Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atsakomybę už išpuolį Londono metro prisiėmė „Islamo valstybė“

Šalia sprogimo vietos Londone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Šalia sprogimo vietos Londone
Šaltinis: BNS, 15min
8
A A

29 žmonės buvo nugabenti į ligoninę penktadienį, kai Londono metro traukinyje įvyko sprogimas, skelbia BBC. Atsakomybę už išpuolį prisiėmė teroristų grupuotė „Islamo valstybė“, o teroristinės grėsmės lygis Jungtinėje Karalystėje buvo padidintas iki kritinio.

VIDEO: Tiesiogiai iš įvykio vietos

Sprogimas Londono metro: ką žinome?

  • Londono metro traukinio vagone penktadienio rytą nugriaudėjo sprogimas;
  • Patvirtinta, kad į ligoninę nuvežti 29 žmonės. Vieni nudegė veidą, rankas ar kojas, kiti buvo sužaloti per spūstį „Parsons Green“ stotyje;
  • Pareigūnai jau paskelbė, kad sprogimą vertina kaip teroristinį incidentą;
  • Liudininkai teigia po sprogimo pajutę stiprų cheminių medžiagų kvapą;
  • Nė vienas asmuo kol kas nėra sulaikytas, kovos su terorizmu pareigūnai vykdo saugumo operaciją;
  • Policija paskelbė, kad sprogo savadarbis sprogstamasis užtaisas. Jis greičiausiai turėjo laikmatį;
  • Lietuvos URM neturi duomenų, kad per sprogimą būtų nukentėję lietuviai.

Traukinio vagone, kur įvyko sprogimas, nukentėjo maždaug pora dešimčių žmonių. Daugelis kitų saugiai pasitraukė iš incidento vietos, kai tik sustojo traukinys.

Apie sprogimą pranešta vakarinėje Londono dalyje, prie stoties „Parsons Green“.

Liudininkai socialiniuose tinkluose teigė, kad žmonės „rėkė ir bėgo kuo toliau nuo traukinių“. Pranešama, kad keli asmenys nudegė veidus, kilo grūstis, kurios metu irgi pranešta apie žmonių patirtas traumas.

Laikraščio „Metro“ reporterė iš įvykio vietos pranešė, kad traukinyje sprogo kažkoks baltas konteineris ir kad keleiviai patyrė veido nudegimų.

Pasak reporterės, keleiviai „tikrai smarkiai apdegę“.

Tuose pačiuose tinkluose pasirodė kelios nuotraukos, kuriose matyti degantis baltas plastikinis kibiras, įkištas į „Lidl“ pirkinių maišelį.

Skelbiama, kad sprogimas nugriaudėjo apie 8.20 val. ryte. Metro stotyje kilo panika.

Svarstoma, kad metro traukinyje buvo paliktas savadarbis sprogstamasis užtaisas.

„Kilo panika, kai žmonės ėmė lėkti iš traukinio, išgirdę, regis, sprogimą. Žmonės nukentėjo per spūstį“, – teigė stotyje tuo metu buvusi BBC korespondentė Riz Lateef.

Viena moteris teigė turėjusi bėgti per kitų žmonių, per spūstį parkritusių ant žemės, kūnus. Daug kas susižeidė būtent tokiu būdu.

24-erių Olaniyi Shokumbi penktadienio rytą vyko į darbą ir „Parsons Green“ stotyje pamatė šimtus iš traukinio bėgančių ir rėkiančių žmonių.

„Išbėgau ir aš. Buvo labai tiršta, nes visi bandėme ištrūkti iš stoties tuo pačiu metu. Žmonės stumdė vieni kitus, krito ant žemės. Mačiau daug vaikų. Žmonės lėkė nežiūrėdami kur lipa.

Vienu metu pamačiau ant žemės gulinčią ir nejudančią moterį. Stotyje buvo ir mažas berniukas, kuris šaukė ir verkė, sakydamas, kad negali rasti savo jaunesniojo broliuko“, – „The Guardian“ teigė O.Shokumbi.

Traktuojamas kaip teroristinis incidentas

Policija patvirtino, kad incidentas tiriamas kaip su terorizmu siejamas įvykis. Į jo vietą atskubėjo ir policijos pareigūnai, ir medikai.

Daug ką gali reikšti tai, kad į įvykio vietą buvo nusiųsti ne tik greitosios pagalbos automobiliai, bet ir pareigūnai, paprastai tiriantys cheminį ar biologinį užterštumą.

Policija vėliau patvirtino pirminius pranešimus, kad metro traukinyje buvo paliktas savadarbis sprogstamasis užtaisas. Iš užsidegusio balto plastikinio kibiro styrojo ir keli laidai. Policija skelbia, kad sprogo ne visas užtaisas.

