Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 balandžio 11d. 12:45 , Atnaujinta: 2019 balandžio 11d. 21:47

Londone suimtas „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as, iš jo atimta Ekvadoro pilietybė

Londone sulaikytas Julianas Assange'as
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Londone sulaikytas Julianas Assange'as
Jungtinės Karalystės policija ketvirtadienį pranešė, kad Londone sulaikytas „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as. Australas pastaruosius septynerius metus gyveno Ekvadoro ambasadoje.

Socialiniuose tinkluose skelbiamos užfiksuotos J.Assange'o sulaikymo akimirkos:

Policijos pranešime sakoma, kad J.Assange'as yra „areštuotas vienoje policijos nuovadoje Londono centre, kur bus laikomas, kol kiek įmanoma greičiau bus pristatytas į Vestminsterio magistrato teismą“.

Praėjus kelioms valandoms po sulaikymo Ekvadoro ambasadoje J.Assange'as atvežtas į teismą.

Londono teismas ketvirtadienio popietę pripažino J.Assange'ą pažeidus paleidimo už užstatą sąlygas JK. Jam skirta kardomoji priemonė suėmimas.

Dėl šio kaltinimo J.Assange'ui gresia iki vienų metų laisvės atėmimo bausmė.

Gegužės 2 dieną jis vėl stos prieš teismą dėl JAV pateikto ekstradicijos prašymo, susijusio su įtariamu įsilaužimu į kompiuterinius tinklus.

JAV teisingumo departamentas ketvirtadienį pranešė, kad kaltina „WikiLeaks“ įkūrėją J.Assange'ą sudarius sąmokslą su buvusia šio vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio informatore Chelsea Manning įsilaužti į Jungtinių Valstijų vyriausybinius kompiuterinius tinklus.

„Kaltinime nurodyta, kad 2010 metų kovo mėnesį J.Assange'as susitarė bendrininkauti su Chelsea Manning“, – sakoma pranešime.

Pranešime taip pat sakoma, kad australas susitarė „bendrininkauti su Ch.Manning nulaužiant slaptažodį, saugantį Pentagono kompiuterius, susietus su Slapto interneto protokolų nukreipimo tinklo (SIPRNet) sistema, naudojama įslaptintiems dokumentams ir komunikacijai“.

„Jeigu jis bus pripažintas kaltu, didžiausia jam gresianti bausmė bus penkeri metai laisvės atėmimo“, – nurodė Teisingumo departamentas.

Aktyvistė, kuri iki oficialaus lyties pasikeitimo buvo žinoma kaip Bradley Manningas, dirbdama analitike JAV kariuomenėje perdavė „WikiLeaks“ daugiau nei 700 tūkst. įslaptintų dokumentų, susijusių su karais Irake ir Afganistane. 2013 metais jai skirta 35 metų kalėjimo bausmė vėliau buvo sušvelninta. 2017 metų gegužę ji išėjo į laisvę.

J.Assange'as „skųs ir priešinsis“ JAV prašymui jį išduoti, ketvirtadienį pareiškė vyro advokatė Jennifer Robinson.

Teisininkė taip pat citavo J.Assange'o savo šalininkams perduotą žinutę, esą jo seniai kartoti perspėjimai apie ekstradiciją į JAV pasitvirtino.

„Jis sakė: „Juk sakiau“, – savo klientą citavo J.Robinson prie Londone įsikūrusio Vestminsterio magistratų teismo.

J.Assange'o šalininkai ketvirtadienį susirinko prie teismo rūmų Londone, informavo britų televizija.

Protestuotojai skanduoja: „Laisvę Assange'ui!“. Vestminsterio magistratų teismo posėdis jau baigėsi, tačiau J.Assange'o šalininkai neišsivaikščioja. Remiantis įvykio vietoje nufilmuota medžiaga, akcijoje dalyvauja keli šimtai žmonių.

Po teismo posėdžio „WikiLeaks“ vyriausiasis redaktorius Kristinnas Hrafnssonas pareiškė, kad šios bylos nagrinėjamas kelia jam rimtą susirūpinimą.

„Jeigu jie išduos žurnalistą (J.Assange'ą) JAV, tai reikš, kad nė vienas žurnalistas dabar nėra saugus“, – pažymėjo K.Hrafnssonas.

Atėmė pilietybę

Ekvadoro prezidento Lenino Moreno vyriausybė atėmė Ekvadoro pilietybę iš vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjo Juliano Assange'o prieš tai, kai jis buvo suimtas šalies ambasadoje Londone, ketvirtadienį pranešė ekvadoriečių diplomatijos vadovas Jose Valencia.

Pasak ministro, 2017 metais J.Assange'ui suteikta Ekvadoro pilietybė iš jo buvo atimta trečiadienį „dėl įvairių neatitikimų jo dokumentuose“.

Nesilaikė tvarkos

Šios šalies prezidentas Leninas Moreno patvirtino, kad Ekvadoras nusprendė nebegloboti J.Assange'o, kadangi pastarasis esą pažeidė susitarimus ir tarptautines konvencijas.

