Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Latvijos prezidentas paprašė Valdžio Dombrovskio suformuoti vyriausybę

Valdis Dombrovskis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Valdis Dombrovskis
Šaltinis: BNS
0
A A

Latvijos prezidentas Andris Bėrzinis trečiadienį nusprendė naujos vyriausybės formavimą patikėti dabartiniam premjerui Valdžiui Dombrovskiui, pranešė agentūrai BNS prezidento spaudos tarnyba.

Prezidentas įsitikinęs, kad delsimas suformuoti vyriausybę gali rimtai sukliudyti patvirtinti 2012 metų biudžetą bei priimti kitus rimtus sprendimus.

Tokiu būdu, dabartinė valdančioji koalicija, į kurią įeina „Vienybė“, Nacionalinis susivienijimas „Viskas Latvijai! / Tėvynei ir laisvei / Latvijos nacionalinės nepriklausomybės sąjūdis“ ir Zatlero reformų partija (ZRP) bei šeši jos gretas palikę deputatai, yra vienintelė, kuri dabar turi realią galimybę suformuoti vyriausybę. Taip pat šis sprendimas netrukdo partijoms veikti, kad būtų pagerintas siūlomas koalicijos modelis, įsitikinęs A.Bėrzinis.

„Pirmas rimtas potencialios koalicijos patikrinimas bus balsavimas dėl 2012 metų valstybės biudžeto, kuris neturi virsti eksperimentu su šalimi bei sudaryti pavojų jos tarptautinių įsipareigojimų vykdymui“, – nurodoma prezidento pareiškime spaudai.

„Kadangi visos trys reformų ir teisėtvarkos koalicijai atstovaujančios pusės patvirtino savo visišką atsakomybę už būsimą vyriausybę, koalicijos sudėtį bei šešis ZRP gretas palikusius deputatus, aš nusprendžiau pakviesti Valdį Dombrovskį Ministrų kabinetui sudaryti“, – pareiškė prezidentas.

Tuo pačiu metu A.Bėrzinis pabrėžia, kad balsavimas dėl vyriausybės sudėties Seime bus įmanomas tik tada, kai atsakingos institucijos pateiks savo išvadas apie kandidatus į ministerijos vadovų postus ir prezidentui laiku bus įteiktas naujos vyriausybės deklaracijos projektas.

Prezidentas, kaip ir anksčiau, įsitikinęs, kad atsižvelgiant į ilgalaikius valstybės vystymosi interesus, būtina suformuoti kuo platesnę koaliciją, suteikiant atsakomybę už įvykius šalyje visoms į Seimą išrinktoms politinėms jėgoms, sakoma prezidento pareiškime spaudai.

Pareiškime spaudai nurodoma, kad trečiadienį per susitikimą su reformų ir teisėtvarkos koalicijos atstovais – Valdžiu Dombrovskiu, Valdžiu Zatleru ir Raiviu Dzintaru – prezidentui buvo patvirtinta, kad formuojamos koalicijos modelis šiandien išlieka toks, kaip iš pradžių buvo siūlyta, tačiau negalima į ją pakviesti nepartinio, pagal Žaliųjų ir valstiečių sąjungos sąrašą išrinkto deputato Janio Duklavo į žemės ūkio ministro pareigas, nes tam prieštarauja ZRP. Išklausęs ZRP nuomonės, prezidentas nurodė, kad būsimos koalicijos stabilumui padėtų jos išplėtimas.

Per susitikimą prezidentas pasiūlė V.Dombrovskiui suformuoti tokį ministrų kabinetą, į kurį kandidatas į premjerus pakviestų visų į Seimą patekusių politinių jėgų atstovus. Prezidentas pažymėjo, kad anksčiau visų politinių jėgų atstovai patvirtino savo sutikimą dirbti V.Dombrovskio vadovaujamoje vyriausybėje. Per antradienį ir trečiadienį Rygos pilyje vykusias derybas šiam modeliui pritarė ir rinkimus laimėjęs „Santarvės centras“, ir Žaliųjų ir valstiečių sąjunga.

Per susitikimą prezidentas Andris Bėrzinis pasiūlė Valdžiui Dombrovskiui suformuoti tokį ministrų kabinetą, į kurį kandidatas į premjerus pakviestų visų į Seimą patekusių politinių jėgų atstovus.

V.Dombrovskis ir R.Dzintaras pareiškė, kad apsvarstys prezidento siūlymus. Kad susitikimo dalyviai galėtų aptarti šiuos siūlymus ir rasti bendrą sutarimą, prezidentas laikinai paliko patalpas prezidentūroje, kur vyko derybos, sakoma prezidentūros pareiškime.

Tačiau apsikeitę nuomonėmis trijų koaliciją sudarančių politinių jėgų atstovai nepriėjo vieningos nuomonės, pasilikę prie pradinio tripartinės koalicijos pasiūlymo, tuo pačiu patvirtindami visų trijų politinių jėgų atsakomybę už koalicijos formavimą pagal „50+6“ modelį ir už visus kandidatus, nominuotus į ministrų postus. Tokią padėtį per trečiadienį vykusias derybas patvirtino ir partijos „Vienybė“ pirmininkė Solvita Abuoltinia.

Prezidentui pasiūlius, kiekvienos partijos iškeltas kandidatas į ministro postą bus vertinamas atskirai pokalbyje su V.Dombrovskiu, V.Zatleru ir R.Dzintaru, kurie pareikalaus iš kiekvienos partijos atstovo patvirtinti atsakomybę. Prezidentas taip pat išsakė savo nuomonę bei abejones ir dėl kai kurių kandidatų į ministrų postus.

Atsižvelgdamas į tai, kad pradinis valdančiosios koalicijos (ZRP ir NS) modelis patyrė nesėkmę, kad kai kurių partijų išbrėžtos „raudonosios linijos“ tapo neįveikiama kliūtimi valstybiniam požiūriui į svarbių klausimų sprendimą, taip pat įvertinęs antradienį ir trečiadienį buvusių derybų su išrinktų į Seimą politinių jėgų vadovais, Latvijos prezidentas nusprendė vyriausybės formavimą patikėti V.Dombrovskiui pagal dabartinį koalicijos modelį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min