Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Leisgyvis keltų tigras vos kvėpuoja

Brianas Cowenas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Brianas Cowenas
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
A A

Antradienį Airijos Vyriausybė pristatė griežčiausią per visą šalies istoriją valstybės biudžetą – siekiama atgaivinti nuo pasaulio finansų krizės kenčiančios valstybės, kuri dar neseniai buvo vadinama keltų tigru, ekonomiką.

Naujajame biudžete numatyta, kad nauji mokesčiai ir mažinamos išlaidos sudarys 3,5 mlrd. eurų. Svarbiausias Vyriausybės tikslas – atkurti tarptautinį pasitikėjimą kiūžtančia Airijos ekonomika, kuri anksčiau buvo laikoma pavyzdžiu kitiems.

Ateinančiais mėnesiais ir metais prašysime žmonių susiveržti diržus, daugiau aukotis, – kalbėjo prieš paskelbiant naująjį biudžetą premjeras.

Naujausi duomenys rodo, kad šiemet nedarbas Airijoje pasieks 12 proc., eksportas sumažės 6 proc., bendrasis vidaus produktas kris 6 proc., vartotojų galia – 4,5 procento. Labiausiai šalis nukentėjo sprogus nekilnojamojo turto burbului, kai būstų ir namų kainos nukrito 40 proc. ir įstūmė gyventojus į skolas. Biudžeto deficitas artėja prie 13 proc., o tai 4 kartus viršija euro zonos šalims numatytą limitą. Europos Komisija davė Dublinui laiko iki 2013 metų įveikti šį deficitą ir labai atidžiai kontroliuos, kaip vykdomas naujasis biudžetas. Prieš jį paskelbiant Airijos finansų ministras Brianas Lenihanas sakė, kad Vyriausybė turi „pataisyti mokesčių sistemą“. Tos priemonės bus skausmingos, bet sąžiningos. Politikas pridūrė, kad tie, kurie manė, jog viešieji finansai gali būti atkurti nedidinant mokesčių, melavo sau.

Ministras nurodė, kad šiuo metu du trečdaliai išlaidų atitenka socialinėms išmokoms ir viešajam sektoriui išlaikyti. Todėl norint sureguliuoti išlaidas galima tik sumažinti darbuotojų atlyginimus arba socialines išmokas. „Dar nesutikau žmonių, kurie tai siūlytų. Todėl atmerkime akis ir pažvelkime į tikrovę, kai kalbame apie subalansavimą. Tie, kurie mano, jog tai galima padaryti nedidinant mokesčių, gudrauja“, – kalbėjo Airijos finansų ministras B.Lenihanas. Jis perspėjo, jog Airijai gresia „labai niūri nacionalinė krizė“.

Negana to, kad didesnė mokesčių našta prislėgs dirbančiuosius, Vyriausybė atsisakys kelių ir geležinkelių projektų, padidins alkoholio, cigarečių ir benzino mokesčius.

Siekdamas taupyti premjeras Brianas Cowenas taip pat paprašė, kad balandžio 21 dieną atsistatydintų visi 20 ministrų. Tada jis iš naujo paskirs dirbti tik 15 jų.

„Ateinančiais mėnesiais ir metais prašysime žmonių susiveržti diržus, daugiau aukotis“, – prieš paskelbiant naująjį biudžetą kalbėjo premjeras.

Dėl sparčiai blogėjančios ekonomikos Airijoje jau vyko keli viešojo sektoriaus darbuotojų protestai.

„Lietuvos žinios“
Temos Tigras, Airija
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min