Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 11d. 23:14

Lenkijoje prieš rinkimų sezoną įsibėgėja nuožmi politinė kova dėl žiniasklaidos

Protestas prie TVP būstinės Varšuvoje
„Scanpix“/AP nuotr. / Protestas prie TVP būstinės Varšuvoje

Lenkijos politinis elitas neišgirdo po Gdansko mero Pawelo Adamowicziaus nužudymo pasigirdusių raginimų vėsinti itin aštrią, provokatyvią retoriką. Naujausias mūšis užvirė dėl valstybinės televizijos TVP, kurią tvirtai kontroliuoja valdančioji Teisės ir teisingumo partija (PiS), rašo „Politico“.

Praėjusiais metais prieš vietos rinkimus TVP labai nuožmiai puolė P.Adamowiczių, tuo metu kovojusį su PiS kandidatu.

Monitoringo kompanija „Newton Media“ suskaičiavo, kad velionį Gdansko merą TVP per 2018 metus paminėjo net 1773 kartus – vidutiniškai penkis kartus per dieną.

Daugelis paminėjimų buvo neigiamame kontekste – P.Adamowiczių kaltino korupcija, palankumu naciams ir musulmonų migrantų kvietimu atvykti į Gdanską.

Jau po siaubingo nusikaltimo TVP reportažas apie neapykantą kurstančią politinę retoriką dėmesio skyrė tik opozicijos politikams – PiS atstovai televizijai neužkliuvo.

Kanalą iškart užgriuvo kritikos lavina. Bet TVP dar įsigudrino paduoti į teismą apžvalgininkus, kurie viešai susiejo ankstesnius televizijos reportažus su P.Adamowicziaus nužudymu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pawelas Adamowiczius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pawelas Adamowiczius

Sureagavo ir D.Tuskas

Praėjusią savaitę būrys protestuotojų susirinko prie TVP pastato Varšuvoje ir apsupo Magdalenos Ogorek, buvusios kairiųjų kandidatės į prezidentus, kuri dabar yra karšta PiS šalininkė, automobilį.

Demonstrantai ėmė šaukti ant M.Ogorek ir vadinti ją melage. Incidentas irgi buvo pasmerktas Lenkijos žiniasklaidos, tiesa, TVP priekaištai skamba abejotinai.

„Scanpix“/AP nuotr./Magdalena Ogorek
„Scanpix“/AP nuotr./Magdalena Ogorek

Vėliau paaiškėjo, kad užsimaskavęs šios televizijos darbuotojas provokavo susirinkusius žmones.

Jaroslawo Kaczynskio aplinka baiminasi, kad D.Tuskas gali grįžti iš Briuselio kitais metais, kai baigsis jo kadencija, ir dalyvauti prezidento rinkimuose.

Praėjusį pirmadienį TVP pagrindinėje žinių laidoje netgi paskelbė dešimties protesto dalyvių nuotraukas ir jų asmeninius duomenis. Kritikai iškart prabilo apie privatumo pažeidimus, bet kanalas laikėsi savo.

Atsiliepė ir politikai. Buvęs Lenkijos premjeras, dabar Europos Vadovų Tarybai pirmininkaujantis Donaldas Tuskas, kuris nuolat kritikuoja PiS, tviteryje parašė: „Pareigūnų organizuojamas melas, kuris finansuojamas mokesčių mokėtojų pinigais, yra siaubinga ir pavojinga smurto forma, kurios aukos esame mes visi.“

PiS vadovybė D.Tuską mato kaip pagrindinį politinį priešininką. Jaroslawo Kaczynskio aplinka baiminasi, kad D.Tuskas gali grįžti iš Briuselio kitais metais, kai baigsis jo kadencija, ir dalyvauti prezidento rinkimuose.

Opozicija vejasi

Tiesa, premjeras Mateuszas Morawieckis paleido atsakomųjų šūvių – jis įžvelgė „labai svarbias funkcijas vykdančių politikų pastangas įkaitinti atmosferą“.

„Donaldo Tusko komentarą supratau kaip išpuolį prieš Lenkijos valdžią. Kaip Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, jis išsakė didelių pasekmių turinčius komentarus“, – pridūrė ir šalies prezidentas Andrzejus Duda.

„Scanpix“/AP nuotr./Protestas prie TVP būstinės Varšuvoje
„Scanpix“/AP nuotr./Protestas prie TVP būstinės Varšuvoje

Kova dėl TVP darbo kokybės labai svari, nes šiais metais Lenkijoje vyks tiek Europos Parlamento (EP) tiek nacionaliniai rinkimai. Kitais metais bus balsuojama prezidento rinkimuose.

PiS vis dar pirmauja apklausose, tačiau eilė skandalų tirpina partijos populiarumą, o opozicija artėja.

Naujausios apklausos rodo, kad opozicinių partijų koalicija per EP rinkimus gali tikėtis 42 proc. balsų o PiS – 37,8 proc. balsų. Dar yra nauja centro kairės Pavasario partija su lyderiu Robertu Biedronu, kuri surinktų 8,3 proc. balsų.

Komercinius kanalus laiko objektyvesniais

Vyriausybės finansuojama TVP tradiciškai būdavo palankiausia tai partijai, kuri yra valdžioje. Vis dėlto PiS įtaka televizijai itin didelė – kanalo reputaciją žlugdo kaltinimai, esą TVP veikia kaip valdančiųjų propagandinis įrankis.

Situacija galbūt būtų geresnė, jei TVP reikalingą biudžetą pavyktų surinkti iš piliečių mokamo abonementinio mokesčio. Jį turėtų mokėti visi TV ir radijo imtuvų savininkai.

„Scanpix“/AP nuotr./Protestas prie TVP būstinės Varšuvoje
„Scanpix“/AP nuotr./Protestas prie TVP būstinės Varšuvoje

Tačiau lenkai šią prievolę masiškai ignoruoja, todėl pinigų trūksta. O skylę turi padengti valstybė – parlamentas kaip tik kurpia planą skirti TVP maždaug 1,2 mlrd. zlotų (279 mln. eurų) dydžio subsidiją.

Kompanijos IBRIS apklausa neseniai parodė, kad du privačius naujienų kanalus visuomenė laiko gerokai objektyvesniais ir nešališkesniais nei TVP.

50 proc. respondentų teigė, kad TVP pagrindinę naujienų laidą vertina neigiamai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min