Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 9d. 11:53

Lenkijos ambasadorius Minske iškviestas į Baltarusijos URM pasiaiškinti dėl Varšuvos pareiškimų apie Astravo AE nesaugumą

Astravo atominė elektrinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Astravo atominė elektrinė

Lenkijos ambasadorius Minske Konradas Pawlikas buvo iškviestas į Baltarusijos užsienio reikalų ministeriją pasiaiškinti dėl Lenkijos diplomatijos vadovo Witoldo Waszczykowskio pareiškimų apie Astravo atominės elektrinės projekto „nesaugias technologijas“.

„Tuo atveju, jei žiniasklaidoje cituoti pono ministro (W.Waszczykowskio) žodžiai tiksliai atitinka tai, kas buvo pasakyta, tai yra akivaizdus rutiniško Baltarusijos AE statybų klausimo politizavimas, kai atskiros šalys spaudžiant Lietuvai demonstruoja vadinamąjį europinį solidarumą“, – rašoma Baltarusijos URM išplatintame pareiškime.

Taip ministerija pakomentavo interviu vienai naujienų agentūrai W.Waszczykowskio išsakytą poziciją, kad Lenkija neketina ateityje pirkti statomos Astravo AE pagamintos elektros energijos, nes šis projektas paremtas „nesaugiomis technologijomis“.

Už 50 kilometrų nuo Vilniaus esančią Astravo AE stato Rusijos korporacija „Rosatom“.

Baltarusijos URM: „Tariamai priimto sprendimo nepirkti Baltarusijos AE pagamintos elektros energijos susiejimas su „technologijos nesaugumu“ skamba mažų mažiausiai keistai, turint galvoje, kad pati Lenkija nagrinėja galimybę šalyje vystyti atominę energetiką.“

„Tariamai priimto sprendimo nepirkti Baltarusijos AE pagamintos elektros energijos susiejimas su „technologijos nesaugumu“ skamba mažų mažiausiai keistai, turint galvoje, kad pati Lenkija nagrinėja galimybę šalyje vystyti atominę energetiką“, – rašoma Baltarusijos URM pareiškime.

Praeitą savaitę lenkų žiniasklaida paskelbė, kad Varšuva galutinai apsisprendė statyti pirmąją šalyje atominę elektrinę. Tačiau, anot šaltinių, kol kas dar neapsispręsta, kaip bus statoma jėgainė ir kokiomis lėšomis. Esą svarstomą technologijas pirkti iš prancūzų; tai atvertų galimybę pagerinti santykius su Paryžiumi.

Pasak Baltarusijos URM, Minskas pasirengęs bendradarbiauti ir palaikyti kontaktus branduolinio saugumo klausimais, įskaitant Astravo AE statybas, su visomis suinteresuotomis šalimis, ypač tokiomis artimomis kaimynėmis kaip Lenkija.

Ministerija priminė, kad Lenkija 2009–2013 metais dalyvavo svarstant Baltarusijos atlikto būsimos AE poveikio aplinkai vertinimo rezultatus ir neprieštaravo, kad būtų įgyvendintas šis projektas.

„Lenkija mums nėra išsakiusi pretenzijų ar abejonių dėl projekto saugumo nei dvišaliu lygiu, nei esamų tarptautinių formatų rėmuose“, – pažymėjo Baltarusijos URM.

Pasak ministerija paminėjo, kai prieš šių metų kovo 27 – balandžio 7 dienomis vykusį šalių pasitarimą buvo svarstoma Baltarusijos parengta ataskaitą, kaip šalis vykdo Branduolinio saugumo konvenciją, lenkų pareigūnai uždavė viso labo tris praktinius klausimus, į kuriuos Minskas atsakė.

Baltarusijos URM: „Norėtume priminti, kad Baltarusijos AE statybose naudojamos technologijos sėkmingai taikomos įgyvendinant analogiškus projektus tokiose Europos Sąjungos šalyse kaip Vengrija, Slovakija, Suomija ir Čekija. Kiek mums žinoma, šia tema minėtų valstybių atžvilgiu Lenkija nėra išsakiusi jokios oficialios kritikos.“

„Norėtume priminti, kad Baltarusijos AE statybose naudojamos technologijos sėkmingai taikomos įgyvendinant analogiškus projektus tokiose Europos Sąjungos šalyse kaip Vengrija, Slovakija, Suomija ir Čekija. Kiek mums žinoma, šia tema minėtų valstybių atžvilgiu Lenkija nėra išsakiusi jokios oficialios kritikos“, – pažymėjo Baltarusijos URM.

„Dėl to Lenkijos ambasadorius Baltarusijoje buvo pakviestas į URM pokalbio“, – priduriama pareiškime.

Nerimą dėl Minsko branduolinės energetikos planų reiškia ne vien Varšuva. Lietuvos vyriausybė irgi teigia, kad AE statoma nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos standartų, todėl žada neįsileisti jos gaminamos elektros ir ragina iniciatyvą paremti kitas regiono šalis.

Europos Komisija tokią iniciatyvą vertina atsargiai – Briuselio teigimu, kyla klausimų, kaip draudimas importuoti elektrą dera su Pasaulio prekybos organizacijos nuostatomis ir kaip tai padėtų sustiprinti branduolinį saugumą.

Lietuvos Seimas birželį įstatymu įtvirtino, kad Astravo AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui bei aplinkai ir visuomenės sveikatai. Šiuo teisės aktu siekiama pagrįsti elektros importo ribojimus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min