Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Leonidas Donskis: „Nuosprendis Vladimirui Kozlovui – susidorojimas su Kazachstano opozicija“

Leonidas Donskis
Sauliaus Žiūros/BFL nuotr. / Leonidas Donskis
Šaltinis: 15min
0
A A

Aktyviausias Kazachstano prezidento Nursultano Nazarbajevo kritikas, opozicinės partijos „Alga!“ lyderis Vladimiras Kozlovas pirmadienį Aktau miesto teismo buvo pripažintas kaltu dėl „socialinės netvarkos kurstymo“ organizuojant naftos pramonės darbuotojų protestus Žanaozene praėjusį gruodį bei „skatinimų nuversti konstitucinę santvarką“. V.Kozlovas nuteistas septyneriems su puse metų kalėjimo su turto konfiskavimu. Tuo tarpu du kartus su juo teisti opozicijos aktyvistai buvo paleisti, skyrus lygtines laisvės atėmimo bausmes.

Europos Parlamento narys Leonidas Donskis, kuris prieš pat suėmimą su V.Kozlovu buvo susitikęs Strasbūre, nuolatos palaiko ryšį su Kazachstano nevyriausybinėmis organizacijomis bei žmogaus teisių gynėjais, taip pat buvo tarp pavasarį EP priimtos rezoliucijos dėl padėties Kazachstane bei nuolatinių kreipimųsi į N. Nazarbajevą iniciatorių, pirmadienio teismo sprendimą pavadino šokiruojančiu.

„Tai, kas įvyko, yra ne kas kita, o susidorojimas su politine Kazachstano opozicija. Taip ši šalis, formaliai deklaruojanti savo provakarietišką orientaciją, priartėja ne prie vadinamųjų pereinamųjų demokratijų, o prie tokių diktatūrų kaip Turkmėnistanas bei kitos Vidurio Azijos valstybės“, – sako Leonidas Donskis.

Tuo tarpu vakar vyriausioji ES įgaliotinė užsienio reikalų ir saugumo klausimams Catherine Ashton išplatino pranešimą, kuriame „reiškia susirūpinimą“ dėl tokios V. Kozlovo bylos baigties. Nuosprendį opozicijos lyderiui C. Ashton pavadino „neproporcingu“ ir, įvertinus jo politinę veiklą, „turinčiu politinių poteksčių“. ES užsienio politikos vadovė pareiškė, kad ES ir toliau seks įvykių raidą Kazachstane bei skatins šalies valdžios institucijas peržiūrėti teismo procesą, laikantis tarptautinių įsipareigojimų.

L.Donskio nuomone, tokia reakcija į situaciją Kazachstane yra nepakankama. „ES reagavimas tik „kosmetiniais“ pagrūmojimais bei švelniais pabarimais būtų didžiulis ES užsienio politikos bei Europos išorės veiksmų tarnybos fiasko“, – teigia Lietuvos europarlamentaras.

L. Donskis dar kartą pabrėžė, kad ES turi išlikti principinga ir ištikima demokratijos vertybėms bei nepaisant ekonominio bendradarbiavimo su Kazachstanu privalumų, netaikyti šiai valstybei jokių nuolaidų bei privilegijų, kol joje nebus pradėtos gerbti žmogaus teisės, paleisti į laisvę politiniai kaliniai, nebevyks politizuoti teismai.

Šiuo metu tarp ES ir Kazachstano vyksta derybos dėl Partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo. L. Donskis ir jo kolegos Europos Parlamente siekia, kad derybų progresas visų pirma priklausytų nuo to, ar pavyks Kazachstanui išspręsti vis didėjančias žmogaus teisių, demokratinių principų apsaugos problemas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min