Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lenkijoje vyksta balsavimo dėl tragiškai žuvusio prezidento įpėdinio antrasis ratas

Prezidento rinkimai Lenkijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Prezidento rinkimai Lenkijoje
Šaltinis: BNS
0
A A

Lenkijos gyventojai sekmadienį balsuoja antrajame pirmalaikių prezidento rinkimų rate, kuriame varžosi per lėktuvo katastrofą žuvusio konservatyvių pažiūrų prezidento brolis bei liberalios valdančiosios partijos kandidatas.

Rinkimų apylinkės darbą pradėjo 6 val. ryto vietos (7 val. Lietuvos laiku) ir veiks iki 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku.

Iš viso apie 38 mln. gyventojų turinčioje šalyje daugiau nei 30 mln. registruotų rinkėjų galės atiduoti balsus rinkimuose, kuriuos teko surengti dėl šalies vadovo Lecho Kaczynskio žūties Rusijoje.

Pirmieji balsavusių rinkėjų apklausų rezultatai bus paskelbti iškart po to, kai užsidarys rinkimų apylinkės, tačiau oficialūs rezultatai tikriausiai bus paskelbti ne anksčiau nei pirmadienį.

Balandžio 20 dieną vykusiame šių rinkimų pirmajame ture nei vienas kandidatas neužsitikrino lemiamos daugumos, todėl sekmadienį vyksiančiame rate dalyvauja laikinasis šalies vadovas ir Seimo pirmininkas Bronislawas Komorowskis bei velionio lyderio identiškas dvynys Jaroslawas Kaczynskis.

Paskutinės prieš rinkimus atliktos apklausos rodė, kad abiejų kandidatų populiarumas apylygis, todėl šių rinkimų baigtį tikriausiai nulems neapsisprendę rinkėjai. B.Komorowskį palaikė 45–54 proc., o J.Kaczynskį – 42–45 proc. respondentų.Pirmame rate, kuriame dalyvavo dešimt kandidatų, B.Komorowskis surinko 41,5 proc., o J.Kaczynskis – 36,5 proc. rinkėjų balsų.

Paskutinės prieš rinkimus atliktos apklausos rodė, kad abiejų kandidatų populiarumas apylygis, todėl šių rinkimų baigtį tikriausiai nulems neapsisprendę rinkėjai. B.Komorowskį palaikė 45–54 proc., o J.Kaczynskį – 42–45 proc. respondentų.

Abu kandidatai yra buvę antikomunistinio judėjimo aktyvistai, kilę iš konservatyvių katalikiškų šeimų. Tačiau jų pozicijos dėl kai kurių esminių klausimų labai skirtingos, o šių rinkimų baigtis nulems, ar Lenkijoje bus siekiama vykdyti daugiau rinkos reformų, ar bus išsaugota plati socialinių garantijų sistema.

Lenkijos prezidento rinkimai turėjo vykti ateinantį rudenį, tačiau juos teko paankstinti dėl L.Kaczynskio žūties balandžio 10 dieną per lėktuvo katastrofą Rusijos vakaruose netoli Smolensko.

Per tą incidentą taip pat žuvo jo žmona Maria ir 94 kiti žmonės, tarp jų daug aukšto rango kariškių ir vyriausybės pareigūnų.

Valdančiosios proeuropietiškos Pilietinės platformos (PO) iškeltas B.Komorowskis beveik visą laiką buvo šios rinkimų kampanijos favoritas. Daugelis rinkėjų jį laiko patikimu politiku, taip pat vertina jo vyriausybę, dėl kurios pastangų per pasaulinę ekonomikos krizę Lenkija nepatyrė recesijos.

Tačiau penktadienį paskelbti vienos apklausos rezultatai rodo, kad J.Kaczynskio populiarumas taip pat padidėjo. Šį kandidatą palaikančių konservatyvių pažiūrų rinkėjų pagausėjo dėl tragiškos brolio žūties, taip pat jo pastangų kurti nuosaikesnį įvaizdį.

Lenkijos prezidento postas didžia dalimi tėra reprezentacinis, tačiau šalies vadovas taip pat gali vetuoti įstatymus, o būdamas vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas gali daryti įtaką karinėms operacijoms užsienyje.

B.Komorowskis žada glaudžiai bendradarbiauti su premjero Donaldo Tusko vyriausybe siekiant maždaug po penkerių metų įvesti Lenkijoje eurą, užbaigti karinę misiją Afganistane iki 2012 metų ir skatinti rinkai palankias reformas. Jis taip pat pasisako už Lenkijoje itin įtakingos Katalikų Bažnyčios nesikišimą į valstybės reikalus.

„Galite rinktis politiką, kuris jaučia apmaudą ir pagiežą, arba ateitį su optimistine Lenkijos vizija“, – 58 metų B.Komorowskis sakė viename rinkimų kampanijos susitikime.

J.Kaczynskis prieš šiuos rinkimus stengėsi tramdyti savo kovingą būdą ir pasisakymus prieš komunistus, tačiau propagavo savo konservatyvų požiūrį į šeimą ir pabrėžė esantis uolus katalikas.

Nors J.Kaczynskis žinomas kaip euroskeptikas, jis žada siekti, kad ES skirtų daugiau lėšų neturtingiems Lenkijos agrariniams regionams. Tačiau šis kandidatas vengia kalbėti apie euro įvedimo kalendorių.

„Šie rinkimai prasidėjo tragedija. Viliuosi, kad jie baigsis didele sėkme Lenkijai“, – Jaroslawas Kaczynskis sakė per susitikimą, vykusį prieš įsigaliojant rinkiminės reklamos draudimui nuo penktadienio vidurnakčio.

J.Kaczynskis laikomas didesnę charizmą turinčiu politiku, tačiau daugelis lenkų prisimena jo vyriausybės, kuri dirbo 2006–2007 metais, chaotiškus veiksmus, taip pat tuomečio premjero pastangas pašalinti iš viešojo gyvenimo buvusius komunistus.

Finansų rinkos parankesniu prezidentu laiko B.Komorowskį. Tikimasi, kad jis sklandžiai dirbs su liberalia D.Tusko vyriausybe, kuri mėgina suvaldyti didelį Lenkijos biudžeto deficitą ir skatina ekonomikos atsigavimą.

Investuotojai baiminasi, kad J.Kaczynskis, kuris priešinasi dideliam valstybės išlaidų mažinimui ir privatizacijai, tapęs prezidentu pasinaudotų savo galiomis blokuoti reformas, tęsdamas savo velionio brolio Lecho politiką.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min