Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 18d. 05:47

Lemtinga diena Škotijai: kodėl balsuojantiems referendume taip sunku apsispręsti?

Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės

Išaušo viena svarbiausių dienų Škotijos istorijoje – škotams liko vos kelios valandos apsispręsti, ar jie nori tapti nepriklausomos valstybės gyventojais, ar išlaikyti daugiau nei 300 metų gyvuojančią sąjungą su Jungtine Karalyste (JK). Pažvelkime į svarbiausius kiekvienos pusės argumentus – dauguma jų atrodo pakankamai įtikinantys, tad nenuostabu, kad apklausos rodo beveik lygų pasiskirstymą į stovyklas.

10 priežasčių UŽ Škotijos nepriklausomybę

1. Škotijos valdžia būtų ta, kurią išrinktų žmonės

„Yes“ kampanija tvirtina, kad referendumu sprendžiamas klausimas iškeltas ne dėl nacionalizmo ar ekonomikos, bet dėl demokratijos. Vestminsteryje suformuotos Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybės beveik niekada neatsipindi to, kaip balsuoja škotai – paprastai dauguma jų balsuoja už kairiuosius leiboristus, tačiau visoje šalyje paprastai laimi dešinieji konservatoriai, kurie ir paima valdžią. Tapę nepriklausomi škotai visuomet gautų tokią valdžią, už kurią balsuoja.

2. Škotija gali sėkmingai gyvuoti kaip valstybė ir be Anglijos

Škotijos vyriausybė teigia, kad statistiniai duomenys rodo, jog nepriklausoma Škotija būtų viena turtingiausių valstybių pasaulyje. Nors Škotijoje vienam gyventojui tenka daugiau tiek valstybės, tiek asmeninių išlaidų, tačiau Škotija į JK biudžeta moka ir daugiau mokesčių. „Yes“ kampanija tikina, kad nepriklausomybė atvertų kelią teisingesnei visuomenei, pavyzdžiui, prieštaringai vertinamas „miegamojo mokestis“ nebūtų buvęs įvestas, jeigu Škotijos vyriausybė būtų pati galėjusi spręsti dėl jo.

Referendumas Škotijoje
Referendumas Škotijoje

3. Nepriklausoma Škotija priimtų sprendimus atsižvelgdama į škotų prioritetus

Škotijos vyriausybė gali priimti nepriklausomus sprendimus tokiose srityse kaip sveikatos apsauga ar švietimas. Nepriklausomybė reikštų, kad škotai galėtų visose srityse spręsti, kas jiems yra parankiau, o ne tik paklusti centrinės valdžios Londone nurodymams.

Šiuo metu Škotijoje vykdomos socialinio aprūpinimo reformos, kurių imtis nurodė centrinė valdžia. Nepriklausomybės atveju škotai patys galėtų spręsti, kaip reformuoti šią sritį, pritaikant ją savo poreikiams ir prioritetams. Škotijos nacionalinė partija (SNP) jau paskelbė, kad būtų atsisakyta JK reformų ir būtų kuriama nauja – teisingesnė – sistema.

4. Nepriklausomybė būtų įrodymas, kad škotai tiki savimi ir savo tauta

„Yes“ kampanija nori įtikinti škotus, kad nusprendus Škotiją skelbti nepriklausoma valstybe prasidėtų itin energingas ir galingas istorijos etapas. Sujungus ambicijas ir pastangas su valdžia būtų galima sukurti išskirtinę valstybę, kokios ir nusipelnė išskirtinė škotų tauta.

5. Škotija galėtų atsikratyti branduoliniais ginklais

SNP yra aiškiai pažadėjusi, kad iš nepriklausomos Škotijos teritorijos būtų išgabenti branduoliniai ginklai. Jų teigimu, tai galėtų būti ir paskata visiškai atsisakyti branduolinės ginkluotės, be to – taip būtų sutaupytos didelės sumos pinigų.

6. Škotija nebūtų įvelta į karus

SNP aiškina, kad kontroliuodama savo ginkluotąsias pajėgas nepriklausoma Škotija niekada nebūtų įvelta į „neteisėtus karus“ arba invazijas į kitas šalis, tokias kaip Irakas. SNP siūlo, kad škotai skirtų mažiau lėšų gynybai, be to, koncentruotųsi į karinį laivyną.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės

7. Pajamos iš Šiaurės jūros naftos atitektų škotams

Iki šiol pajamos iš naftos, gaunamos Šiaurės jūroje, keliauja į JK biudžetą, kuriame jos paskirstomos bendroms reikmėms. SNP žada, kad būtų įkurtas Energetikos fondas, kuris būtų naudojamas dvejopai – kaip stabilizatorius, jeigu kainos staiga pradėtų kilti, taip pat – kaip investicinis fondas, kuris užtikrintų, kad ateities kartos taip pat pelnytųsi iš naftos ir dujų Škotijos teritorijoje.