Vėliau atsakomybę už išpuolį, kaip jau tampa įprasta pastaruoju metu, prisiėmė teroristų grupuotė „Islamo valstybė“, pranešė su islamistais siejama naujienų agentūra „Amaq“.

„Ugnies siena“, „cheminis kvapas“

Kitas liudininkas BBC teigė išgirdęs sprogimą, o tuomet per sausakimšą traukinio vagoną nuvilnijo „ugnies siena“. Kai durys atsidarė „Parsons Green“ stotyje, žmonės puolė iš vagono.

„Įėjau į stotį, o ant žemės buvo kraujo ir žmonės bėgo laiptais žemyn šaukdami „Bėkite!“ Žmonės ėjo iš stoties ir plūdo krauju“, – teigė dar viena keleivė Robyn Frost.

VIDEO: Londono metro traukinyje nugriaudėjo sprogimas

Maždaug 10 metrų nuo sprogimo šaltinio buvo Sylvainas Pennecas: „Apsižvalgęs pamačiau, kad visur liepsnos. Žmonės ėmė blaškytis, ir mums pasisekė, kad traukinys kaip stojo „Parsons Green“ stotyje.“

Vyras teigė trumpam stabtelėjęs pažiūrėti, kas sprogo: „Man tai atrodė panašu į kibirą su majonezu. Nesu tikras, ar tai buvo cheminės medžiagos, bet prietaisas man pasirodė savadarbis. Bet nesu ekspertas.“

Dar vienas keleivis tvirtino, kad po sprogimo po vagoną pasklido „cheminis kvapas“: „Jis buvo labai aitrus, tikrai turiu omenyje chemines medžiagas, o ne degėsius.“

Negana to, vienoje Londono ligoninėje, į kurią vežami nukentėjusieji per incidentą, jau paskelbta nepaprastoji padėtis.

Internete pasirodė trumpas vaizdo įrašas iš įvykio vietos:

Antras objektas?

Pranešama, kad dalyje Londono metro linijų eismas jau sustabdytas.

Be to, vienai „Parsons Green“ esančiai žurnalistei policininkas esą pasakė, kad aptiktas antras nesprogęs objektas, prie kurio dirba policijos išminuotojai.

Londoniečių prašoma vengti policijos atitvertos teritorijos, kurioje vykdoma saugumo operacija. Pradėtam tyrimui vadovauja kovos su terorizmu pareigūnai. Kol kas nė vienas asmuo nesuimtas.

Londone prasidėjo masinė įtariamojo ar įtariamųjų, kurie paliko savadarbį sprogstamąjį užtaisą metro traukinio vagone, medžioklė.

Londone prasidėjo masinė įtariamojo ar įtariamųjų, kurie paliko savadarbį sprogstamąjį užtaisą metro traukinio vagone, medžioklė.

Tyrėjai analizuoja stebėjimo kamerų, kurių Jungtinės Karalystės sostinėje itin daug, įrašus.

Juose tikimasi pamatyti asmenį, įsinešusį plastikinį kibirą maišelyje į vagoną, taip pat siekiama nustatyti, ar prietaisas buvo detonuotas fiziškai, ar nuotoliniu būdu. Tiesa, BBC jau skelbia, kad prietaisas turėjo laikmatį.

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May penktadienį vadovaus skubiam kritinių padėčių komiteto „Cobra“ posėdžiui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Theresa May
AFP/„Scanpix“ nuotr./Theresa May

Jungtinėje Karalystėje teroro išpuolių grėsmės lygis yra „labai stiprus“ – tai reiškia, kad ataka yra labai tikėtina. Aukštesnis – tik „kritinis“ lygis.

Šiais metais šalyje buvo įvykdytos mažiausiai keturios teroristinės atakos, kurios nusinešė 36 žmonių gyvybes. Pareigūnai teigia, kad dar šešiems išpuoliams sugebėjo užkirsti kelią.

Kaip pastebi BBC žurnalistas Dominicas Casciani, faktas, kad Jungtinėje Karalystėje planuojama tiek daug teroristinių išpuolių, reiškia, jog tokios situacijos šalyje nebuvo jau nuo praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžios.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sprogimas traukinyje Londone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sprogimas traukinyje Londone

Tada bombardavimo kampaniją buvo surengusi katalikų grupuotė Airijos Respublikos armija.

Londono policijos kovos su terorizmu pareigūnams dabar svarbiausia atsakyti į tris pagrindinius klausimus:

  • Kas surengė sprogdinimą?
  • Ar yra daugiau savadarbių sprogstamųjų užtaisų?
  • Ar veikė „vienišas vilkas“, ar ataką planavo grupė žmonių?