Jau anksčiau skelbta, kad J.Assange'as kaltinamas pažeidęs „rašytinį įsipareigojimą“ nesikišti į Ekvadoro užsienio politiką.

„Ekvadoro kantrybė dėl pono Assange'o elgesio pasiekė ribą. Jis ambasadoje neleistinai įrengė elektroninių prietaisų, jis užblokavo saugumo kameras, jis konfliktavo su apsaugininkais. Jis be leidimo perėmė mūsų ambasados dokumentus.

Jis teigė, kad yra izoliuotas, ir atsisakė mūsų siūlyto interneto ryšio, bet turėjo mobilųjį telefoną, kuriuo bendravo su išoriniu pasauliu“, – specialiame vaizdo pranešime aiškino Ekvadoro prezidentas.

L.Moreno atskleidė pareikalavęs, kad Jungtinė Karalystė neperduotų J.Assange'o „šaliai, kur jis galėtų būti kankinamas ar nubaustas mirtimi“. Londonas Ekvadoro prezidentui tai esą garantavo raštu.

„Paprašiau Didžiosios Britanijos garantijų, kad ponas Assange'as nebūtų perduotas jokiai šaliai, kur galėtų patirti kankinimus arba jam grėstų mirties bausmė“, – sakė prezidentas Leninas Moreno socialiniame tinkle išplatintame vaizdo įraše.

„Didžiosios Britanijos vyriausybė raštu patvirtino“, kad laikysis šio reikalavimo, pridūrė L.Moreno.

„WikiLeaks“ kaltina „įtakingas jėgas“ siekiu dehumanizuoti J.Assange'ą

Įtakingi veikėjai ir organizacijos, tarp jų JAV Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV), siekia sutrypti Juliano Assange'o žmogiškąjį orumą ir įkišti šį dešimčių žurnalistikos premijų laureatą į kalėjimą, ketvirtadienį pareiškė vyriausybių paslaptis viešinantis tinklalapis „WikiLeaks“.

„Jis (J.Assange'as) pelnė dešimtis žurnalistikos apdovanojimų. Nuo 2010-ųjų jis kasmet nominuojamas Nobelio taikos premijai. Tuo metu įtakingos jėgos, tarp jų CŽV, uoliai stengiasi jį dehumanizuoti, delegitimizuoti ir įkalinti“, – rašoma „WikiLeaks“ pareiškime, paskelbtame socialiniame tinkle „Twitter“.

Sulaikė ambasados pastate

Skelbiama, kad Ekvadoro pareigūnai po žinios, jog atšaukiamas prieglobstis J.Assange'ui, pakvietė britų policiją atvykti į ambasados pastatą ir jį sulaikyti.

Policija patvirtino, kad J.Assange'as buvo sulaikytas pačioje Ekvadoro ambasadoje pagal Vestminsterio magistratų teismo dar 2012 metų birželį paskelbtą orderį. Tada australas buvo apkaltintas dėl to, kad neprisistatė į teismą.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Julianas Assange'as
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Julianas Assange'as

Šiuo metu J.Assange'as laikomas Londono centrinėje policijos nuovadoje. Jungtinės Karalystės vidaus reikalų sekretorius jau pareiškė, kad jis bus teisiamas Jungtinėje Karalystėje.

J.Assange'as politinio prieglobsčio Ekvadoro paprašė prieš septynerius metus, norėdamas išvengti ekstradicijos į Švediją, kur jis buvo įtariamas seksualiniu užpuolimu.

Ši byla Stokholme jau nutraukta. Tiesa, naujienų agentūra AFP ketvirtadienį pranešė, kad vienos J.Assange'ą prievartavimu kaltinusių moterų advokatas paragino prokurorus atnaujinti bylą.

„Padarysime viską, ką galėsime, kad prokurorai atnaujintų tyrimą Švedijoje, o Assange'as būtų išduotas Švedijai ir teisiamas dėl išžaginimo. Kol nesuėjo senaties terminas, mano klientė viliasi žalos atlyginimo“, – naujienų agentūrai AFP sakė advokatė Elisabeth Massi Fritz.

Australas prieš septynerius metus teigė manantis, kad Švedija jį išduotų JAV, kur jo esą lauktų ilgi kalėjimo metai.

J.Assange'as iš ambasados nėra išėjęs nuo 2012-ųjų rugpjūčio, nes baiminosi, kad jei tik išeis iš Ekvadoro diplomatinės teritorijos, bus areštuotas ir išduotas JAV už tai, jog per „WikiLeaks“ paskelbė tūkstančius slaptų kariuomenės ir diplomatinių pranešimų.

Australui atstovaujanti teisininkė Jen Robinson jau pareiškė, esą J.Assange'as buvo sulaikytas ir todėl, kad JAV pareikalavo jo ekstradicijos.

L.Moreno pajuto pavojų?

Pati organizacija „WikiLeaks“, viešinanti vyriausybių paslaptis, ketvirtadienį pranešė, kad Ekvadoras pažeidė tarptautinę teisę.

