Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 birželio 14d. 06:03 , atnaujinta: 2017 birželio 14d. 19:10

Milžiniškas gaisras Londone: žmonės šoko pro daugiabučio langus, žuvo mažiausiai 12

Gaisras Lonono daugiabutyje
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr. / Gaisras Lonono daugiabutyje

Didžiulis gaisras trečiadienį paryčiais apėmė 27 aukštų daugiabutį vakarų Londone, pranešė policija ir ugniagesiai. 40 automobilių ir 200 gelbėtojų buvo pasiųsti gesinti liepsnojančio pastato „Grenfell Tower“, kuriame yra 120 butų. Skelbiama, kad žuvo 12 žmonių, 74 – sužeisti.

Suprasti akimirksniu

  • Pranešimas apie gaisrą Londono „Grenfell Tower“ daugiabutyje gautas 1 val. 16 min. vietos (3 val. 16 min. Lietuvos) laiku;
  • Pastatas yra 27 aukštų, jame yra 120 butų;
  • Įvykio vietoje dirbo per 200 ugniagesių;
  • Įstrigę žmonės šoko pro langus;
  • Mažiausiai 74 žmonės nuvežti į ligonines, skelbiama apie 12 aukų;
  • Vietos gyventojai teigia, kad gaisro grėsmė buvo reali jau seniai, bet vietos valdžia nieko nedarė.

„Gaisras – nuo 2-ojo iki viršutinio 27-ojo pastato aukšto“, – sakoma ugniagesių tarnybos „Twitter“ žinutėje.

Ugniagesių paskelbtoje dramatiškoje nuotraukoje matyti liepsnų apimtas pastato šonas. Ugnis per kelias valandas išplito ir apėmė visą pastatą.

Policijos pranešime nurodoma, kad 1 val. 16 min. vietos (3 val. 16 min. Lietuvos) laiku buvo gautas iškvietimas dėl „didelio gaisro daugiabutyje, esančiame (gyvenamajame komplekse) „Lancaster West Estate“.

Kol kas nežinoma gaisro priežastis. Šis namas buvo pastatytas 1974 metais. Tiesa, terorizmo versija jau atmetama – skelbiama, kad pastatas buvo aplaidžiai prižiūrimas ir /kad galėjo užsidegti elektros instaliacijos.

„Ugniagesiai dirba naudodami kvėpavimo aparatus itin sunkiomis ir sudėtingomis sąlygomis, kad suvaldytų šį gaisrą“, – sakė Londono ugniagesių brigados komisaro pavaduotojas Danas Daly. „Tai labai didelis ir labai rimtas incidentas. Pasiuntėme daug išteklių ir specializuotos įrangos“, – pridūrė jis.

19.10 val. Aukų skaičius auga

Gaisro aukų skaičius pasiekė 12, pranešė policija. Pareigūnų teigimu, šis skaičius augs. Ugniagesiai nebesitiki pastate surasti išgyvenusiųjų.

18.27 val. Aiškėja informacija apie sužeistuosius

Pranešama, kad 69 pacientai yra gydomi 6 Londono ligoninėse. 18 žmonių būklė yra kritinė.

14.38 val. Theresa May „labai nuliūdinta“

Londono greitosios pagalbos tarnyba dar padidino ligoninėse atsidūrusių sužeistų žmonių skaičių – iki 74. 20 žmonių būklė kritinė.

Tuo metu Theresos May biuras pranešime paskelbė, kad premjerę „labai nuliūdino tragedija“ daugiaaukštyje „Grenfell Tower“. Vyriausybės vadovė sukvietė specialų pasitarimą, kuris įvyks trečiadienį 18 valandą Lietuvos laiku.

14.25 val. Pranešimas apie vyriausybės sutartį greičiausiai nukeliamas

Po didžiulio gaisro viename Londono daugiabutyje Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį dar greičiausiai nepaskelbs apie susitarimą su Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partija (DUP) dėl jos paramos vyriausybei, trečiadienį pranešė DUP.

„Derybos vyksta toliau, bet aš manau, kad šios dienos įvykiai Londone greičiausiai padarys įtakos. Manau, nepanašu, kad šiandien būtų koks nors pranešimas“, – sakė Šiaurės Airijos partijos atstovas.

