Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Lenkijoje – ekologinė katastrofa: dėl taršos Oderyje gaišta žuvys, draudžiama maudytis

Lenkijoje jau kelias dienas neramu: bandoma išsiaiškinti, kas tapo ekologinės katastrofos priežastimi ir kodėl Oderyje masiškai gaišta žuvys, jų išgaudyta jau ne viena tona. Vokietijos žiniasklaidoje jau pasirodė informacija, kad šios šalies ekspertai esą patvirtino, jog upės vandenyje rasta gyvsidabrio – itin pavojingos žmonėms, gyvūnams ir visai ekosistemai medžiagos.
Nugaišusios žuvys Oderyje
Nugaišusios žuvys Oderyje / „Facebook"/Marta M. nuotr.
Temos: 2 Lenkija Gyvsidabris

Pranešimai apie tai, kad Oderis stipriai užterštas ir tai gali baigtis ekologine katastrofa, Lenkijos žiniasklaidoje pasirodė šios savaitės pradžioje. Kaip skelbia gazeta.pl, manoma, kad upė buvo užteršta Žemutinės Silezijos vaivadijoje, Olavos apylinkėse, apie liepos 26–17 d.

Vanduo pasidarė drumstas, nemalonaus kvapo, o į paviršių išplaukė tūkstančiai nugaišusių žuvų.

Gyventojai, kurių namai šalia šios upės, taip pat turistai buvo nuolat įspėjami ne tik nesimaudyti Oderyje, bet ir be reikalo nesiartinti prie vandens, taip pat neliesti negyvų žuvų. Netruko pasirodyti pranešimų ir apie kitus negyvus vandens gyvūnus, socialiniuose tinkluose publikuota nuotrauka, kurioje – nugaišęs bebras.

"Facebook"/Martos M. nuotr./Nugaišusios žuvys Oderyje
"Facebook"/Martos M. nuotr./Nugaišusios žuvys Oderyje

Kurį laiką sklandžiusias spėliones, kuo galėjo būti užterštas Oderis, sklaido mokslininkai.

„Lenkijos vandenų“ direktorius Przemyslawas Daca patvirtino, kad Oderį ištiko labai rimta ekologinė katastrofa. Dėl taršos Žemutinės Silezijos ir Liubušo vaivadijose nugaišo tūkstančiai žuvų.

Vokietijos žiniasklaida praneša, kad upės vandens mėginiuose aptiko gyvsidabrio. Rbb24.de rašo, kad, portalo duomenimis, šio sunkiojo metalo kiekis buvo toks didelis, jog nebuvo galima jo nustatyti, tad nuspręsta imti naujus mėginius ir tyrimus kartoti.

Tačiau ar būtent gyvsidabris ir tapo priežastimi, kodėl gaišta žuvys, dar nėra patvirtinta.

„Gyvsidabris yra toksiškas, ypač kenksmingas vaikams ir nėščioms moterims, pažeidžia smegenis, inkstus, žarnyną“, – įspėja Lenkijos medikai.

Jų teigimu, jeigu šie Vokietijos specialistų duomenys pasitvirtins, šis Oderio užterštumas kels labai rimtą grėsmę žmonėms. Gyvsidabris į žmonių organizmus patenka per odą, kvėpavimo takus, virškinimo traktą. Todėl žmonės įspėjami būti itin atsargūs.

Gyvsidabris yra toksiškas, ypač kenksmingas vaikams ir nėščioms moterims.

Šalia Oderio gyvenantys lenkai dalijasi nuogąstavimais, kad karšti orai nesitraukia (Lenkijoje temperatūra siekia +30 ir daugiau laipsnių), tad vanduo upėje ims garuoti, o kartu garuos ir pavojinga medžiaga. Tačiau nežinia, ar kas nors tiria gruntinius vandenis ir vietas, iš kur išgaunamas geriamas vanduo.

Gazeta.pl teigimu, iš Oderio žvejai jau ištraukė apie 10 tonų negyvos žuvies. Todėl esą upę greičiau užuodi, nei pamatai – nugaišusi žuvis yra ir skleidžia šleikštų kvapą.

Tačiau pasipiktinimą jau sugebėjo sukelti Infrastruktūros viceministras Grzegorzas Witkowskis, kuris esą pareiškė nebijosiąs ir išsimaudysiąs upėje.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis tviteryje parašė, kad kalbėjosi su Liubušo vaivadijos vadovais apie situaciją Oderyje ir įpareigojo juos susitikti su savivaldybių atstovais. Taip pat nurodyta patikrinti visas vandenvietes tiek šitoje vaivadijoje, tiek kitose, kur grėsmė irgi galėjo kilti.

Kas kaltas dėl užterštumo, kol kas nėra nustatyta. Tačiau baiminamasi, kad tarša netruks pasiekti ir Baltijos jūrą.

Oderis, Lenkijoje vadinamas Odra, yra antra pagal dydį (po Vyslos) Lenkijos upė, kuri teka per Lenkiją (742 km, įskaitant ir 187 km ilgio sieną su Vokietija) bei Čekiją (112 km). Įtaka į Ščecino marias, o paskui trimis šakomis – į Baltijos jūrą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius