TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lenkija švenčia Nepriklausomybės dieną: nacionalistų žygis virto susirėmimais su policija

Lenkijos nacionalistų žygis Varšuvos gatvėmis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Lenkijos nacionalistų žygis Varšuvos gatvėmis
Šaltinis: 15min
0
A A

Lapkričio 11-oji Lenkijoje – Nepriklausomybės diena. Ši proga minima tiek oficialiuose renginiuose, tiek jau tradicinėmis tapusiose nacionalistų eitynėse. Pastarųjų metu praktiškai kasmet neišvengiama susidūrimų su policija ir incidentų. Šįkart taip pat užfiksuota nemažai incidentų, vienu metu gatvės virto tikru chuliganų ir policijos susirėmimo lauku.

Dieną Varšuvos gatvėmis surengtas bėgimas, kartu su prezidentu Bronislawu Komorowskiu ir kitais valdžios atstovais minios taikiai ir ramiai praėjo Lenkijos sostinės gatvėmis.

21.19 val. Naujausiais duomenimis, sulaikyta daugiau kaip 200 asmenų. Keliolika sužeistų, tarp jų – 12 policijos pareigūnų.

19.34 val. Tvn24.pl praneša, kad, patikslintais duomenimis, sužeisti du policijos pareigūnai ir du renginio dalyviai. Naujausiais duomenimis, sulaikyta 215 asmenų.

19.26 val. Tvn24.pl skelbia, kad 200 asmenų pristatyta į policijos nuovadas. Sužeistas mažiausiai vienas policijos pareigūnas. Policijai pavyko atskirti riaušininkus nuo renginio dalyvių.

VIDEO: Lenkų nacionalistų žygis Varšuvoje

Žadėjo surinkti 100 tūkst.

Bet nuo 14 valandos vietos laiku pradėjo rinktis vakarinio renginio dalyviai. Šiemet Nepriklausomybės žygio organizatoriai žadėjo sukviesti į Varšuvos gatves 100 tūkst. dalyvių. Ar tiek jų susirinko, oficialiai dar nepranešta. Tiesioginę transliaciją galite stebėti čia.

Po kelių pasisakymų žygio pradžioje eisena pajudėjo Varšuvos nacionalinio stadiono link. Tarp pasisakiusiųjų buvo Maria Pysz iš Lvovo, kur dirba lenkų radijuje. Ji savo kalbą skyrė kreipimuisi į Lenkijos policija, kuri dar iki eisenos pradžios buvo sulaikiusi apie 40 asmenų ir esą niekas nežino, nei kur, nei kodėl jie yra laikomi.

Ją pristatęs vienas iš žygio organizatorių Arturas Zawisza priminė apie neseną įvykį, kai Varšuvos „Legia“ futbolo klubo sirgaliai Kijeve iškėlė plakatą, kuriame teigė, kad Lvovas ir Vilnius yra Lenkijos miestai. „Įvairi neva demokratiška žiniasklaida juos pasmerkė, o mes norime padėkoti“, – pareiškė A.Zawisza.

Varšuvos gatvėmis pajudėjusio žygio tiesioginės transliacijos metu nuolat girdisi petardų sproginėjimai, matosi degantys deglai. Į organizatorių prašymus jų nedegti niekas nereaguoja.

Sužeistųjų buvo nuo žygio pradžios

Prie pirmųjų, pasiekusiųjų tiltą per Vyslą, kurią parėjus nacionalistų žygis pasieks savo tikslą, jau skuba greitosios pagalbos automobiliai. Tačiau kam ir dėl kokių priežasčių prireikė pagalbos, kol kas nepranešama. Lėtai judanti minia šviečia raudonomis spalvomis, bet ne tiek nuo baltai raudonų Lenkijos vėliavų, kiek nuo raudonų deglų.

Šalia nuolat skambančio Lenkijos himno ir nacionalistinių šūkių galima išgirsti ir tokius „mergina ir vaikinas, normali šeima“.

Tvn24.pl reportaže aiškiai matosi po kaukėmis besislepiantys vaikinai, nešantys deglus ir petardas.