13.28 val. Žuvo 6 žmonės, aukų skaičius gali augti

Londono policijosviršininkas Stuartas Cundy'us pranešė, kad žuvo mažiausiai 6 žmonės.

„Šiuo metu galiu patvirtinti šešias aukas, tačiau aukų skaičius veikiausiai dar išaugs per sudėtingą nelaimės padarinių likvidavimo operaciją, truksiančią ne vieną dieną“, – sakoma policijos viršininko paskelbtame pareiškime.

13.08 val. Pastato griūties pavojaus nėra

Londono ugniagesiai praneša, kad nėra pavojaus, jog pastatas galėtų sugriūti. Keletas brigadų vis dar pastato viduje, kai kuriai ugniagesiai, bandydami apsisaugoti nuo krentančių nuolaužų, dengiasi riaušėms skirtais skydais.

12.57 val.„Daug žmonių“ laikomi dingusiais

„Daug žmonių vis dar laikomi dingusiais. Kai kurie iš jų gali būti radę saugų prieglobstį savo kaimynų ar draugų namuose“, – sakė Londono meras Sadiqas Khanas televizijai „Sky News“, o nuo pastato teberūko dūmai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kandidatas į Londono merus Sadiqas Khanas.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kandidatas į Londono merus Sadiqas Khanas.

12.40 val. Sugautas pro langą išmestas kūdikis

Liudininkė Semira Lamrani teigė mačiusi, kaip iš 9 ar 10 aukšto moteris, siekdama išgelbėti kūdikį, išmetė jį pro langą. Kūdikį sugavo minioje buvęs vyras.

„Languose ėmė rodytis žmonės, jie karštligiškai daužė ir šaukė. Langai buvo truputį praviri, viena moteris gestais rodė, kad tuoj išmes savo kūdikį, ir klausė, ar kas nors gali sugauti jos kūdikį. Kažkas sugavo, į priekį išbėgo ponas, jam pavyko sugauti kūdikį“, – pasakojo liudininkė.

Tuo tarpu gyventoja Zara sakė, kad kita moteris iš 5 ar 6 aukšto pro langą išmetė savo maždaug penkerių metų sūnų. Liudytoja LBC pasakojo: „Manau, kad jam viskas gerai. Jis galėjo atsipirkti keletu sulaužytų kaulų ir nubrozdinimais.“

11.54 val. Vis dar neaiškus aukų skaičius

Ugniagesių komisatė D.Cotton teigia vis dar negalinti pateikti aukų skaičiaus. Esą ugniagesiai „nuosekliai“ dirba daugiaaukščio viduje ir yra pasiekę 21 aukštą.

11.36 val. Siaubingi liudininkų pasakojimai

Daugėja liudininkų pasakojimų. Žmonės teigia girdėję klykiančius daugiaaukščio gyventojus, kiti šoko pro langus bandydami išvengti liepsnų.

Viena moteris pasakojo, kaip girdėjo rėkiantį kaimyną septintajame aukšte, o jis netrukus iššoko pro langą.

„Apie vidurnaktį degė tik trečiasis aukštas, bet tada staigiai užsidegė visi aukštai. Žmonės ėmė klykti, – teigė Samira. – Manau, kad ten žmonės jautė nesulaukiantys pagalbos, nes jų niekas negalėjo pasiekti. Buvo labai baisu tai matyti.“

„Policija sakė žmonėms prie langų pamojuoti kokiais nors skudurais, kad juos galėtų išgelbėti ugniagesiai, bet mes pagalvojome: o kaip jie tai padarys? Kaimynas vėliau iššoko: degė visas jo langas“, – teigė moteris.

