Dabar populiaru
Publikuota: 2011 vasario 3d. 20:50

Liudininkės akimis: siaubingos riaušės Kairo centre (video, nuotraukos)

Smurtas Kaire
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Smurtas Kaire

Įvykiai Egipte tampa vis grėsmingesni – situacija čia beveik nekontroliuojama, žmonės susipriešinę, šalis tampa vis labiau izoliuota. „The Times“ publikuoja įvykių sūkuryje atsidūrusios žurnalistės Vivienne Walt įspūdžius iš smurto kamuojamo Kairo.

Kuomet trečiadienį ryte aš iš savo viešbučio atėjau į Tahriro aikštę, iš karto tapo aišku, kad sukilimas Egipte tampa vis pavojingesnis ir grėsmingesnis.

Aš mačiau, kaip tūkstančiai žmonių eina centrinėmis miesto gatvėmis, kad prisijungtų prie Hosni Mubarako šalininkų, kurie rinkosi Nilo krantinėje. Išsigandęs egiptietis reporteris paskambino man ir sakė, kad pabėgo iš centrinės aikštės ir kad žiaurūs susidūrimai ten neišvengiami. „Prašau, neik į gatvę, vakariečiams ten nėra saugu“, – pareiškė jis.

Dvejose siaurose vietose prie įėjimo į aikštę, kuri tapo sukilimo centru, šimtai H.Mubarako šalininkų skynėsi sau kelią pro savo darbo metalines barikadas, kurias paskutinėmis dienomis čia pastatė protestuotojai ir kariai. Ši prezidento šalininkų minia skandavo: „Mubarakas turi likti!“

Grįžusi į viešbutį aš išėjau į balkoną, iš kur buvo gerai matyti ir krantinė, ir pati aikštė. Aš gerai mačiau, kaip prasidėjo susirėmimas. Vyriausybės šalininkai ir priešininkai netoli Kairo muziejaus sustojo vieni nuo kitų maždaug 15 metrų atstumu. Prieš pat 16 valandą keli šimtai H.Mubarako šalininkų staiga metėsi į priekį link savo priešininkų. Netrukus po to žmonės abiejose pusėse ėmė lupti akmenis iš grindinio ir mėtyti vieni į kitus. Kiti ėmė lupti metalines konstrukcijas netoliese esančiose statybose. Po kelių sekundžių prie muziejaus prasidėjo šaudymas, kuris netrukus baigėsi. Į aikštę įsiveržė maždaug 50 žmonių ant arklių, už jų – sunkvežimiai, kurie stengėsi prasiirti pro protestuotojų suformuotą gyvąją grandinę.

AFP/Scanpix nuotr./Protestuotojai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestuotojai

Pradėjus temti susidūrimo dalyviai ėmė mėtytis buteliais su degiuoju skysčiu. Keliose vietose kilo gaisrai, gatvėse prasidėjo muštynės. Virš aikštės ėmė suktis karinis sraigtasparnis, o apačioje žmonės stovėjo vieni prieš kitus su peiliais, plytomis, gelžgaliais ir kitais panašiais daiktais.

Net ir atėjus vakarui triukšmas prie mano viešbučio nemažėjo, kartas nuo karto pasigirsdavo šūviai. Apie 19.30 val. visoje aikštėje prasidėjo gaisrai, kuriuos sukėlė buteliai su degiuoju skysčiu. Į mano kambarį įsiveržė policininkai, pareikalavę pranešti jiems, ar aš nefotografavau iš balkono, kas vyksta apačioje. Pirmą kartą nuo to laiko, kai aš pradėjau rašyti apie protestus Egipte, pamačiau greitosios pagalbos automobilius. 10 automobilių važiavo gatvėmis, veždami į ligonines sužeistuosius.

Apie 20 val., t.y. praėjus keturioms valandoms nuo susidūrimų pradžios, man paskambino 33-ejų verslininkas Akubakras Makhloufas, su kuriuo aš susipažinau aikštėje. Jis pasakė, kad su savo draugais pas vieną H.Mubarako šalininką rado policininko pažymėjimą. Jo žodžiais tariant, tai patvirtino įtarimus, kad minią pasiuntė valdžia, provokuodama susidūrimus. A.Makhloufas sakė: „Mes nuvedėme jį pas kariškius, kurie išvežė šį žmogų iš aikštės.“

15min.lt skaitytojo A.Bružo nuotr./Riauaės Egipte
15min.lt skaitytojo A.Bružo nuotr./Riaušės Egipte

Verslininkas taip pat sakė, kad jį apmėtė betono gabalais, jam pavyko pasiekti skubios pagalbos punktą, įsikūrusį netoli aikštės. Jis pasakojo, kad stipriai kraujavo, medikai trimis siūlėmis susiuvo žaizdą. Tačiau A.Makhloufas baiminosi, kad naktį gali įvykti didesnis susidūrimai. „Aikštėje, tūkstančiai, tūkstančiai, tūkstančiai žmonių“, – sakė jis.