8. Škotija galėtų priimti kitokią imigracijos politiką

Didelėje Škotijoje gyvena ne tiek ir daug žmonių. Be to, tauta sparčiai sensta. „Yes“ kampanija teigia, kad į Škotiją būtinai reikia prisikviesti darbingo amžiaus žmonių.

Be to, anot jų, dėl griežtos JK imigracijos politikos į Škotiją vengia važiuoti studentai ne iš ES šalių. SNP jau yra pareiškusi, kad jie sieks liberalesnės imigracijos politikos. Gali būti net svarstoma sugrąžinti „Naujų talentų“ iniciatyvą, pagal kurią studentai ne iš ES valstybių po studijų baigimo galėtų dar kelerius metus čia dirbti.

9. Škotija išlaikytų gerus ryšius su likusia JK, tačiau jos balsas būtų lygiavertis

Nepriklausomybės šalininkai tikina, kad jie tikrai nenori nutraukti turtingų istorinių, kultūrinių ryšių su likusia JK – dažna šeima kurias nors linija yra persipynusi su Anglija, Velsu ar Šiaurės Airija, be to, juos vienija bendra kalba. Tačiau jie tvirtina, kad nepriklausoma valstybė su likusia JK galėtų pagaliau bendrauti kaip lygi su lygia.

10. Balsavimas „prieš“ atvertų kelią neigiamiems pokyčiams

Dalis norinčiųjų matyti Škotiją nepriklausomą baiminasi, kad jeigu bus nubalsuota priešingai, likusi JK tai palaikys silpnumo ženklu. Taip pat neigiamu sprendimu referendume Londonas esą galėtų pasinaudoti atimdamas teisių iš Škotijos vyriausybės.

10 priežasčių PRIEŠ Škotijos nepriklausomybę

1. JK yra gera sąjunga, egzistuojanti jau daugiau nei 300 metų

Škotija išvien su likusia JK sukūrė imperiją, kovėsi dviejuose pasauliniuose karuose, tapo viena svarbiausių valstybių pasaulyje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės

2. Buvimas JK dalimi yra ekonomiškai saugesnis

„Better Together“ kampanija argumentuoja, kad bendra JK ekonomika sumažina riziką, o vienoje didžiausių pasaulio ekonomikų yra daugiau galimybių. Be apribojimų galima užsiimti verslu valstybėje, kurioje gyvena daugiau nei 64 mln. žmonių.

3. Žmonės gali netekti darbų

Nepriklausomybės oponentai pažymi, kad Škotijai atsiskyrus būtų sukurta nauja mokesčių sistema, kuri paskatintų bankus ir finansų įstaigas persikelti į Angliją. Didžiausi Škotijoje veikiantys bankai – „Royal Bank of Scotland“ ir „Lloyds“ jau pareiškė, kad jie taip ir padarytų. 

4. Gali būti įšaldyti svarbūs projektai

Neaiškumas, kas bus po to, jeigu „Taip“ šalininkai laimės, reikštų, kad gali sustoti svarbūs projektai. Investuotojai tikriausiai nuspręs palaukti, kol nežinomybė dėl šalies finansinės ateities išsisklaidytų. Taip pat pažymima, kad nepriklausomai Škotijai būtų taikomos didesnės palūkanos skolinimuisi.

5. Kainos gali kilti

Dalis įmonių, tokių kaip milžiniški tinklai „John Lewis“ ir ASDA jau perspėjo, kad paskelbus nepriklausomybę dėl išaugusių kaštų tikriausiai kils kainos.

123rf.com nuotr./Gražiame Škotijos mieste nuolat daug renginių, bet vienas įsimintiniausių Edinburgo alternatyvaus meno festivalis
123rf.com nuotr./Edinburgas

6. Nukentėtų moksliniai tyrimai

Daugumą medicinos ir mokslo tyrimų Škotijoje finansuoja JK tyrimų tarybos ir labdaros organizacijos. Net nepriklausomybės šalininkai negali ginčytis su statistika – moksliniams tyrimams Škotijoje yra skiriama daugiau nei jiems proporcingai priklausytų.

7. Niekas nežino, kokia valiuta būtų Škotijoje

SNP aiškina, kad Škotijoje esą liktų svaras sterlingų. Londonas atkirto, kad atsisakydami buvimo JK jie kartu atsisako ir svaro. Net jeigu ir JK sutiktų, kad naujojoje nepriklausomoje valstybėje būtų naudojama jos valiuta, tai reikštų, kad dėl Škotijos ekonominės politikos sprendimus ir vėl priiminėtų Londonas.