Kitas vyras Methrobas tvirtino manantis, kad gaisras kilo viename bute, bet išplito, kai ugnis pasiekė išorinę daugiaaukščio apdailą: „Tada pastatas užsiliepsnojo kaip degtukas.“

„Apie vidurnaktį degė tik trečiasis aukštas, bet tada staigiai užsidegė visi aukštai. Žmonės ėmė klykti, – teigė Samira. – Manau, kad ten žmonės jautė nesulaukiantys pagalbos, nes jų niekas negalėjo pasiekti. Buvo labai baisu tai matyti.“

„Scanpix“/AP nuotr./Gaisras payčiais apėmė 27 aukštų daugiabutį vakarų Londone
„Scanpix“/AP nuotr./Gaisras payčiais apėmė 27 aukštų daugiabutį vakarų Londone

Dar viena vietos gyventoja Tamara laiku ištrūko iš pastato, nes jai apie gaisrą telefonu pranešė motina

„Girdėjome, kaip žmonės šaukiasi pagalbos. Nubėgome arčiau ir pamatėme, kaip žmonės tiesiog sviedžia savo vaikus prašydami juos išgelbėti.

Ugniagesiai, medikai ir policininkai negalėjo nieko padaryti, jie negalėjo patekti į vidų. Jie aiškino žmonėms likti ten, kur jie yra, kad galėtų juos išgelbėti. Bet situacija greitai virto nekontroliuojama“, – pasakojo Tamara.

10.54 val. Rekomendavo likti butuose

Instrukcijose, nusiųstose daugiaaukščio „Grenfell Tower“ gyventojams, prieš trejus metus buvo teigiama gaisro atveju likti savo butuose ir iš jų išeiti tik sulaukus ugniagesių nurodymo.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Gaisras payčiais apėmė 27 aukštų daugiabutį vakarų Londone
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Gaisras payčiais apėmė 27 aukštų daugiabutį vakarų Londone

„Tai reiškia, kad, nebent gaisras kilo jūsų bute ar koridoriuje prie buto, turite likti buto viduje. Taip reikia elgtis dėl to, kad „Grenfell“ buvo suprojektuotas griežtai laikantis priešgaisrinės saugos reikalavimų.

Be to, visos naujos butų durys gali atlaikyti ugnį iki 30 minučių, o per šį laiką atvyksta ugniagesių brigada“, – rašoma gyventojams išplatintame laiške.

Kaip aiškėja iš liudininkų pasakojimų, dalis namo gyventojų būtent tokių instrukcijų ir laikėsi, nors greičiausiai tai buvo klaida.

10.32 val. Išaugo sužeistųjų skaičius

Oficialiai padidintas per gaisrą sužeistų ir į ligonines nugabentų asmenų skaičius. Dabar pranešama, kad nukentėjo mažiausiai 50 žmonių.

10.30 val. Nematė nieko panašaus

D.Cotton pripažino, kad incidentas neturi precedento jos karjeroje: „29 metus esu su ugniagesiais, ir niekada nesu mačiusi kažko panašaus. Gelbėtojai labai sunkiai dirba.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gaisras payčiais apėmė 27 aukštų daugiabutį vakarų Londone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gaisras payčiais apėmė 27 aukštų daugiabutį vakarų Londone

Anot ugniagesių komisarės, gaisrininkai į pastatą gelbėti žmonių bėgo su kvėpavimo aparatais.

Kad gaisras pareikalavo žmonių gyvybių, patvirtino ir Londono policija. Skelbiama, kad gaisro priežasties nustatymui prireiks daugiau laiko – pastatas didelis ir beveik visiškai sudegęs.

09.55 val. Ugniagesiai patvirtina: yra aukų

Londono ugniagesių komisarė Dany Cotton pareiškė, kad ugniagesiai prie degančio pastato atvyko praėjus šešioms minutėms po pirmojo pranešimo apie gaisrą. Ji patvirtino, kad yra aukų, tačiau tikslių skaičių pateikti negalėjo dėl pastato kompleksiškumo.

08.45 val. Ar viduje liko daug žmonių?

„Channel 4 News“ pavyko pakalbinti vyrą, ištrūkusį iš 17-ojo užsidegusio namo aukšto kartu su savo 68 metų teta. Jis teigė, kad daugiaaukštyje nėra įrengta centrinė priešgaisrinė signalizacija.

„Pamatėme ugniagesių mašinas ir pažvelgėme laukan. Aliarmai neskambėjo, nes nėra integruotos signalizacijos sistemos – kiekvienas butas už save. Pažiūrėjau į erdvę prie liftų – nieko. Bet galėjau užuosti dūmus“, – teigė vyras, kuris su teta sugebėjo nusileisti žemyn ir ištrūkti iš liepsnojančio namo.

