TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvių karių į PAG stovyklą neįleistas amerikiečių karikatūristas tvirtina, kad buvo sukeltas pavojus jo gyvybei

Lietuvos karys Afganistane
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Lietuvos karys Afganistane
Šaltinis: BNS
0
A A

Po Afganistaną keliavęs politikos karikatūristas iš JAV pareiškė, kad Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės (PAG) kariai sukėlė pavojų jo ir jo kolegų gyvybėms, kai neleido pernakvoti PAG stovyklos teritorijoje.

Lietuvos kariai pripažino, jog toks įvykis buvo, tačiau pabrėžė, kad amerikiečių karikatūristai neturėjo Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (ISAF) akreditacijų, be kurių PAG stovyklos teritorijoje būti negalima.

JAV dienraščio „The Washington Post“ interneto svetainėje rugsėjo viduryje paskelbtame interviu karikatūristas Tedas Rallas pasakoja apie vasarą įvykusią jo ir dviejų kolegų kelionę į Afganistaną.

Paklaustas, ar buvo momentų, kai jis tikrai baiminosi dėl savo saugumo, jis atsakė, kad karikatūristų savarankiškai aplankytame Šiaurės Afganistane „nėra taip blogai kaip galvoja amerikiečiai“.

Pasak jo, saugumo Afganistane negalima tiksliai nupasakoti: „Kadangi nuvykome į Čagčaraną Goro provincijoje ir sveiki, gyvi grįžome atgal, užsieniečiai gali galvoti, kad ten saugu. Kol pasidaro nebesaugu.“

„Didžiausias pavojus, su kuriuo susidūrėme, kilo mums trumpai pabendravus su kariškiais, o konkrečiai NATO provincijos atkūrimo grupe Čagčarane, kuriai vadovauja Lietuva. Mes paklausėme jų, ar galėtume pabūti pas juos per naktį. Jie sutiko, bet tada jų vadas įsakė išmesti mus lauk, kadangi nebuvome akreditavęsi ISAF. Vidury nakties. Nemažai afganistaniečių nėra naktį buvę lauke“, – pasakojo T.Rallas.

„Užuot nekritę į akis, jie, spigindami žibintais, šarvuotais automobiliais mus nuvežė į miestą. Manėme, kad mus susprogdins. Atvykus, kariai, mojuodami ginklais, atvedė mus į viešbutį, kuriame nebuvo jokios apsaugos, ...pilna grėsmingai atrodančių pusryčiaujančių afganistaniečių. Verčiau mes būtume patys atėję. Ar jie negalėjo palaukti iki ryto? Tai buvo neatsakinga – jie sukėlė pavojų mūsų ir savo gyvybėms. Tai tik patvirtino mūsų įsitikinimą, kad bendravimas su valdžia tik sukelia nemalonumus“, – dėstė karikatūristas.

Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo atstovas spaudai Marius Varna BNS sakė, kad trys amerikiečiai buvo įleisti į PAG stovyklą, kur pavakarieniavo, o PAG viešųjų ryšių karininkas kelis kartus teiravosi ISAF vadovybės, ar karikatūristai tikrai neturi akreditacijų.

„PAG viešųjų ryšių karininkas susisiekė su Vakarų regiono vadaviete ir ISAF viešųjų ryšių karininku, kurie patikslino, kad minimi asmenys neturi ISAF akreditacijos, be kurios žiniasklaidos atstovai negali būti ISAF pajėgų stovyklose. (...) jis buvo patikintas, kad jie jos neturi ir jie negali būti ISAF stovykloje“, – BNS sakė M.Varna.

Pasak jo, amerikiečiai buvo informuoti apie šią situaciją ir „paaiškino, kad supranta šią situaciją, nes tokios yra taisyklės, ir jie jų laikysis“.

„PAG kariai juos pasiūlė nuvežti į viešbutį Čagčarane ir jie draugiškai sutiko būti nuvežami. Viešbutyje PAG viešųjų ryšių karininkas su žurnalistais apsikeitė telefonų numeriais, kad, esant reikalui, žurnalistai galėtų bet kuriuo metu skambinti. Anot pačių žurnalistų, jie į Čagčaraną atvyko bendrauti su vietos gyventojais, ne su PAG personalu. Žurnalistai su PAG kariais maloniai bendravo ir nereiškė jokio nepasitenkinimo“, – aiškino M.Varna.

Kario teigimu, vėliau PAG kariai ir karikatūristai buvo susitikę oro uoste ir „draugiškai bendravo, jiems taip pat buvo pasiūlyta gavus ISAF akreditaciją atvykti į PAG stovyklą“.

Kelionę į Afganistaną T.Rallas reziumavo žodžiais: „Jokių leidimų, tik vizos. Nebuvo lengva, bet mes tai padarėme“.

Afganistano Goro provincijoje tarnauja apie 150 Lietuvos karių ir civilių, o neramiuose šalies pietuose operacijas vykdo Specialiųjų operacijų pajėgų eskadronas „Aitvaras“.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min