Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 15d. 15:23

Lenkija pripažino kaltę dėl CŽV kalėjimuose laikytų asmenų – mokės milžinišką kompensaciją

Grzegorzas Schetyna
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Grzegorzas Schetyna

Lenkija sumokės ketvirčio milijono dolerio kompensaciją dviem įtariamiems teroristams, esą kankintiems šioje šalyje veikusiame slaptame JAV Centrinės žvalgybos valandos (CŽV) kalėjime, o šis žingsnis papiktino daugelį tų, kurie jaučiasi esantys baudžiami dėl netinkamų Amerikos veiksmų.

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskyrė Lenkijai baudą ir įpareigojo ją sumokėti iki šeštadienio. Dabar Lenkija yra vienintelė šalis, teisiškai nukentėjusi nuo slaptos perdavimo ir kalinimo programos, kurią CŽV vykdė keliose šalyse po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų, vadovaujant tuomečio prezidento George'o W.Busho administracijai. Jokia kita su šia programa siejama šalis, tarp jų Pakistanas, Tailandas, Rumunija ir Lietuva, teisinių pasekmių kol kas nesulaukė.

Lenkijos užsienio reikalų ministerija penktadienį nurodė, kad pasirūpins tais mokėjimais. Tačiau nei Lenkijos pareigūnai, nei JAV ambasada Varšuvoje nesakė, į kokias sąskaitas bus pervestos tos sumos ir kaip jos bus naudojamos.

Kol kas neaišku, kokiu būdu Europos šalies vyriausybė gali pervesti pinigų dviem įtariamiesiems, kurie daug metų laikomi Kuboje veikiančiame JAV Gvantanamo įlankos kalėjime, beveik visiškai izoliuoti nuo išorinio pasaulio. Netgi įtariamųjų advokatai nekomentavo šio klausimo, tik sakė, kad tie pinigai nebus panaudoti terorizmui finansuoti.

Lenkų opozicijos įstatymų leidėjas Witoldas Waszczykowskis sakė laikantis šią bausmę nesąžininga, nes įtariamieji, kurie buvo laikomi Lenkijoje 2002 ir 2003 metais, visą laiką buvo prižiūrimi Amerikos pareigūnų ir niekada nebuvo Lenkijos tarnybų jurisdikcijoje.

Lenkų opozicijos įstatymų leidėjas Witoldas Waszczykowskis sakė laikantis šią bausmę nesąžininga, nes įtariamieji, kurie buvo laikomi Lenkijoje 2002 ir 2003 metais, visą laiką buvo prižiūrimi Amerikos pareigūnų ir niekada nebuvo Lenkijos tarnybų jurisdikcijoje.

„Manau, mes neturėtume sumokėti, neturėtume vykdyti šio nuosprendžio, – pabrėžė W.Waszczykowskis. – Ši byla ne tarp mūsų ir jų – tai byla tarp jų ir Jungtinių Valstijų vyriausybės.“

EŽTT pernai liepą nutarė, kad Lenkija pažeidė įtariamųjų Abu Zubaydah ir Abd al Rahimo al Nashirio teises, leisdama CŽV juo kalinti ir neužkirtusi kelio kalinių „kankinimui arba žeminančiam elgesiui“.

Teismas nurodė Varšuvai sumokėti 130 tūkst. eurų (147 tūkst. dolerių) palestiniečiui A.Zubaydah ir 100 tūkst. eurų (113 tūkst. dolerių) – Abd al Ragimui al Nashiri, Saudo Arabijos piliečiui, kaltinamam suplanavus 2000 metais įvykdytą ataką prieš JAV karo laivą „USS Cole“, per kurią žuvo 17 amerikiečių jūreivių.

Lenkija apskundė EŽTT nutartį, bet vasarį pralaimėjo apeliacinį procesą. Užsienio reikalų ministras Grzegorzas Schetyna tuo metu sakė, kad „mes vykdysime šią nutartį, nes esame įstatymų besilaikanti šalis“.

Wikipedia nuotr./Abu Zubaydah
Wikipedia nuotr./Abu Zubaydah

Nutartyje Lenkija taip pat buvo įpareigota siekti JAV diplomatinių garantijų, kad įtariamiesiems nebūtų skirta mirties bausmė, o Lenkija tokį prašymą pateikė Vašingtonui prieš kelias savaites. Šis žingsnis laikomas daugiausiai simboliniu, nes Jungtinės Valstijos į tokius užsienio vyriausybių siūlymus nėra įpareigotos atsižvelgti.

EŽTT nutartis taip pat sukėlė pasipiktinimą kitapus Atlanto vandenyno. Per ataką prieš „USS Cole“ vieno žuvusio jūreivio tėvas Jesse'as Nieto sakė manantis, jog būtų neteisinga, jeigu žmogui, įtariamam jo sūnaus Marco ir kitų 16 jūreivių nužudymu, būtų sumokėta.

„Tai labai liūdina, – sakė J.Nieto. – Ir manau, kad Lenkija kuoktelėjusi, jeigu moka tuos pinigus.“

Bet J.Nieto dar labiau piktina Europos teismo spaudimas Jungtinėms Valstijoms neskirti įtariamiesiems mirties bausmės.

„Kodėl jie turėtų diktuoti, koks turėtų būti JAV teismo sprendimas?“ – klausė 71 metų buvęs jūrų pėstininkas savo namuose Niunano mieste Džordžijos valstijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min