Kitas vyras, Siaras Naqshabandi, sakė gyvenantis ketvirtajame aukšte, o tuo metu, kai kilo gaisras, pastate buvo jo brolis: „Grįžau apie 1.45 val. ir pamačiau liepsnas. Paskambinau broliui ir pasakiau nešdintis.“

S.Naqshabandi teigimu, jo dėdė vis dar dingęs be žinios. Vyras teigia, kad jie (ugniagesiai – red.) sakė žmonėms neiti iš pastato.

„Scanpix“/AP nuotr./Gaisras payčiais apėmė 27 aukštų daugiabutį vakarų Londone
„Scanpix“/AP nuotr./Gaisras payčiais apėmė 27 aukštų daugiabutį vakarų Londone

„Nebuvo jokio aliarmo. Išgirdau, kaip šaukė kaimynas. Man pasisekė, kad esu gyvas, o juk daug žmonių neištrūko iš pastato“, – tvirtino dar vienas daugiaaukščio gyventojas.

08.30 val. Ligoninėse – 30 pacientų

Londono greitosios pagalbos tarnyba tviteryje pranešė, kad į penkias miesto ligonines priimta 30 nukentėjusių per gaisrą.

Londone jau išaušo, o pastatas vis dar neužgesintas. Įvykio vietoje dirba ir ugniagesiai, ir medikai.

Londono meras Sadiqas Khanas tviteryje parašė: „(Pastate) „Grenfell Tower“ paskelbtas didelis incidentas.“

Šalimais gyvenantis aktorius ir rašytojas Timas Downie sakė: „Šiurpu. Visas pastatas apgaubtas liepsnų. Jo nebeliko. Tik laiko klausimas, kada šis pastatas sugrius.“

Žmonės įstrigo

Šalia degančio daugiabučio gyvenanti Sofia pasakojo, kad ugnis iš pradžių pastebėta vienoje pastato pusėje, tačiau vėliau greitai išplito.

„Aš nemačiau žmonių, kurie būtų išsigelbėję arba kuriuos būtų išvežę medikai. Manau, kad patvirtina didžiausią baimę, jog žmonės miršta viduje“, – savo mintimis dalijosi įvykio liudininkė.

Pasak jos, ji girdėjo, kaip merginos šaukėsi pagalbos, tačiau nematė, kad kokios nors kopėčios būtų atgabentos į tą pastato pusę, iš kurios girdėjosi šauksmai.

„Twitter“ plinta vaizdo įrašas, kuriame užfiksuoti šalia daugiabučio esantys žmonės, kurie šaukdami bando susisiekti su degančiame pastate esančiu žmogumi. „The Guardian“ rašo, kad ugniagesiai bandė vandeniu gesinti butą, kuriame įstrigo žmogus. Kiek tokių gaisro liepsnų įkalintų žmonių – nėra aišku.

Kaip pranešama, vietos gyventojai dar prieš metus perspėjo apie gaisro pavojų dėl šiukšlių, susikaupusių per remonto darbus.

„Šis reikalas kelia ypatingą susirūpinimą, nes per renovacijos darbus patekti į „Grenfell Tower“ ir iš jo išeiti galima tik per vienas duris“, – rašoma vietos aktyvistų kuopelės „Greenfell Action Group“ tinklaraštyje.

„Nesinori net galvoti apie potencialą kilti gaisrui bendrojo naudojimo patalpose, koridoriuose, nes gyventojai įstrigtų pastate be jokios galimybės ištrūkti“, – sakoma toje žinutėje.

2009 metais pietų Londone taip pat buvo kilęs gaisras daugiabutyje. Jis laikomas vienu šiurpiausių šalies istorijoje – liepsnos nusinešė šešių žmonių gyvybes, trys iš jų buvo vaikai. Per 20 žmonių tuomet buvo sužeista.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min iš Belgrado 24sek

Šaras didžiuojasi „Žalgiriu“: „Europa dabar apie juos žino“

15min iš Belgrado 24sek

Įspūdingos P.Jankūno kelionės išgyvenimai: „Aš dar 15 metų nebeišlauksiu“

24sek

Treti Eurolygoje – „Žalgiris“ po trilerio palaužė įspūdingai atgijusią CSKA

15min iš Belgrado 24sek

Besišypsantis Edgaras Ulanovas apie trilerį pabaigoje: „Geriau neklauskit“

Aktualu

„MG Baltic“ gali sustabdyti Seimo NSGK išvadų skelbimą?