Nėra duomenų apie nukentėjusius lietuvius

Užsienio reikalų ministerija dėl šio incidento, kuris Londono policijos tiriamas kaip teroristinis, susisiekė su ambasada Jungtinėje Karalystėje. Šiuo metu neturima duomenų, kad per sprogimą būtų nukentėję Lietuvos piliečiai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Smerkiame šį teroristinį incidentą ir reiškiame solidarumą su Jungtinės Karalystės žmonėmis ir vyriausybe. Stiprybės visiems nukentėjusiems. Turime išlikti vieningi ir toliau bendradarbiauti kovojant su terorizmu“, – pabrėžė ministras L. Linkevičius, reaguodamas į šį rytą pietvakarių Londono metro stotelėje Parsons Green įvykusį sprogimą.

Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja Lietuvos Respublikos piliečiams, esantiems Londone, būti budriems, patariama vengti „Parsons Green“ metro stoties prieigų. Šalyje besilankantys asmenys privalo su savimi visuomet turėti galiojančius asmens tapatybės ir kelionės dokumentus. Užsienio reikalų ministerija ragina piliečius atidžiai sekti Jungtinės Karalystės institucijų skelbiamas rekomendacijas bei jomis vadovautis.

Bendrasis pagalbos telefono numeris Jungtinėje Karalystėje – 112 (arba 999).

Oficialus Londono policijos tinklapis: https://www.met.police.uk/news/parsons-green-incident/

Naujausią informaciją taip pat sekite Londono policijos „Twitter“ paskyroje @metpoliceuk.

Nelaimės atveju Lietuvos piliečiai gali kreiptis į Užsienio reikalų ministeriją visą parą veikiančiu telefonu +370 5 236 2444 arba el. paštu pilieciai@urm.lt, su ambasada Londone galima susisiekti telefonu +44(0) 7388 994 717 arba el. paštu amb.uk@urm.lt. Atnaujinta informacija apie įvykio detales nuolat skelbiama ir ambasados „Facebook“ paskyroje @ambasadaJK.

D.Trumpas pasmerkė ataką

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį užsipuolė „nevykėlius teroristus“, surengusius ataką Londono metropoliteno traukinyje, per kurią, naujausiais duomenimis, buvo sužeisti mažiausiai 22 žmonės.

„Dar viena nevykėlio teroristo ataka Londone, – tviteryje parašė D.Trumpas. – Tai nesveiki ir išprotėję žmonės, kuriuos stebėjo Skotland Jardas. Turime užbėgti įvykiams už akių!“

Tada jis pridūrė: „Su nevykėliais teroristais turi būti elgiamasi daug griežčiau.“ Prezidentas detaliau savo minties nepaaiškino.

„Internetas yra pagrindinis jų verbavimo įrankis, kurį privalome atkirsti ir geriau naudoti!“ – parašė jis, taip pat nepateikdamas daugiau detalių.

Th.May griežtai sukritikavo D.Trumpą dėl jo „Twitter“ paskelbtų žinučių apie išpuolį penktadienį Londono metropolitene ir sakė, kad sprogmuo buvo sukonstruotas taip, kad padarytų „didelės žalos“.

„Manau, kad nenaudinga niekam spėlioti apie vis dar tebesitęsiantį tyrimą“, – Th.May sakė žurnalistams.

Kol kas nėra aišku, ar penktadienį Londone išpuolį surengę asmenys iš tiesų anksčiau buvo žinomi Britanijos teisėsaugai.

Tačiau jeigu išpuolio vykdytojai vis dėlto buvo žinomi teisėsaugai, D.Trumpas panašu atskleidė šią informaciją nelaukdamas, kada tai padarys Britanijos tarnybos.

Londono policija D.Trumpo komentarą pavadino „nenaudingomis spėlionėmis“.

Tuo tarpu D.Trumpas po Th.May perspėjimo „nespėlioti“ pažadėjo jai paskambinti. „Ruošiuosi paskambinti Ministrei Pirmininkei“, – parašė jis tviteryje.

Vokietijos kanclerės pažadas

Vokietija vieningai su Jungtinės Karalyste kovos su terorizmu, penktadienį sakė šalies kanclerė Angela Merkel, Londono sausakimšame metropoliteno traukinyje sprogus savadarbiam sprogmeniui, kuris sužeidė 22 žmones.

A.Merkel sakė, kad teroristiniai išpuoliai yra „iššūkis mums visiems“, nes jų būta ir kitose Europos šalyse, tarp kurių Prancūzija, Ispanija ir Vokietija.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel

„Dėl to mes laikomės kartu su Britanija ir Britanijos vyriausybę, bet pirmiausia – su Britanijos žmonėmis“, – sakė ji ir pridūrė, kad visos naujausio išpuolio aplinkybės dar nėra žinomos.

„Mūsų mintys kartu su Britanijos žmonėmis. Šis išpuolis tik sustiprino mūsų nusiteikimą tęsti ir sustiprinti tarptautinį bendradarbiavimą kovoje su islamistiniu terorizmu“, – sakė A.Merkel.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min