Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 27d. 23:00

Lenkijos įvaizdį gerinti bandančią organizaciją purto didžiulis skandalas

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis

Itin dosniai valstybiniais pinigais šeriama Lenkijos organizacija, kuriai pavesta gerinti gana prastą šalies įvaizdį pasaulyje, dabar turi bandyti išgelbėti savo pačios reputaciją. Tiesa, nors valdančiąją Teisės ir teisingumo partiją (PiS) drebina dar vienas skandalas, ji prieš spalio rinkimus toliau tvirtai pirmauja apklausose.

Lenkijos nacionalinis fondas, kaip rašo „Politico“, buvo įkurtas 2016 metais. Organizacijai net 400 mln. zlotų (93 mln. eurų) skyrė pagrindinės valstybinės korporacijos – Varšuva panoro pataisyti prastoką net ne šalies, o PiS įvaizdį.

Bet dabar pačią organizaciją kamuoja įvaizdžio problema. Fondas apie lėšas, kuriomis yra išlaikomas, komentarų šykšti, bet naujienų portalas Onet.pl iškapstė JAV lobistų kompanijos, kurią samdo lenkai, finansines ataskaitas.

Anot Onet.pl, Vašingtone įsikūrusiai įmonei „White House Writers Group“ nuo 2017 metų už pagalbą gerinant ir švarinant Lenkijos įvaizdį JAV buvo sumokėta 5,5 mln. JAV dolerių. Maždaug toks yra Lenkijos ambasados Vašingtone metinis biudžetas.

Mane kamavo didelis nerimas, kad Lenkija, svarbi NATO sąjungininkė, izoliuojama.

Kompanijos įkūrėjas ir direktorius Clarkas Judge'as gina sandorį su Varšuva: „Mane kamavo didelis nerimas, kad Lenkija, svarbi NATO sąjungininkė, izoliuojama.“

Smulki grąža socialiniuose tinkluose

Dideli pinigai – dar nieko tokio, ypač jei fondas dirba sėkmingai. Bet taip nėra.

Paskyra „YouTube“, kurią įkūrė fondas, dar neseniai turėjo vos 13 prenumeratorių. Kiekvienas vaizdo įrašas buvo sulaukęs mažiau nei 10 peržiūrų, o „Instagram“ paskyrą, kurioje skelbiamos Lenkijos vaizdų nuotraukos, prenumeravo 51 vartotojas.

Kai kurios nuotraukos – net ne iš Lenkijos. Saulėlydžio virš Varšuvos nuotrauka iš tiesų padaryta Prahoje, o šuolių su slidėmis čempiono Kamilo Stocho nuotraukoje iš tiesų užfiksuotas visai kita sporto šaka – akrobatiniu slidinėjimu – užsiimantis sportininkas.

Kaip neprisiminsi panašaus skandalo Lietuvoje. 2017 metais 15min paviešino, kad Lietuvos turizmo reklamos kampanijoje „Lithuania – Real is beautiful“ naudojama daug neoriginalių, net ne Lietuvoje, o, tarkime, Slovakijoje arba Suomijoje darytų nuotraukų.

Tiesa, po pirmųjų Onet.pl rašinių apie fondą buvo susigriebta – dabar ir vaizdo įrašų, ir jų peržiūrų gerokai daugiau.

C.Judge'as pripažįsta klaidas: „Tos paskyros socialiniuose tinkluose buvo įkurtos, nes mūsų darbuotojai buvo nusiteikę entuziastingai ir norėjo padaryti kažką gražaus. Bet faktas toks, kad mes daug dėmesio tam neskyrėme.“

Jis aiškina, kad maždaug pusę turėtų lėšų fondas išleido dviejų 30 sekundžių trukmės reklaminių klipų gamybai. Viename buvo sveikinama Lenkijos religinė įvairovė, kitame šlovinama šalies kariuomenė: „Manau, kad projektas buvo gana sėkmingas.“

Vyriausybė puola žiniasklaidą

Onet.pl taip pat pranešė, kad labai nemažai pinigų, kurie keliavo Vašingtone įsikūrusiai „White House Writers Group“, iš tiesų pasiekė dešiniųjų pažiūrų mokslininką, JAV lenką Mareką Chodakiewiczių.