Vardai

Visų laukiamas karališkasis bučinys: kaskart santūrumo vis mažiau

Verslas

Italija netrukus turės naują Vyriausybę – ar tai lems kitą Europos krizę?

Vilniečių emocijos stebint Kauno „Žalgrio“ kovą su Maskvos CSKA

Po pergalės Paulius Jankūnas žėrė ir pokštus, ir rimtus išgyvenimus

Vienbalsiai: „Atsarginiai“ paskelbė NBA sezono apdovanojimus

Tiesiogiai 24sek

Eurolygos finalas: Madrido „Real“ – Stambulo „Fenerbahče“

Sportas

Skandalas Lenkijoje: futbolo rungtynės virto pragaru – „Lech“ laukia bausmė

15min tema Aktualu

Nusikaltėlių slaptavietės (1): amžina kontrabandininkų ir muitininkų kova

Vardai

„Žalgirį“ Belgrade palaikė 2000 sirgalių: tarp jų – ir Arvydo Sabonio žmona Ingrida

Teisingumo herojai Aktualu

Teismo pirmininkės L.Bajorinienės patarimas besiskiriantiems: „Geriau bloga taika nei geras karas“

Gyvenimas

Požymiai, kad jūsų draugas santykiuose patiria emocinę prievartą: kaip galite padėti

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Maistas

Vartojimo mažinimas su „Zero Waste“ iniciatore Bea Johnson: nuo ko gali pradėti kiekvienas?

Verslas

Kauno klinikose – rekordinės investicijos

Aktualu

Italijos partijos sutarė dėl ministro pirmininko kandidatūros

Naujienos

15min iš Belgrado 24sek

Šaras didžiuojasi „Žalgiriu“: „Europa dabar apie juos žino“

15min iš Belgrado 24sek

Įspūdingos P.Jankūno kelionės išgyvenimai: „Aš dar 15 metų nebeišlauksiu“

24sek

Treti Eurolygoje – „Žalgiris“ po trilerio palaužė įspūdingai atgijusią CSKA

15min iš Belgrado 24sek

Besišypsantis Edgaras Ulanovas apie trilerį pabaigoje: „Geriau neklauskit“

Aktualu

„MG Baltic“ gali sustabdyti Seimo NSGK išvadų skelbimą?

Vardai

Visų laukiamas karališkasis bučinys: kaskart santūrumo vis mažiau

Verslas

Italija netrukus turės naują Vyriausybę – ar tai lems kitą Europos krizę?

Vilniečių emocijos stebint Kauno „Žalgrio“ kovą su Maskvos CSKA

Po pergalės Paulius Jankūnas žėrė ir pokštus, ir rimtus išgyvenimus

Vienbalsiai: „Atsarginiai“ paskelbė NBA sezono apdovanojimus

Tiesiogiai 24sek

Eurolygos finalas: Madrido „Real“ – Stambulo „Fenerbahče“

Sportas

Skandalas Lenkijoje: futbolo rungtynės virto pragaru – „Lech“ laukia bausmė

15min tema Aktualu

Nusikaltėlių slaptavietės (1): amžina kontrabandininkų ir muitininkų kova

Vardai

„Žalgirį“ Belgrade palaikė 2000 sirgalių: tarp jų – ir Arvydo Sabonio žmona Ingrida

Teisingumo herojai Aktualu

Teismo pirmininkės L.Bajorinienės patarimas besiskiriantiems: „Geriau bloga taika nei geras karas“

Gyvenimas

Požymiai, kad jūsų draugas santykiuose patiria emocinę prievartą: kaip galite padėti

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Maistas

Vartojimo mažinimas su „Zero Waste“ iniciatore Bea Johnson: nuo ko gali pradėti kiekvienas?

Verslas

Kauno klinikose – rekordinės investicijos

Aktualu

Italijos partijos sutarė dėl ministro pirmininko kandidatūros

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min