Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 22d. 20:48

Lenkijos valdantieji ieško Aukščiausiojo Teismo teisėjų, bet norinčių – mažai

Lenkai protestuoja prieš teismų sistemos reformą
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Lenkai protestuoja prieš teismų sistemos reformą

Kadangi didžioji dauguma Lenkijos teisėtvarkos atstovų smerkia valdančiosios Teisės ir teisingumo partijos (PiS) vykdomas teismų sistemos reformas, į pertvarkomą Aukščiausiąjį Teismą nauji teisėjai toli gražu neskuba. Konkursas – kaip į nepopuliarias specialybes universitetuose, skelbia „The Washington Post“.

Postas Aukščiausiajame Teisme (AT) – svajonė bet kuriam teisėjui. O Lenkijoje laisvų kėdžių dabar dešimtys.

Šią vasarą Lenkija skelbia, kad AT yra 44 laisvos vietos, negana to, artimiausiu metu jų gali dar padaugėti. Darbovietė prestižinė – AT pastatas stūkso pačiame Varšuvos centre, prie paminklo 1944-ųjų sukilimui prieš nacius.

Tačiau užimti garbingų pozicijų šalies teisėjai nesiveržia, nors jų yra apie 10 tūkstančių. Prašymų tik kiek daugiau nei laisvų darbo vietų.

Taip Lenkijos teisės elitas rodo beveik vieningą požiūrį į PiS bandymus perimti teisinės sistemos kontrolę. Kritikų teigimu, procesas, kuris tęsiasi jau trejus metus, dabar pasiekė kulminaciją – esą siekiama į AT sukišti valdantiesiems lojalius veidmainius ir oportunistus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos Aukščiausiojo Teismo pastatas Varšuvoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos Aukščiausiojo Teismo pastatas Varšuvoje

Gresia vienos partijos valdžia?

Tad teisėjai ne siekia postų AT, o procesą ignoruoja. Jie nesitiki, kad konkursai bus sustabdyti, bet nenori būti siejami su procesu, kuris, anot jų, numarins nepriklausomą teismų sistemą Lenkijoje, kur beveik prieš tris dešimtmečius žlugo komunistinis režimas.

Anot kritikų, jei AT taps pavaldus PiS, valdantieji Lenkiją galės valdyti kaip senoji Komunistų partija – bausti oponentus, galbūt net klastoti kitų metų visuotinius rinkimus ir apskritai veikti nebijodami teisinės atsakomybės.

„Naujų teisėjų skyrimas bus gryna fikcija, – teigia buvęs Lenkijos nacionalinės teismų tarybos prezidentas Dariuszas Zawistowskis, vis dar dirbantis AT. – Ir ši institucija bus visiškai politizuota. 1989-ųjų palikimas, kuriuo taip didžiavomės, išnyks.“

Permainos gali iš esmės pakeisti 39 mln. gyventojų turinčią Lenkiją. Ekonomine prasme ši šalis – vienas sėkmingiausių perėjimo iš komunistinės į kapitalistinę sistemą pavyzdžių.

Tačiau yra daugybė problemų dėl politinės sveikatos – kaip ir Vengrijoje, būgštaujama dėl posūkio autokratijos link.

Valdančioji dešiniųjų partija PiS jau anksčiau patvirtino naujus vadovėlius mokykloms ir iš esmės pakeitė visuomeninę televiziją TVP. Vis dėlto reformos teismų sistemoje ambicingiausias.

„Scanpix“/AP nuotr./Jaroslawas Kaczynskis
„Scanpix“/AP nuotr./Jaroslawas Kaczynskis

Anot kritikų, jei AT taps pavaldus PiS, valdantieji Lenkiją galės valdyti kaip senoji Komunistų partija – bausti oponentus, galbūt net klastoti kitų metų visuotinius rinkimus ir apskritai veikti nebijodami teisinės atsakomybės.

„Jie galės pertvarkyti visą valstybę, – mano Varšuvoje dirbantis teisėjas Igoris Tuleja. – Lenkiją iki pasaulio pabaigos valdys viena partija.“

Eurokratijos ratai sukasi lėtai

Turbūt didžiausias PiS nusibrėžtame kelyje išlikęs barjeras – Europos Sąjunga. Europos Komisija neseniai pagrasino paduoti Lenkiją į teismą – esą pažeistos Bendrijos taisyklės, ribojančios politinį kišimąsi į teismų veiklą.

Savo ruožtu Lenkijos AT žengė neregėtą žingsnį ir kreipėsi į ES Teisingumo teismą, kurio paprašė įsikišti ir neleisti PiS įgyvendinti reformų, galinčių priversti dešimtis teisėjų išeiti į pensiją.

„Scanpix“/AP nuotr./Lenkai protestuoja prieš teismų sistemos reformą
„Scanpix“/AP nuotr./Lenkai protestuoja prieš teismų sistemos reformą

Be to, Europos Komisija jau anksčiau pradėjo tyrimą ir aiškinasi, ar dabartinės Lenkijos vyriausybės veiksmai nesikerta su ES vertybėmis. Potenciali nuobauda – balsavimo teisės ES Vadovų Taryboje atėmimas.

Bet Briuselio biurokratinės mašinos ratai sukasi lėtai, tad realių veiksmų Europa gali imtis po kelių mėnesių ar net metų, o Lenkija savąsias permainas planuoja įvykdyti per artimiausias savaites.

PiS jau anksčiau performavo Konstitucinį Tribunolą, tuomet – Nacionalinę teismų tarybą.