Vėliau man paskambino universiteto docentas Mustafa Yusry, kuris tarp protestuotojų buvo visą dieną. Jis pasakojo, kad daugiausia susidūrimų – prie muziejaus ir šiaurinėje aikštės dalyje. „Skrenda akmenys, čia veržiasi žmonės, kurie į mūsiškius mėto butelius su degiu skysčiu, o kariškiai nesikiša.“ M.Yusry taip pat pasakojo, kad protestuotojai persigrupuoja iš vienos aikštės pusė į kitą, kad į ją sunkiau būtų pakliūti H.Mubarako šalininkams. „Labai daug sužeistųjų“, – pridėjo jis.

Po 22 valandos kareiviai ėmė rinktis netoli muziejaus. Išgirdau automatų šūvius. Susidarė įspūdis, kad šimtai H.Mubarako šalininkų pasibaisėję palieka aikštę ir bėga gatvėmis. Apie 23.15 val. pamačiau, kad toje vietoje, kur dieną prasidėjo susidūrimai, statoma barikada, o H.Mubarako šalininkai ir priešininkai mėto vieni į kitus butelius su degiuoju skysčiu.

15min.lt skaitytojo A.Bružo nuotr./Riauaės Egipte
15min.lt skaitytojo A.Bružo nuotr./Riaušės Egipte

Visą tą laiką kareiviai buvo aikštėje. Iš tiesų, dar sausio 28 dieną apie 20 tankų apsupo šį rajoną, ir kariai palaikė tvarką po to, kai žiaurių policininkų nebeliko gatvėse. Prieš pat susirėmimus aš mačiau, kaip egiptiečiai su savo vaikais lipa ant tankų ir fotografuojasi su besišypsančiais kariais. Anksčiau protestuotojai į automatų vamzdžius kišo rožes ir lelijas, norėdami parodyti, kad jų protestai – taikaus pobūdžio. 

VIDEO: crash-Police car hit with perotests.wmv

Tačiau trečiadienį gėlės dingo. Kuomet H.Mubarako šalininkai ėmė veržtis į aikštę, protestuotojai ėmė diskutuoti, kaip jiems neleisti čia patekti ir ar verta tai daryti, nes juk vienas iš pagrindinių  reikalavimų – teisė į laisvą žodį.

Būdama aikštėje aš mačiau, kaip vienas išsigandęs protestuotojas neša numestą krepšį. Jis bijojo, kad krepšyje gali būti bomba. Kareivis patikrino turinį ir pasakė, kad viduje nėra nieko pavojingo. Kuomet protestuotojai ėmė šaukti H.Mubarako šalininkams: „Eikite namo! Eikite namo!“, viena moteris man pasakė „Mubarakas nori suskaldyti žmones.“

AFP/Scanpix nuotr./Protestuotojai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestuotojai

Prezidento pareiškimai apie tai, kad jis eis į kompromisus ir rugsėjį nesibalotiruos rinkimuose, opozicijai suteikė optimizmo. „Mums laikas pakeisti prezidentą, tačiau reikia duoti laiko. Jis negali išeiti iš karto“, – sakė 29-erių Mohamedas Labibas. Tačiau kitiems tokios kalbos kėlė tik įsiūtį. „Ne, jam reikia išeiti dabar. Netgi vakar reikėjo išeiti. Mums jis nebereikalingas“, – sakė 28-erių Mohamedas Sheaila.

„H.Mubarakas diktatorius. Mes neišeisime iš aikštės, kol neišeis H.Mubarakas. Jis pasiuntė šiuos žmones kariauti su mumis. Jis davė jiems pinigų ir narkotikų“, – sakė 31-erių Abdelis Salaamas Hagagas.

Iš tiesų kol kas neaišku, kaip buvo suformuotos prezidentą palaikančių žmonių grupės, tačiau greičiausiai čia didelį vaidmenį suvaidino Nacionaldemokratų partija, kurios organizacijos veikia itin plačiai.

„Time“ korespondentui universiteto dėstytojas Mostafa Higazy sakė, kad H.Mubarako šalininkų pasirodymas neturi nieko bendra su liaudies parama režimui. Jo teigimu, režimas tiesiog mobilizavo pareigūnus ir nusikaltėlius. Jis taip pat sakė, kad šie smulkūs nusikaltėliai jau seniai naudojami valdančiųjų mitingams išvaikyti – jie išleidžiami iš kalėjimų su sąlyga, kad prireikus padės valdantiesiems. M.Higazy teigimu, protestuotojai nesileis įbauginami. „Mes būsime čia, kol neišeis H.Mubarakas. Jis negali nužudyti 80 milijonų egiptiečių. Jis gali nusamdyti nusikaltėlių, išplauti jiems smegenis, apkrauti juos pinigais, tačiau visų mūsų jis nenužudys. Tai sukilimas ir kova už laisvę, garbę ir teisybę, kurią iš mūsų H.Mubarakas iš mūsų atėmė.“

