieš – 21.

37 metų V.Dombrovskis iš opozicinės centro dešiniųjų partijos „Naujasis laikas“ suformavo naują valdančiąją koaliciją su keturiomis partijomis iš praėjusį mėnesį žlugusios vyriausybės ir viena mažesne centro dešiniųjų grupe ir į valdžią ateina tokiu metu, kai Latvija susidūrė su didžiausia ekonomine krize visoje Europos Sąjungoje (ES).

Prieš balsavimą V.Dombrovskis pareiškė, kad siekiant įveikti itin sunkią krizę šalyje būtinas politinis stabilumas ir aiški ekonomikos politika.

Savo kalbą jis pradėjo taip: „Aš manau, jog šiandien yra gana svarbi priežastis priminti visiems mums pagrindines Latvijos valstybės vertybes: nepriklausomybę, demokratiją ir latvių identitetą“.

„Ir tokia pat svarbi priežastis priminti politikų atsakomybę už jų išsaugojimą. pirmą kartą nepriklausomoje Latvijoje mes priversti priimti sprendimą negailestingai taupyti, kad išvengtume valstybės bankrutavimo“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas apie padarytas klaidas jis nurodė neapgalvotą valstybės makroekonomikos politiką, per vėlai įvestas infliacijos mažinimo priemones, nesubalansuotą valstybės plėtotę ir kitas.

V.Dombrovskis pažymėjo, kad naujoji vyriausybė paveldėjo didelį visuomenės nepasitikėjimą valstybės valdžia, kuris smarkiai trukdo vyriausybei veikti esant krizei.

„Susigrąžinti visuomenės pasitikėjimą galima tik sunkiu ir sąžiningu darbu. Naujoji vyriausybės turės priimti nepopuliarius sprendimus ir įtikinti visuomenę, kad jie būtini“, – pridūrė jis.

Prezidentas Valdis Zatleris suformuoti vyriausybę V.Dombrovskiui pavedė po to, kai vasario 20 dieną žlugo nuo 2007 metų gruodžio dirbusi I.Guodmanio vyriausybė. Šalies vadovas sakė, kad jo pasirinkimą lėmė solidi V.Dombrovskio patirtis ekonomikos ir tarptautinėje srityse.

V.Dombrovskis perspėjo, kad Latvija turės intensyvinti derybas su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF) ir kitais skolintojais, kurie gruodį sutiko suteikti Rygai finansinę pagalbą.

Pagal tą susitarimą dėl 7,5 mlrd. eurų (26 mlrd. litų) pagalbos, vyriausybė turi sumažinti valstybės išlaidas ir panaikinti didelį biudžeto deficitą, tačiau V.Dombrovskis sakė, kad nori leidimo kažkiek nukrypti nuo to plano.

Naujojo Kabineto atsakomybė eina toli už Latvijos ribų, pažymėjo V.Dombrovskis, paaiškindamas, kad „jeigu nuskęs Latvija, tai sukels grėsmę taip pat kitoms Baltijos šalims ir Švedijai“.

Ankstesnės vyriausybės pradėtos taupymo priemonės, tarp jų – atlyginimų valstybiniame sektoriuje mažinimas ir pridėtinės vertės mokesčio padidinimas išprovokavo visuomenės pasipiktinimą. Tai ir seniai jaučiamas nepasitikėjimas Latvijos politikais sausio mėnesį Rygoje išprovokavo riaušes.

V.Dombrovskis, kuris iki pastarojo meto buvo Europos Parlamento narys, 2002-2004 metais ėjo finansų ministro pareigas, o dar anksčiau užėmė Latvijos centrinio banko vyriausiojo ekonomisto postą.

V.Dombrovskis jau buvo kandidatas į premjerus 2007 metų pabaigoje, bet tada prezidentas patikėjo sudaryti naują vyriausybę I.Guodmaniui, atstovaujančiam Latvijos pirmosios partijos ir „Latvijos kelio“ susivienijimui.

V.Dombrovskis politinėje veikloje pradėjo dalyvauti 2002 metais, kai „Naujojo laiko“ steigiamajame kongrese buvo išrinktas šios partijos valdybos nariu. Po to beveik dvejus metus vadovavo Finansų ministerijai.

2004 metais buvo išrinktas į Europos Parlamentą, kuriame tapo Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) ir Europos demokratų grupės nariu.

Be partijos „Naujasis laikas“, naująją šalies vyriausybę sudaro Liaudies partija, Žaliųjų ir valstiečių sąjunga, partija „Pilietinė sąjunga“ ir „Tėvynei ir Laisvei“ ir Judėjimo už Latvijos nacionalinę nepriklausomybę susivienijimas (TL/JLNN).

Naujoji koalicija Seime turi užsitikrinusi 64 deputatų paramą.

„Naujajam laikui“ vyriausybėje, be premjero pareigų, skirti dar trys ministrų portfeliai: Vidaus reikalų ministerijai vadovaus Linda Murniecė, Ekonomikos ministerijai – Artis Kamparas, Finansų – Einaras Repšė.

Trys Liaudies partijos atstovai toliau dirbs vyriausybėje ankstesnėse pareigose: Ivaras Eglytis – sveikatos apsaugos ministro, Maris Riekstinis – užsienio reikalų, Edgaras Zalanas – regionų plėtros ir savivaldybių reikalų ministro pareigose. Partijos lyderis Marekas Sėglinis dabar vadovaus Teisingumo ministerijai, o trečiadienį įstojęs į Liaudies partiją Intas Dalderis – Kultūros ministerijai.

Naujoje vyriausybėje švietimo ir mokslo ministro poste toliau dirbs Žaliųjų ir valstiečių sąjungos atstovė Tatjana Kuokė, aplinkosaugos ministro – tos pačios partijos narys Raimondas Vėjuonis. Šios partijos atstovams patikėtos dar dvi ministerijos: Žemdirbystės, kuriai vadovaus Janis Duklavas, ir Gerovės – Uldis Augulis.

Gynybos ministro postas patikėtas Pilietinės sąjungos atstovui Imantui Liegiui, susisiekimo ministro – „Tėvynei ir laisvei“ nariui Kasparui Gerhardui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min