„Facebook“ nuotr./Lenkijos nacionalinio fondo emblema
„Facebook“ nuotr./Lenkijos nacionalinio fondo emblema

Pastarojo šeima glaudžiai susijusi su Lenkijos nacionalinio fondo vadovybe, bet C.Judge'as, vėlgi, aiškina, kad profesorių nusamdė, nes „tai buvo akivaizdus ir pigus būdas užpildyti konferenciją“.

Beje, mokslininko sesuo Anna Wellisz dirba „White House Writers Group“, bet C.Judge'as tikina, kad tai niekaip nesusiję.

Lenkijos opozicija, žinoma, nepatenkinta ir puola fondą, esą švaistantį valstybės pinigus, nes niekaip neprisideda prie geresnio šalies įvaizdžio.

„Fondas mėto mokesčių mokėtojus pinigus, nes jam vadovaujantys žmonės yra mėgėjai. Jie yra ideologai, kuriuos į priekį veda ne organizaciniai sugebėjimai, o emocijos“, – pareiškė buvęs Teisės ir teisingumo partijos narys, į opoziciją perbėgęs Marekas Migalskis.

Vis dėlto valdantieji laikosi savo ir puola, žinoma, žiniasklaidą. Šalies vicepremjeras, kultūros ministras Piotras Glinskis užsipuolė Onet.pl ir pabrėžė, kad portalas priklauso Vokietijos koncernui „Ringier Axel Springer Media“.

Lenkijos vyriausybės nuotr./Piotras Glinskis
Lenkijos vyriausybės nuotr./Piotras Glinskis

„Jei žiniasklaidos priemonė – ir aš nekalbėsiu apie tai, kam ji priklauso – suinteresuota menkinti Lenkijos valstybės darbų prasmę, tuomet man sunku tai komentuoti“, – teigė P.Glinskis.

Pats fondas užėmė panašią poziciją. Jo vadovybė esą apgailestauja dėl „fakto“, kad Onet.pl selektyviai ir subjektyviai nusprendė diskredituoti fondo veiklą prabildamas apie jo bendradarbiavimą su „White House Writers Group“.

Reitingams nekenkia

Tačiau kritikos banga Lenkijos nacionalinį fondą užlieja jau nebe pirmą kartą. Pavyzdžiui, 2017-aisiais organizacija atseikėjo 8,5 mln. zlotų (beveik 2 mln. eurų) plakatams, kuriuose buvo puolami Lenkijos teisėjai.

Toks buvo pasirinktas būdas agituoti už prieštaringai vertinamą teismų reformą. Tiesa, vėliau teismas vėliau paskelbė, kad ši kampanija pažeidė paties fondo nuostatas.

Fondas taip pat remia garsių ir ne tokių įžymybių keliones į Lenkiją. Į šalį buvo atvykęs vienas „Apple“ įkūrėjų Steve'as Wozniakas (fondas neskelbia, kiek jam buvo sumokėta už viešnagę, – red.), taip pat JAV televizijos žvaigždė Rita Cosby.

Apie 900 tūkst. eurų buvo išleista jachtai pavadinimu „Aš myliu Lenkiją“, kuri turėjo plaukti regatose visame pasaulyje. Šiuo metu jachta prišvartuota JAV ir jau kuris laikomas remontuojama.

„Twitter“ nuotr./Jachta pavadinimu „Aš myliu Lenkiją“
„Twitter“ nuotr./Jachta pavadinimu „Aš myliu Lenkiją“

Šiaip ar taip, nors skandalas dėl fondo veiklos tikrai sulaukė atgarsių Lenkijoje, valdančiajai partijai PiS jokių problemų prieš rinkimus, kurie vyks spalio 13 dieną, nekyla.

Apklausos rodo, kad šiuo metu už PiS ir į rinkiminį aljansą su šia partija įeinančius panašius judėjimus pasiryžę balsuoti net apie 40 proc. lenkų rinkėjų. Opozicinę Piliečių platformos partiją su sąjungininkais remia gerokai mažiau – 28 proc. lenkų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

21:30
01:14
00:13

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min