8. Škotija turėtų mažiau įtakos pasaulyje

JK yra nuolatinė Jungtinių Tautų saugumo tarybos narė, yra viena didžiausių valstybių Europos Sąjungoje, įtakinga NATO narė. Paskelbusi nepriklausomybę Škotija netektų šių narysčių. Nepriklausomybės priešininkai teigia, kad nepriklausoma Škotija neišvengiamai prarastų įtaką, kurią ji dabar gali daryti kartu su likusia JK. 

9. Būtų sudraskytas nacionalinis JK transliuotojas BBC

Nepriklausomybės priešininkai tvirtina, kad atsiskyrimas nuo JK reikštų ir BBC suardymą. BBC – didžiausiais pasaulio transliuotojas, bene geriausia nacionalinė transliavimo organizacija visame pasaulyje. „Better Together“ pažymi, kad viena Škotija niekaip negalėtų pateikti tokios informacijos ir pramogų įvairovės.

10. Škotija yra saugesnė, būdama JK narė

„Better Together“ kampanija teigia, kad jeigu jau dalinamasi sala, tai sveikas protas sako, kad būtų optimaliausia ir dalintis jos gynyba. JK kariniai ekspertai ir karinė technika – viena geriausių visame pasaulyje, ir vienai Škotijai būtų neįmanoma jai prilygti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Aktualu

Teisėjai patikėjo žudike tapusios žmonos versija: atėmiau peilį iš vyro ir nudūriau

Gyvenimas

Psichologas Kaune įkūrė svečių namus katinams: „Poreikis tikrai yra“

Aktualu

„The New Yorker“: D.Grybauskaitė vasarą gynė A.Merkel nuo D.Trumpo

Pasaulis kišenėje

Kalėdų Meksikoje belaukiant: kokia tikroji puansetijų reikšmė

24sek

„Žalgirį“ sutinkantys turkai mato dvi Šaro ekipos stiprybes, kurios braukia netektis

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Aktualu

Teismas buvusiam „Go Vilnius“ vadovui Dariui Udriui priteisė dar solidesnę kompensaciją

15min recenzija Kultūra

Ant krištolinių ašmenų: spektaklio „Helverio naktis“ recenzija

Sportas

Plaukimo vadas – apie ypatingą komandą, R.Meilutytės nuoskaudą ir A.Juozaičio repliką

Vardai

Natalijos Bunkės mylimasis Edgaras Eidėjus pirmąkart prabilo, kodėl metė kriminalisto darbą

Kultūra

15min studijoje – pokalbis apie tai, kaip kitąmet bus kovojama su piratavimu internete

24sek

Apie LKL titulą svajojantis R.Stipčevičius: „Rytas“ tobulas klubas man

Vardai

Sandros Grafininos antrininke vadinama Milda May: kaip buvusi policininkė tapo turtuole Londone

Aktualu

Seimo narys Robertas Šarknickas atsidūrė ligoninėje

Pasaulis kišenėje

Ukmergėje nušvito ne tik Kalėdų eglė, bet ir piliakalnis

Sportas

Jose Mourinho paliko viešbutį, sumokėjęs milžinišką čekį

Naujienos

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Aktualu

Teisėjai patikėjo žudike tapusios žmonos versija: atėmiau peilį iš vyro ir nudūriau

Gyvenimas

Psichologas Kaune įkūrė svečių namus katinams: „Poreikis tikrai yra“

Aktualu

„The New Yorker“: D.Grybauskaitė vasarą gynė A.Merkel nuo D.Trumpo

Pasaulis kišenėje

Kalėdų Meksikoje belaukiant: kokia tikroji puansetijų reikšmė

24sek

„Žalgirį“ sutinkantys turkai mato dvi Šaro ekipos stiprybes, kurios braukia netektis

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Kultūra

„Vilnius – literatūros erdvė“: savo eiles skaito Kornelijus Platelis

15min recenzija Kultūra

Ant krištolinių ašmenų: spektaklio „Helverio naktis“ recenzija

Sportas

Plaukimo vadas – apie ypatingą komandą, R.Meilutytės nuoskaudą ir A.Juozaičio repliką

Maistas

Nidos receptas: šventiškas varškės tortas su spanguolių putėsiais

Kultūra

15min studijoje – pokalbis apie tai, kaip kitąmet bus kovojama su piratavimu internete

Vardai

Natalijos Bunkės mylimasis Edgaras Eidėjus pirmąkart prabilo, kodėl metė kriminalisto darbą

Vardai

Sandros Grafininos antrininke vadinama Milda May: kaip buvusi policininkė tapo turtuole Londone

24sek

Apie LKL titulą svajojantis R.Stipčevičius: „Rytas“ tobulas klubas man

Aktualu

Teismas buvusiam „Go Vilnius“ vadovui Dariui Udriui priteisė dar solidesnę kompensaciją

Aktualu

Seimo narys Robertas Šarknickas atsidūrė ligoninėje

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min