Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lenkija prisimena velionį komunistinės epochos diktatorių Wojciechą Jaruzelskį

Wojciechas Jaruzelskis 2009-aisiais
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Wojciechas Jaruzelskis 2009-aisiais
Šaltinis: BNS
0
A A

Paskutinis Lenkijos komunistinio režimo lyderis generolas Wojciechas Jaruzelskis mirė sekmadienį, kai praėjus lygiai ketvirčiui šimtmečio po komunizmo žlugimo lenkai balsavo Europos Parlamento rinkimuose.

„Tai pirmųjų 25 naujos demokratinės Lenkijos metų simbolinė pabaiga“, – politologas Erykas Mistewiczius parašė socialiniame tinkle „Twitter“, kai buvo paskelbta žinia apie W.Jaruzelskio, kuriam ateinantį mėnesį būtų sukakę 91 metai, mirtį.

Tai pirmųjų 25 naujos demokratinės Lenkijos metų simbolinė pabaiga, – sakė politologas Erykas Mistewiczius.

Vėžiu sirgęs buvęs lyderis užgeso likus vos kelioms dienoms iki birželio 4-osios, kai Lenkijoje bus minimos pirmųjų pusiau laisvų rinkimų, žymėjusių komunistinio režimo saulėlydį, 25-osios metinės.

Tikimasi, kad JAV prezidentas Barackas Obama ir kiti pasaulio lyderiai dalyvaus ceremonijose Varšuvoje, per kurias bus minimi rinkimai, laimėti „Solidarumo“ – pirmosios nepriklausomos profsąjungos komunistiniame bloke.

Autoritarinis lyderis W.Jaruzelskis, kurio įvaizdį pabrėžė tamsūs akiniais ir griežta laikysena, buvo sudėtingas ir prieštaringai vertinamas veikėjas.

Lenkai iki šiol smarkiai nesutaria dėl karo padėties, kurią jis įvedė 1981 metais, mėgindamas sutriuškinti stiprėjantį „Solidarumo“ judėjimą.

Generolas tvirtino, kad tas žingsnis išgelbėjo Lenkiją nuo potencialiai kruvinos sovietų invazijos, bet kritikai argumentuoja, kad karo padėtis tik sustiprino jo režimą.

„Pralaimėjau jam daug mūšių, bet laimėjau karą dėl laisvos Lenkijos. Nežinau visų jo motyvų, todėl paliksiu teisti Dievui“, – sekmadienį sakė buvęs W.Jaruzelskio priešininkas Lechas Walesa, vienas iš „Solidarumo“ įkūrėjų ir lyderių.

„Jo kartai teko priiminėti sudėtingus sprendimus. Kai kurie prisidėjo prie komunistų išdavystės, kiti mėgino su tuo kovoti iš vidaus“, – kalbėdamasis su naujienų agentūra AFP pridūrė buvęs šalies prezidentas ir Nobelio taikos premijos laureatas.

Prisimindamas žmogų, kuris kadaise mėgino sutriuškinti „Solidarumo“ judėjimą, L.Walesa sakė, kad generolas buvo atsidūręs nepavydėtinoje padėtyje, kai Gdansko laivų statyklos darbininkai sukilo prieš komunistų valdžią 1981 metais.

„Jis tikriausiai labai gerai žinojo sovietų mąstyseną ir jų raketų arsenalą. Kaip ir daugelis pasaulyje, jis turėjo teisę manyti, jog kitos išeities nėra“, – pažymėjo L.Walesa.

Jis pripažino, kad bendraujant privačiai generolas atrodė „labai inteligentiškas žmogus, kupinas humoro“.

„Galėdavau jo klausytis ištisas valandas“, – pridūrė  jis.

Tuo tarpu kitam iš „Solidarumo“ įkūrėjų Henrykui Wujecui karo padėties įvedimas atrodo „blogiausias dalykas. Lenkijai jis reiškė septynerius nesėkmių metus“.

„Nesuskaitoma daugybe žmonių kentėjo, daug žuvo. Jis už tai atsakingas“, – H.Wujecas sakė Lenkijos naujienų agentūrai PAP.

Tačiau jis pripažino, kad W.Jaruzelskis norėjo „persigalvoti, atsitraukti ir sėsti prie derybų stalo su „Solidarumu“, kad surastų išeitį. Daugelis jo bendražygių buvo prieš tai nusistatę, bet jis to ėmėsi“.

„Būtent tas atsigręžimas užtikrins jam vietą istorijoje, nes birželio 4-osios rinkimai pakeitė Lenkiją ir visą Europą, atnešdami komunizmo pasitraukimą“, aiškino H.Wujecas.

„Iškili asmenybė“

Buvę W.Jaruzelskio bendražygiai Komunistų partijoje dabar uoliai gina jo atminimą, ypač pabrėždami jo vaidmenį Lenkijos taikiame perėjime prie demokratijos 1989 metais.

„Metai praeis, ir mūsų epocha išliks istorijoje kaip paskatinusi permainas politinėje sistemoje. Žmogus, atsakingas už tas permainas, buvo generolas Jaruzelskis“, – sakė jo sąjungininkas Stanislawas Ciosekas, buvęs Lenkijos ambasadorius Maskvoje.

„Mes atsisakome pripažinti jo nuopelnus, tačiau be jo būtume buvę smarkiai spaudžiame pasiaiškinti dėl to nekruvino perėjimo“, – pridūrė jis.

Pasak buvusio Lenkijos prezidento Aleksander'o Kwasniewskio, kuris anksčiau priklausė Komunistų partijai ir buvo artimas generolui, W.Jaruzelskis buvo „vienas iš svarbiausių Lenkijos veikėjų per kelis pastaruosius dešimtmečius“.

Buvęs Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas sekmadienį irgi gyrė W.Jaruzelskį kaip „labai padorų žmogų, kuris visada liko ištikimas savo principams“ ir „kovojo kartu su mumis prieš fašizmą“.

Jis sakė visuomet laikęs W.Jaruzelskį savo draugu, taip pat priminė, kad jiedu bendradarbiavo neramiame 9-ame dešimtmetyje, kai prasidėjo reformos sovietų dominuojamoje Rytų Europoje.

„Jis buvo iškili asmenybė. Jo likimas niekuomet nebuvo lengvas, tačiau jis daug nuveikė dėl Lenkijos“, – sakė M.Gorbačiovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Lenkija
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min