Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 11d. 12:00

Lietuvoje susirinkę saugumo ekspertai: „Maskvai korupcija – naujasis komunizmas“

Vladimiro Putino portretas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Vladimiro Putino portretas

Trakų rajone į kasmetinį neformalų Lietuvos ir užsienio saugumo politikos ekspertų „Sniego susitikimą“ susirinkę politikai ir analitikai tradiciškai – kitaip neleidžia situacija – aptarė Rusijos keliamą grėsmę ir svarstė, kaip į ją reaguoti. Iš esmės stebėtasi, kodėl Vakarai, daug kartų galingesni nei Rusija ekonomine prasme, negali aplaužyti Kremliui ragų.

15min pabrėžia, kad diskusijos Trakuose vyko pagal vadinamųjų Čatamo rūmų taisyklę. Tai reiškia, kad per pokalbius išsakytas mintis cituoti galima, tačiau pranešėjo tapatybės ar jo atstovaujamos organizacijos – ne.

Visgi net neišskiriant konkrečių minčių konkrečių autorių bendras klausimas lyg ir aiškus: kodėl Vakarai, kurie yra 31-32 kartus ekonomiškai stipresni nei Rusija, kažkodėl vis tiek negali šios šalies sulaikyti?

„Juk jei sodininkas tinkamai neprižiūri sklypo, užauga piktžolės“, – taip situaciją apibūdino vienas ekspertas. Kitas įspėjo, kad blogiausio scenarijaus atveju pirmosios nepriklausomybę praras būtent Baltijos valstybės – o juk dabartiniame klimate nieko negalima garantuoti.

Rusija 2014-aisiais aneksavo Krymą ir įplieskė tebesitęsiantį karą Rytų Ukrainoje, vis labiau įsitvirtina Vidurinių Rytų regione. Dabar netyla kalbos dėl esą pasmerktos Baltarusijos, kuri, tiesa, ir taip yra visiškai priklausoma nuo Kremliaus geros ar blogos valios.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos karys Sevastopolyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos karys Sevastopolyje

Kas dėl Ukrainos, analitikai pastebėjo, kad Rusija šiemet gali itin įžūliai kištis į artėjančius prezidento rinkimus ir pakreipti jų eigą Maskvai palankaus kandidato naudai ar bent nepalankiausio kandidato nenaudai.

„Po rinkimų Vladimiras Putinas darys viską, kad prastumtų Ukrainos federalizaciją. Atsakymas turėtų būti asimetriškas ir išmanus“, – tvirtino vienas specialistas.

„Scanpix“ nuotr./Ukrainos prezidentas Petro Porošenka
„Scanpix“ nuotr./Ukrainos prezidentas Petro Porošenka

Dar vienam analitikui, regis, nusibodo nesiliaujantys klausimai, ko nori Rusija ir ko nori V.Putinas. Jis išvardijo: „Putinas nori absoliučiai švento Rusijos suvereniteto ir, atvirkščiai, silpno kaimynų suvereniteto.

Jis taip pat nori apginti ir išplėsti kleptokratinę sistemą. Korupcija Rusijai yra naujasis komunizmas.

Putinas nori sugriauti NATO iš vidaus. Jis remia radikalus ir kairėje, ir dešinėje. Jis nori sugriauti ir ES – patrauklią demokratišką alternatyvą rusiškam modeliui.“

Anot šio stebėtojo, horizontalus eurointegracijos modelis V.Putiną netgi žeidžia, nes jam integracija yra ir turėtų būti priverstinis procesas.

„Putinas kariauja, bet ko jis nori? Laikas baigti klausti, ko jis nori, ir liautis fantazuoti, kaip čia galima su juo susiderėti. Jam neįdomu būti status quo galia ir žaisti pagal taisykles. Turime suprasti, ko mes norime“, – pažymėjo ekspertas.

Dar vienas specialistas priminė, kad „visi mes Vakaruose jau pratę“ gyventi su Rusijos veto teise saugumo klausimais.

Jo manymu, „laikas baigti“ su Maskvos veto šiame (Vidurio ir Rytų Europos, – red.) regione: „Juk kodėl Normandijos ketverto formatas stovi vietoje? Dėl to, kad Rusija turi veto!“

Ekspertas: „Garantuoju, kad miegoti Putinas eina galvodamas apie du dalykus: kaip nusikratyti sankcijų ir kaip susilpninti NATO.“

Buvo ir ekspertų, kurie nenorėjo sutikti su pastaraisiais metais peršama mintimi, esą vyksta naujas Šaltasis karas. Vienas svečias atskleidė nesuvokiantis, kodėl „visi tokie nelaimingi – juk, po galais, prieš 78 metus visai netoli Anglijos plevėsavo svastika!“

„Putinas – ne Sovietų Sąjunga, Rusija daug silpnesnė. JAV padėtų Europai – telefono ragelio niekas tikrai nepadėtų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

Nemanau, kad suprantate, kokios stiprios jūsų kortos. Putinas nenori karo – jis nori, kad prieš Kremlių būtų pasiduota. Tai gangsterių politika – garantuoju, kad miegoti Putinas eina galvodamas apie du dalykus: kaip nusikratyti sankcijų ir kaip susilpninti NATO.

O Amerika ne žlunga, o atranda save iš naujo. Nepraraskite vilties dėl Jungtinių Valstijų“, – ragino analitikas.

Galiausiai daugelis ekspertų sutiko su mintimi, kad šiais laikais reikia kalbėti apie kitokią sulaikymo (containment) politiką.

„Juk reikia sulaikyti ginklais paverstą mafiją, programišius, informaciją. Juk mes, Vakarai, imame purvinus rusų pinigus ir mes patys turime pasitempti.

Atimkite jų telefonus „iPhone“! Reikia pradėti mąstyti būtent taip. Yra ir mintis dėl žaibiškų finansinių karinių pratybų – parodykime, kokį smūgį galėtume suduoti Rusijai“, – įsijautęs svarstė vienas apžvalgininkas.

Ir pridėjo statistinį faktą – kad Rusijos bendrasis vidaus produktas yra mažesnis už trijų atskirų JAV valstijų, Niujorko, Kalifornijos ir Teksaso, BVP.

Komentarai: 5

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min