Pranešama ir apie pirmuosius nedidelius incidentus su policija. Grupė žygio dalyvių į policijos pareigūnus mėtė akmenis ir kitus daiktus.

Puolami žurnalistai

Lenkijos televizijos naujienų tarnyba praneša, kad kaukėti vyrai puolė žygio pirmosiose gretose einančius žmones. Jiems jau prireikė medikų pagalbos. Nukentėjo ir fotoreporteris Jakubas Szymczykas, kuris socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, kad, deja, nuotraukų daug nebus, nes jam trenkta į veidą. „Medžiojami žurnalistai, greitosios veža pirmuosius sunkiau sumuštus žmones“, – tokie fotoreporterio įspūdžiai iš nacionalistų žygio, kurio organizatoriai nuolat pabrėžė garantuojantys ramybę ir tvarką.

Atakuoti ir „TV Republika“ žurnalistai. Kaip rašo gazeta.pl, jie buvo puolami tiesioginės transliacijos metu, nacionalistai tvirtino galvoję, kad žurnalistai yra iš TVN.

Policija, kaip tvirtina liudininkai, prie Vašingtono žiedo Varšuvoje panaudojo vandens patrankas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos nacionalistų žygis Varšuvos gatvėmis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos nacionalistų žygis Varšuvos gatvėmis

Susidūrimai ant tilto per Vyslą intensyvėja. Kaip pranešama, policija užtvėrė kelią, tačiau po truputį traukiasi ir leidžia eiti žygio dalyviams. Tiesiogiai visą žygį transliuojantis interneto portalas marszniepodleglosci.pl praneša, kad pradėjo skraidyti jau ir guminės kulkos. Policija ragina Vašingtono žiedą ir jo prieigas palikti asmenis, kurie nedalyvauja žygyje.

Policija ragina trauktis

Lenkijos televizija išplatino policijos pranešimą, kad jeigu agresyviausi asmenys nenuramins, bus panaudota prievarta ir policija nebebus atsakinga už tai, kad tuomet įvyks. Gatvėmis liejasi vanduo iš vandens patrankų.

Teisioginės transliacijos metu matosi, kad buvo sužeistas ir policijos pareigūnas. Į policijos, žurnalistų pusę skrenda gatvės grindinio plytelės, petardos, Molotovo kokteiliai.

Kaip praneša Lenkijos televizija, policija praneša, kad buvo sulaikyti šeši chuliganai, kurie ir kėlė neramumus. „Žygys yra saugus. Dėl atakų prieš policininkus nusprendėme imtis priemonių, tokių kaip vandens patrankos ir pan. Pirmi asmenys jau sulaikyti, bet tai yra kelių šimtų asmenų grupė. Darome viską, kad sulaikytume juos ir jie atsakytų už turto sunaikinimą bei pareigūnų užpuolimą“, – teigė policijos atstovas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos nacionalistų žygis Varšuvos gatvėmis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos nacionalistų žygis Varšuvos gatvėmis

Organizatoriai vis dar tikisi, kad žmonėms pavyks pasiekti Nacionalinio stadiono prieigas ir renginys baigsis, kaip ir numatyta – koncertu. Esą sumaištį kelia tik labai maža grupelė asmenų.

Varšuvos savivaldybė patvirtina, kad žygis vis dar yra legalus, o organizatoriai dar iki susirėmimų atsiribojo nuo eisenos priekyje buvusių asmenų ir įspėjo apie tai policiją. Tai pareigūnams buvo ženklas, kad būtent tie žmonės gali pradėti riaušes.

Policijos atstovai Tvn24.pl pranešė, kad dar iki paties žygio buvo sulaikyta apie 100 asmenų. Jie turėjo pirotechnikos priemonių, kaukes, dantų apsaugas. Pareigūnai taip bando reaguoti į visus pranešimus apie asmenis, kurie gali kelti neramumus ir pavojų kitiems dalyviams.

Prieš metus Napriklausomybės žygio metu Varšuvoje sudeginta vaivorykštė, pastatyta čia kaip seksualinių mažumų teisių garantas. Taip pat nukentėjo Rusijos ambasada.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min