„Ekvadoras neteisėtai nutraukė Assange'o politinį prieglobstį, pažeisdamas tarptautinius įstatymus“, – sakoma „Wikileaks“ tviterio paskyroje paskelbtoje žinutėje. Tinklalapis pridūrė, kad ambasadorius „pakvietė Britanijos policiją į ambasadą, ir jis (J.Assange'as, – red.) tučtuojau buvo suimtas“.

„WikiLeaks” taip pat apkaltino „galingus veikėjus“, įskaitant JAV Centrinę žvalgybos valdybą, organizavimus J.Assange'o „dehumanizavimo“ kampaniją.

Praeitą savaitę „WikiLeaks“ per „Twitter“ pacitavo neįvardytų šaltinių informaciją, kad J.Assange'as po „kelių valandų ar dienų“ gali būti išvarytas iš ambasados, bet Ekvadoro užsienio reikalų ministerija tvirtino neketinanti komentuoti „gandų, teorijų ar spėjimų“.

„WikiLeaks“, viešinanti vyriausybių paslaptis, ketvirtadienį pranešė, kad Ekvadoras pažeidė tarptautinę teisę.

„Aukšto rango šaltinis iš Ekvadoro valstybės departamento „WikiLeaks“ pranešė, kad Julianas Assange'as bus išvarytas artimiausiomis valandomis arba dienomis prisidengus „INA Papers“ skandalo pretekstu, ir kad jau sutarta su Jungtine Karalyste dėl jo arešto“, – sakoma penktadienį socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje „WikiLeaks“ žinutėje.

Dokumentų „INA Papers“ paketas buvo paviešintas vasarį. Kaip tvirtinama, jame yra informacijos apie Ekvadoro prezidento Lenino Moreno brolio įkurtos ofšorinės kompanijos „INA Investment“ operacijas.

Skelbiama, kad dėl šio nutekinimo Ekvadoro Kongrese buvo surengtas tyrimas, o prezidentui gali grėsti apkalta.

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas gi padėkojo Ekvadorui ir pareiškė, kad J.Assange'as – „joks herojus“.

„Julianas Assage'as – joks herojus. Niekas nėra aukščiau įstatymo. Jis daug metų slėpėsi nuo tiesos. Ačiū Ekvadorui ir prezidentui Leninui Moreno“, – tviteryje parašė J.Huntas.

Rusija, kurios valstybinės televizijos RT operatoriai lyg tyčia vieninteliai užfiksavo J.Assange'o sulaikymo momentą, australo areštą sukritikavo.

Šios šalies Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, esą „demokratijos“ ranka gniaužia laisvės gerklę.

Britų premjerė Theresa May pasveikino areštą ir padėkojo Ekvadorui už bendradarbiavimą. „Jungtinėje Karalystėje niekas nėra aukščiau įstatymo“, – sakė premjerė parlamento nariams ir padėkojo policijos pareigūnams už pademonstruotą „didelį profesionalumą“.

„Assange'o kritikai gali džiūgauti, bet tai yra tamsi akimirka spaudos laisvei“, – parašė JAV paslapčių viešintojas Edwardas Snowdenas tviteryje.

„Leninas Moreno, didžiausias išdavikas Ekvadoro ir visos Lotynų Amerikos istorijoje, leido Britanijos policijai užeiti į mūsų ambasadą Londone areštuoti J.Assange'ą“, – parašė eksprezidentas Rafaelis Correa tviteryje.

„L.Moreno yra parsidavėlis. Tačiau tai, ką jis dabar padarė, yra nusikaltimas, kurio žmonija niekada nepamirš“, – pridūrė R.Correa, suteikęs J.Assange'ui prieglobstį šalies ambasadoje Londone 2012 metais.

„Padarysime viską, ką galėsime, kad prokurorai atnaujintų tyrimą Švedijoje, o Assange'as būtų išduotas Švedijai ir teisiamas dėl išžaginimo. Kol nesuėjo senaties terminas, mano klientė viliasi žalos atlyginimo“, – naujienų agentūrai AFP sakė J.Assange'ą lytiniais nusikaltimais kaltinančios švedės advokatė Elisabeth Massi Fritz.

Australijos užsienio reikalų ministrė Marise Payne sakė esanti „įsitikinusi“, kad J.Assange'as sulauks „deramų procesinių veiksmų per teismo procesą, kuris laukia Jungtinėje Karalystėje“.

„Esu šokiruota. Ekvadorai, kaip tu galėjai? (Nes jis tave demaskavo). JK, kaip tu galėjai?“ – tviteryje klausė JAV televizijos serialo „Gelbėtojai“ (Baywatch) žvaigždė Pamela Anderson, kaip pranešama, artima J.Assange'o bičiulė.

Ji leido suprasti, kad Britanija šių veiksmų ėmėsi spaudžiama Jungtinių Valstijų ir norėdama nukreipti dėmesį nuo savo „Brexit“ problemų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min