Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 12d. 09:32 , Atnaujinta: 2020 liepos 12d. 15:38

Į priešingas stovyklas pasidaliję lenkai balsuoja prezidento rinkimų antrajame ture

Prezidento rinkimai Lenkijoje
„Scanpix“/AP nuotr. / Prezidento rinkimai Lenkijoje

Lenkai sekmadienį balsuoja itin įtemptame prezidento rinkimų antrajame ture, kuriame varžosi dabartinis nacionalistinių ir konservatyvių pažiūrų šalies vadovas, artimas JAV prezidento Donaldo Trumpo sąjungininkas Andrzejus Duda ir liberalių pažiūrų Varšuvos meras, eurofilas Rafalas Trzaskowskis, norintis atkurti gerus santykius su Briuseliu.

Rinkimų rezultatai bus labai svarbūs Lenkijos valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) vyriausybei, kurią kritikai kaltina naikinant sunkiai iškovotas demokratines laisves praėjus trims dešimtmečiams po komunizmo žlugimo.

Vėliausios apklausos rodo, kad PiS remiamo A.Dudos ir R.Trzaskowskio iš liberalios opozicinės partijos „Pilietinė platforma“ (PO) galimybės yra apylygės, tad rinkimų baigtį gali nulemti labai nedidelė balsų persvara. Tai dar labiau padidino įtampą prieš balsavimą 38 mln. gyventojų turinčioje šalyje.

Jeigu laimės A.Duda, prezidentas kartu su PiS galės išlaikyti beveik visų svarbiausių valdžios institucijų kontrolę – galbūt iki kitų parlamento rinkimų, turinčių vykti 2023 metais.

Tuo metu R.Trzaskowskio pergalė suteiktų jam galimybę vetuoti valančiosios partijos priimamus įstatymus. Kadangi Lenkijos prezidentas reprezentuoja savo šalį užsienyje, R. Trzaskowskis taip pat kurtų labiau proeuropietišką ir taikingesnį Varšuvos įvaizdį Europos forumuose.

„Mūšis už Lenkiją“, – pirmajame puslapyje skelbė bulvarinis leidinys „Super Express“. Liberalus dienraštis „Gazeta Wyborcza“ rašė, kad lenkai renkasi „viltį arba katastrofą“ ir kad rinkimų rezultatas veiks ne vieną būsimą kartą.

Ilgos eilės

59 metų statybininkas Wojciechas sakė balsavęs už A.Dudą dėl jo glaudžių ryšių su D.Trumpu ir dėl to, kad „visiškai pritaria“ prezidento pažadui uždrausti tos pačios lyties asmenims įsivaikinti.

„Dudos bendradarbiavimas su Trumpu reiškia, kad galime kliautis Jungtinėmis Valstijomis gynybos srityje“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP, atidavęs savo balsą Varšuvoje.

Tačiau Varšuvos pensininkės, prisistačiusios Helena ir Maria, sakė, jog pasirinko proeuropietišką R.Trzaskowskį, nes tikisi, jis galės atkurti gerus šalies santykius su ES.

„Scanpix“/AP nuotr./Lenkijos prezidento rinkimai
„Scanpix“/AP nuotr./Lenkijos prezidento rinkimai

„Labai gerai prisimename, kaip buvo anksčiau (komunistų valdymo laikais), tad savo vaikaičiams norime stabilios Lenkijos Europoje“, – sakė Helena.

Prie rinkimų apylinkių nusidriekė ilgos eilės, nes dėl koronaviruso galioja socialinio atstumo priemonės. Rinkėjų taip pat reikalaujama būti su kaukėmis, naudotis rankų dezinfekavimo priemone ir savais rašikliais, užleisti be eilės pensininkus, nėščias moteris ir rinkėjus su vaikais.

Prezidento rinkimai turėjo vykti gegužę, kai A. Dudos populiarumas buvo didelis, bet juos teko atidėti dėl koronaviruso pandemijos. Vėliau A. Dudos populiarumas gerokai sumažėjo, iš dalies dėl pandemijos padarinių, stumiančių Lenkiją į pirmą recesiją nuo komunistų valdymo laikų.

Neįmanoma prognozuoti?

Rinkimų apylinkės buvo atidarytos 5 val. Grinvičo (8 val. Lietuvos) laiku ir dirbs iki 19 val. Grinvičo (22 val. Lietuvos) laiku, o balsavusiųjų apklausų rezultatai turėtų būti paskelbti netrukus. Pirmųjų oficialių rezultatų laukiama tik pirmadienį ryte.

Ekspertai perspėja, jog balsai gali pasiskirstyti į kone vienodas dalis, tad galimi teisiniai ginčai ir protestai.

Per pirmąjį turą birželio 28-ąją A. Duda gavo 43,5 proc. balsų, o R. Trzaskowskį palaikė 30,5 balsavusiųjų. Vis dėlto pastarasis kandidatas turėtų susirinkti daugelį balsų, per pirmąjį ratą atitekusių kitiems kandidatams.

Tyrimų centras „Eurasia Group“ sako, kad R. Trzaskowskiui reikia mobilizuoti prieš A. Dudą labai skirtingas rinkėjų grupes, tad tikriausiai laimės dabartinis prezidentas, nors ir nedidele balsų persvara.

„Trzaskowskis pasirodė kaip gabus ir iškalbus kampanijos dalyvis, bet dvi savaitės yra trumpas laikas prisivyti Dudą“, – nurodė centras ir atkreipė dėmesį, kad Varšuvos mero aiškiai neparėmė pirmajame ture pralaimėję opozicijos kandidatai.

„Dvi Lenkijos vizijos“

A.Duda žadėjo išsaugoti PiS vyriausybės prastumtas populiarias socialines išmokas, kritikavo LGBT teises ir žydų reikalavimus dėl kompensacijų už Holokausto metu atimtą ar paliktą turtą.

„Būsimieji rinkimai yra dviejų Lenkijos vizijų – baltos ir raudonos, ir vaivorykštės spalvų – susidūrimas“, – paskutinę kampanijos dieną lenkų naujienų agentūrai PAP sakė teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro, paminėdamas Lenkijos vėliavos spalvas ir LGBT bendruomenės vartojamą simbolį.

Vyriausybė taip pat užsipuolė vokiečiams priklausančią žiniasklaidą, kurią kaltino šališkumu per rinkimus, žiniasklaidos kompanijos „Ringier Axel Springer Group“ bulvariniam leidiniui paskelbus straipsnį apie A. Dudos malonę vienam pedofilui.

R. Trzaskowskis žada visai kitokią Lenkiją.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Prezidento rinkimai Lenkijoje 2020
AFP/„Scanpix“ nuotr./Prezidento rinkimai Lenkijoje 2020

Jis yra sakęs, kad atšauks prieštaringai vertinamas teismų sistemos reformas, supriešinusias šalį su Briuseliu.

R. Trzaskowskis taip pat reiškė paramą tam, kad Lenkijoje būtų leidžiamos tos pačios lyties asmenų civilinės partnerystės, bet kaip ir A. Duda nepritaria leidimui tos pačios lyties asmenų poroms įsivaikinti.

R. Trzaskowskio pergalė galėtų mažinti PiS įtaką Lenkijos politikoje, o A. Dudos laimėjimas įtvirtintų partijos valdžią.

„Šie rinkimai nulems Lenkijos likimą artimoje ateityje“, – sakė buvęs Aukščiausiojo Teismo pirmininkas, gerbiamas teisės profesorius Adamas Strzemboszas (Adamas Stšembošas).

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min