Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Trumpiausiai nakčiai - mažiausia kaina!
Išbandyti

Lechas Walesa: Amerika prarado politinę ir moralinę lyderystę pasaulyje

Lenkijos antikomunistinio judėjimo ikona Lechas Walesa ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos „jau nėra pagrindinė pasaulio galia“ politinės ir moralinės lyderystės požiūriu.
Lechas Wałęsa, 1989-ųjų rinkimų trisdešimtmečio minėjimas Gdanske.
Lechas Wałęsa / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tai eksprezidentas pareiškė prieš Jungtinių Valstijų vadovo Donaldo Trumpo apsilankymą Lenkijoje.

D.Trumpas sekmadienį turi atvykti į Lenkiją dalyvauti Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ųjų metinių minėjimo renginiuose.

„Prezidente D.Trumpai, raginu Jus grąžinti Jungtinėms Valstijoms pasaulio lyderės pozicijas“, – sakė L.Walesa interviu, publikuotame centristinės pakraipos dienraščio „Rzeczpospolita“ ketvirtadienio numeryje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kažin ar Donaldas Trumpas Lenkijoje prabiltų apie pavojų demokratijai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kažin ar Donaldas Trumpas Lenkijoje prabiltų apie pavojų demokratijai

„Pasauliui reikia JAV lyderystės: ne tik ekonominės ir karinės, bet ir moralinės bei politinės lyderystės“, – pridūrė Nobelio taikos premijos laureatas.

L.Walesa vadovavo „Solidarumo“ judėjimui – vienintelei laisvai profesinei sąjungai visame sovietiniame bloke, 1989 metais taikiai padariusiai galą komunizmui Lenkijoje. 1990 metais jis tapo pirmuoju demokratiškai išrinktu Lenkijos prezidentu.

1980 metais laivų statyklos elektriku Baltijos uostamiestyje Gdanske dirbęs L.Walesa nustebino pasaulį, kai vadovavo 17 tūkst. laivų statyklos darbininkų streikui, privertusiam tuometinę valdžią pripažinti „Solidarumą“.

„Turiu žinią prezidentui D.Trumpui: Jungtinės Valstijos daugelį metų buvo gera imperija ir vedė pirmyn visą pasaulį. Šiandien Amerika jau nėra pagrindinė pasaulio galia“, – sakė L.Walesa dienraščiui „Rzeczpospolita“.

„Ji vis dar turi karinį pranašumą, ekonomiškai jūs vis dar lenkiate kitus, bet morališkai ir politiškai Amerika jau nebėra pasaulio lyderė“, – kalbėjo jis.

L.Walesa, kurio santykiai su dabartine Lenkijos dešiniojo sparno vyriausybe yra labai įtempti, sakė, jog nedalyvaus sekmadienį Varšuvoje vyksiančiuose Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ųjų metinių minėjimo renginiuose.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel į Varšuvą nevyksta, o Rusijos vadovas Vladimiras Putinas į minėjimą nebuvo pakviestas.

Kaip skelbia Lenkijos prezidentūra, į iškilmes turėtų atvykti apie 40 užsienio delegacijų, pusei jų vadovaus valstybių vadovai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šekspyriška vasara Pakruojo dvare: spektakliai, kvapą gniaužiantys triukai ir įspūdingos gėlių kompozicijos
Reklama
Joninių grilio vakarėlis už mažą kainą: pasigaminkite tris patiekalus neišleisdami 15 eurų
Reklama
Tinklinis, kepsninės, universalūs treniruokliai: ką šiemet erdvėms prie savo namų siūlys vilniečiai?
Reklama
„Telia“ stiprina ryšį Dainų šventės dalyviams ir lankytojams dar nematytu būdu
Užsisakykite
15min naujienlaiškius