Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Latvijos parlamento frakcijų lyderiams referendumo dėl Seimo paleidimo rezultatai nebuvo netikėti

Rinkimai Latvijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rinkimai Latvijoje.
Šaltinis: BNS
0
A A

Šeštadienio referendumo dėl Seimo paleidimo rezultatai nebuvo netikėti nė vienai iš atstovaujamų Seime politinių jėgų, nes jos numatė juos iš anksto.

Tačiau kiekviena parlamento frakcijų turi savo nuomonę dėl susidariusios situacijos priežasčių.

Štai opozicinio centro kairės Santarvės centro (SC), kurį remia daugiausia rusakalbiai rinkėjai, frakcijos pirmininko pavaduotojas Valerijus Agešinas sakė BNS, kad jo nuomone, valdančioji „Vienybė“ daugiau nebeturi teisės balotiruotis Seimo neeiliniuose rinkimuose.

„Jie dabar svarsto sąrašus, bet prieš metus jiems buvo suteiktas didžiulis mandatas. Per referendumą diskvalifikuotos valdžios partijos – „Vienybė“ ir Žaliųjų ir valstiečių sąjunga (ŽVS) – tai rodo, kad Vidžemėje, Kuržemėje ir Žemgaloje, kur jos buvo populiariausios per Seimo rinkimus, daugiausiai buvo balsavusiųjų už Seimo paleidimą“, – paaiškino jis.

Be to, pasiūliusio paleisti Seimą buvusio prezidento Valdžio Zatlero vienas argumentų buvo ne tik kova su oligarchais, bet ir tai, kad centro dešinioji „Vienybė“ neturėjo plano, kaip pakeisti situaciją, pabrėžė V.Agešinas.

Dėl centro dešiniosios ŽVS yra kiek kitaip, mano jis, nes Seimo rinkimuose ji gavo tik trečiąją vietą.

CS kaltės dėl to, kas įvyko, nėra pažymėjo V.Agešinas: „Ne, mes nekalti, ir Zatleras per pastaruosius du mėnesius nepasakė apie SC nė vieno blogo žodžio“. CS pasiūlyta socialinio teisingumo idėja visuomenėje vertinama daugiau nei „abstraktus teisėtumas“, – pabrėžė V.Agešinas.

„Kalti oligarchai ir „Vienybės“ nesugebėjimas“, – apibendrino V.Agešinas.

„Vienybės“ frakcijos pirmininko pavaduotoja Ilzė Vinkelė pavadino CS priekaištus absurdiškais.

„Tegu ponas Agešinas pasiklauso prezidento 28 dienos kalbos, kurioje jis motyvuoja savo sprendimą. Tai labai absurdiškas teigimas. Seimo paleidimas buvo ne „Vienybės“ politikos vertinimo rezultatas, o nesutikimo daryti kratą pas Šleserį išdava“, – sakė ji.

I.Vinkelė pareiškė viltį, per neeilinius Seimo rinkimus rinkėjai bus taip pat aktyvūs, kaip ir per referendumą.

Labiausiai pasimokyti turi oligarchai„Reikia tikėtis, kad po šio rinkėjų atsakymo į politinius procesus Latvijoje partijos galės atsakingai įvertinti, kodėl žmonės pareiškė nepasitikėjimą Seimu, sugebės pašalinti klaidas ir pasimokyti. Labiausiai pasimokyti turi oligarchai – ŽVS ir Liaudies partija“, – sakė ji.

Pamoka „Vienybei“ – reikia mokėti subalansuoti pareigą išvesti šalį iš krizės su tuo, kad tai neverta daryti bet kokia kaina, mano I.Vinkelė.

ŽVS frakcijos pirmininkas Augustas Brigmanis pažymėjo, kad išvadas iš referendumo rezultatų turi padaryti kiekvienas Seimo deputatas: „Tai signalas apskritai visam Seimui. Kalti turi jaustis visi“.

Jis patvirtino, kad balotiruosis į 11-ojo šaukimo Seimą: „Tai mano, kaip frakcijos vadovo, atsakomybė. Aš negaliu būti silpnadvasiškas ir vengti atsakomybės. ŽVS turi eiti iki galo ir gauti rinkėjų įvertinimą. Rinkimuose kiekvienam bus pateiktas įvertinimas“.

A.Brigmanis sakė, kad Ventspilio meras Aivaras Lembergas tebėra kandidatas į ministro pirmininko postą. Per artimiausias savaites įeinančios į ŽVS partijos sudarys kandidatų į deputatus sąrašus.

Opozicinio dešiniojo susivienijimo „Už geresnę Latviją“ (UGL) frakcijos pirmininkas Edgaras Zalanas sakė BNS, kad balsavusiųjų už Seimo paleidimą buvo daugiau nei jis manė: „Aš maniau, kad Seimo paleidimui prieštaraus 10 proc., o buvo tik penki. Gerai, kad aktyvumas buvo didelis.“

Rinkėjai, su kuriais jis kalbėjosi, pasakojo ne apie oligarchus, o apie blogą padėtį šalyje ir nepasitikėjimą valstybės valdymu, sakė E.Zalanas ir pažymėjo: „Situacijos įvertinimas ir yra referendumo rezultatas, o už politinę padėtį seniai tenka atsakomybė būtent „Vienybei“ ir ŽVS.“

Į priminimą, kad į UGL frakciją įeina du V.Zatlero minėti oligarchai, E.Zalanas atsakė: „Aš, kaip frakcijos vadovas, negaliu atsakyti už tai, kuo kaltinamas A.Šleseris – ką jis padarė prieš kažkiek metų. Frakcija dirba atvirai, nesislepia už parlamento ribų ir nedaro poveikio Seimui iš išorės. Jie kur kas sąžiningesni nei tie, kurie yra už parlamento ribų“.

Kaip jau pranešta, pagal pirminius šeštadienio referendumo rezultatus, už 10-ojo šaukimo Seimo paleidimą balsavo 94,3 proc. dalyvavusių jame rinkėjų.

Šeštadienį referendume dalyvavo 44,73 proc. visų Latvijos rinkėjų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Latvija Ryga
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min