„Tai yra puikus pavyzdys, kaip siekiama sugrūsti į teismą saviškius, – įsitikinęs Varšuvos universiteto teisės profesorius Marcinas Matczakas. – Norima visa tai padaryti dar prieš ką nors pasakant ES Teisingumo teismui.“

Ir net jei ši institucija nuspręstų griebtis kokių nors veiksmų, Lenkijos valdančiųjų lyderiai jau pareiškė, kad priešintųsi. Premjeras Mateuszas Morawieckis europarlamentarams liepą pareiškė: „Visos šalys turi teisę nustatyti savas teisines vertybes pagal savas vertybes.“

PiS jau anksčiau performavo Konstitucinį Tribunolą, tuomet – Nacionalinę teismų tarybą.

Abiem atvejais šių teisinių institucijų kontrolė buvo perduota politikams, o darbą pradėjo PiS simpatizuojantys teisėjai. Dabar įtariama, kad toks pats likimas laukia svarbiojo AT.

Siekia išvarginti piliečius

Vyriausybė, aišku, gina savo veiksmus ir tikina, kad sistemą, kurią esą kamuoja stagnacija ir neefektyvumas, būtina reformuoti.

PiS atstovų teigimu, teisėjų pensinio amžiaus sumažinimas nuo 70 iki 65 metų leis išstumti iš AT veteranus, postuose sėdinčius dar nuo komunistinio režimo laikų.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Protestas Varšuvoje
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Protestas Varšuvoje

Kritikai tokiais aiškinimais, vėlgi, netiki – Lenkija jau seniai pritaikė griežtus teisėjų atrankos metodus, pagal kuriuos buvo eliminuoti profesionalai, Varšuvos pakto laikais klusniai vykdę komunistų nurodymus.

Be to, ir pačios PiS gretose netrūksta kadaise komunistams lojalių nomenklatūrininkų. „Ten komunistų tiek, kiek ir kitoje pusėje“, – teigia žurnalo „Kultura Liberalna“ redaktorius Jaroslawas Kuiszas.

Laisvų vietų AT dabar yra ne tik dėl to, kad teisėjai, vos sulaukę 65 metų, išsiunčiami į pensiją. Erdvės daugiau ir todėl, kad AT sukurti du nauji padaliniai, o vienam jų suteikti įgaliojimai prižiūrėti rinkimų procesus. Tokiu būdu AT teisėjų padaugės iki 120.

Kai vyriausybė pernai vasarą bandė prastumti dar reikšmingesnes permainas teismų sistemoje, visoje šalyje į gatves išėjo šimtai tūkstančių žmonių, o įstatymą galiausiai vetavo prezidentas Andrzejus Duda.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Andrzejus Duda
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Andrzejus Duda

Bet tai, kaip dabar aiškėja, tebuvo strateginis atsitraukimas. Kai jau šių metų liepą A.Duda pasirašė pataisytą teisės aktą, demonstracijos buvo kur kas mažesnės.

„Valdančiosios partijos strategija – pasiekti, kad žmones jau vargintų tokia abstrakti idėja kaip nepriklausomi teismai“, – pastebi opozicijai atstovaujanti parlamentarė Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Į konkursą – be vilties jį laimėti

Kita vertus, teisėjams ryžto netrūksta. AT pirmininkė Malgorzata Gersdorf teigia nepaklusianti reikalavimams trauktis – laukia įdomus ruduo, nes vyriausybė paskirs šios teisėjos įpėdinę.

O platesnė bendruomenė tiesiog nedalyvauja naujųjų AT teisėjų atrankos procese. Vien šiemet tikimasi priimti 58 naujus teisėjus, tačiau kol kas prašymus pateikė vos 70 teisėjų – daugiausia iš regioninių teismų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Malgorzata Gersdorf
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Malgorzata Gersdorf

Tiesa, AT laukia ir advokatų, notarų, kitų pareigūnų. Kandidatų yra, ir daugelis jų yra siejami su PiS.

„Geriausi teisėjai nesivaržo, – pabrėžia Lenkijos žmogaus teisių komisaras Adamas Bodnaras. – Jei esi teisėjas, tikintis demokratija ir Konstitucija, tuomet šį konkursą laikai apgaule ir nenori jame dalyvauti.“

Teisėjai, kurie pateikė prašymus užimti vietą AT, bet nesitiki teigiamo atsakymo, Lenkijoje vadinami „kamikadzėmis“.

Savo ruožtu valdžios paskirtos Nacionalinės teismų tarybos narys Maciejus Mitera sako, kad nedalyvauti konkurse savo narius spaudžia teisėjų asociacijos – esą jos, o ne vyriausybė, yra tikroji grėsmė nepriklausomiems teismams.

„Jei aš noriu kandidatuoti, kaip man jaustis, kai kiti teisėjai man grasina?“ – klausė M.Mitera, kurio teigimu, Taryba, rinksianti naujuosius AT teisėjus, susirinks rugsėjo viduryje ir per kelias dienas paskelbs nugalėjusius kandidatus.

Vėlgi, oponentai tvirtina, kad sprendimai jau priimti. Teisėjai, kurie pateikė prašymus užimti vietą AT, bet nesitiki teigiamo atsakymo, Lenkijoje vadinami „kamikadzėmis“. Vienas jų – 44 metų teisėjas Piotras Gaciarekas.

Pastaraisiais metais aktyviai už nepriklausomą teisinę sistemą aktyviai kovojantis P.Gaciarekas mano, kad jo kandidatūra bus atmesta dėl nuolatinių priekaištų PiS veiksmams. Teisėjui svarbu principai, bet jis puikiai supranta, kad karavanas eina toliau.

„Kamikadzės neleido iškart užimti Okinavos, – apie Antrojo pasaulinio metu išgarsėjusius japonus pilotus savižudžius prabilo P.Gaciarekas. – Bet invazijos galutinai nesustabdė.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

02:40
06:21
02:48:11

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min