15min.lt skaitytojo A.Bružo nuotr./Riauaės Egipte
15min.lt skaitytojo A.Bružo nuotr./Riaušės Egipte

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vilniuje siautėja padegėjai: vis bandoma sudeginti apleistą turgavietę

Pasaulis kišenėje

Rokiškio Puntukas, Laumių pirtis ir Velnio „duknos“ – kokiomis legendomis masina akmenys

Aktualu

Italijoje Genujos mieste sugriuvo greitkelio viadukas

Aktualu

Kaune prie Kleboniškio tilto pasipylė avarijos: kamščiuose įstrigo ir ministras

Vardai

Cindy Crawford pardavė vilą Malibu už 45 mln. dolerius: pažiūrėkite, už ką tokie pinigai

24sek

15min studijoje Mindaugas Kuzminskas pristatė didžiulį sporto projektą

Verslas

„Orlen“ kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ pradėjo Rengės ruožo atstatymą

Verslas

„Danske Bank“ atsisako ir vietos verslo klientų: aptarnaus tik tarptautines įmones

Verslas

Ne visi prekybos tinklai apsisprendė, ar pardavinėti alkoholį rugsėjo 3 dieną

Aktualu

Įtariamas terorizmas: Londone prie parlamento automobilis rėžėsi į pėsčiuosius, trys žmonės sužeisti

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Aktualu

I.Krastevas: Vidurio Europos pamokos liberalams – nebūkite antinacionalistai

Vardai

lneta Stasiulytė filme „Tarp mūsų, mergaičių“ išsireikalavo honoraro dar negimusiam aktoriui

Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė Danutė savo įdirbiu džiugina visus kaimynus

Verslas

„Kupishuz“ kryžiaus keliai bandant atsidaryti sąskaitą Lietuvoje: bankai raukėsi prieš rusišką kapitalą

Verslas

„G-Spot“ aidai: „Uber“ vairuotojas naktį Radzevičių dukrą mokė dorovės ir išlaipino iš automobilio

Mokslas.IT

Spraga kibernetinėms atakoms prieš energetiką – vandens šildytuvai

Maistas

Nidos receptas: gaspačas su geltonaisiais pomidorais ir feta sūriu

Deuce

Laurynas Grigelis pralaimėjo žemiau reitinguotam italui

24sek

Vėl su krepšininko apranga: Šarūnas Jasikevičius išbėgs į aikštę

Naujienos

Aktualu

Vilniuje siautėja padegėjai: vis bandoma sudeginti apleistą turgavietę

Aktualu

Italijoje Genujos mieste sugriuvo greitkelio viadukas

Gazas

2018 m. liepą Lietuvos naudotų automobilių rinka ūgtelėjo beveik 8 procentais

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

Pasaulis kišenėje

Rokiškio Puntukas, Laumių pirtis ir Velnio „duknos“ – kokiomis legendomis masina akmenys

Aktualu

Kaune prie Kleboniškio tilto pasipylė avarijos: kamščiuose įstrigo ir ministras

Vardai

Cindy Crawford pardavė vilą Malibu už 45 mln. dolerius: pažiūrėkite, už ką tokie pinigai

24sek

15min studijoje Mindaugas Kuzminskas pristatė didžiulį sporto projektą

Verslas

„Orlen“ kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ pradėjo Rengės ruožo atstatymą

Verslas

„Danske Bank“ atsisako ir vietos verslo klientų: aptarnaus tik tarptautines įmones

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Aktualu

Įtariamas terorizmas: Londone prie parlamento automobilis rėžėsi į pėsčiuosius, trys žmonės sužeisti

Pasaulis kišenėje

Kad atostogos nekeltų streso: ilsėtis pradėkite anksčiau, išjunkite telefoną

Verslas

Ne visi prekybos tinklai apsisprendė, ar pardavinėti alkoholį rugsėjo 3 dieną

Vardai

lneta Stasiulytė filme „Tarp mūsų, mergaičių“ išsireikalavo honoraro dar negimusiam aktoriui

Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė Danutė savo įdirbiu džiugina visus kaimynus

Verslas

„Kupishuz“ kryžiaus keliai bandant atsidaryti sąskaitą Lietuvoje: bankai raukėsi prieš rusišką kapitalą

Aktualu

I.Krastevas: Vidurio Europos pamokos liberalams – nebūkite antinacionalistai

Mokslas.IT

Spraga kibernetinėms atakoms prieš energetiką – vandens šildytuvai

Verslas

„G-Spot“ aidai: „Uber“ vairuotojas naktį Radzevičių dukrą mokė dorovės ir išlaipino iš automobilio

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min