TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Luhanske separatistai užminavo Saugumo pastatą su 60 įkaitų, laukdami šturmo ruošiasi padegti barikadas ir priekyje pastatyti moteris

Riaušininkas Donecke
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Riaušininkas Donecke
Šaltinis: 15min.lt/BNS
0
A A

Antradienio vakarą Ukrainos pareigūnai pranešė, kad separatistai užminavo užimtą Saugumo pastatą Luhanske, kuriame laikoma ir apie 60 įkaitų. Riaušininkai stiprina barikadas ir laukia Ukrainos pajėgų šturmo.

Prorusiškai nusiteikusiems separatistams užiminėjant valdžios pastatus rytiniuose Ukrainos miestuose, Charkove įvykdyta antiteroristinė operacija, kurios metu iš srities administracijos būstinės išvyti ją užėmę riaušininkai. Šalies laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas Kijeve pareiškė, kad ginkluoti separatistai bus teisiami kaip teroristai.

„Su separatistais ir teroristais, kurie ėmėsi automatinių ginklų, kurie užiminėja pastatus, pareigūnai elgsis pagal konstituciją ir įstatymus – kaip su teroristais ir nusikaltėliais“, – šalies vadovas sakė per parlamento posėdį.

Charkove antradienį ryte įvykdyta antiteroristinė operacija – uždarytos metro stotys miesto centre, milicijos pareigūnai apsupo administracijos pastatus. Charkovo srities administracijos pastatas išvalytas nuo separatistų, kurių maždaug 70 buvo suimta operacijos metu. Operacija įvykdyta nenaudojant šaunamųjų ginklų.

23.46 val. Luhansko separatistai sutiko derėtis

Luhansko Saugumo pastatą užėmę separatistai sutiko derėtis su Ukrainos valdžia, informuoja naujienų agentūra „Unian“. Parlamentaras Spidironas Kininkarovas „5 kanalo“ eteryje pranešė, kad riaušininkai deryboms delegavo du savo atstovus.

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos (SNBO) sekretoriaus pavaduotoja Viktorija Siumar socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, kad situacija Luhanske vis dar yra pavojinga, tačiau yra šansų susitarti su separatistais.

„Viršutiniai aukštai užimto Saugumo pastato yra užminuoti, viduje – įkaitai ir daugiau nei 500 juos laikančių žmonių. Jų rankose – daugiau nei tūkstantis ginklų. Specialiosios pajėgos yra pasirengę, tačiau rizika yra labai didelė. Dabar mėginama vesti derybas dėl įkaitų paleidimo ir aukų išvengimo. Šansų yra“, – rašė ji pridurdama, kad kol kas aukų yra išvengta.

21.28 val. Separatistai grasina prisidengti moterimis

Luhansko Saugumo pastate su įkaitais ir sprogmenimis užsibarikadavę riaušininkai įspėjo, kad jeigu Ukrainos milicijos pajėgos mėgins šturmuoti, jie prisidenginės moterimis, skelbia TSN.ua.

Aplink pastatą pastatytos barikados iš padangų yra aplietos degiu skysčiu – riaušininkai grasina jas bet kurią akimirką padegti.

Parlamentarai, ėję pasikalbėti su separatistais, pasakojo, kad šie jau atsisveikino su savo šeimomis ir sako nesitrauksiantys iš pastato iki pat galo.

VIDEO: Separatistų pranešimas

20.52 val. Promaskvietiški riaušininkai Luhanske neigia laiką įkaitus

Ukrainos rytos Luhansko mieste valstybės saugumo pastatą užėmę protestuotojai antradienį paneigė kaltinimus, esą jie užminavę pastatą ir laiką žmones prieš jų valią.

„Nėra jokių sprogmenų, nėra jokių įkaitų. Mums nereikia įkaitų, kad gautume ko norime“, – sakė Antonu pasivadinęs vienas protestuotojų, prisistatęs šios akcijos koordinatoriumi.

20.01 val. Charkove riaušininkai užpuolė milicijos autobusus

Prorusiški riaušininkai šalia Charkovo srities administracijos pastato sustabdė milicijos autobusus ir juos apmėtė akmenimis, praneša „Ukrinforma“. Trims autobusams iš keturių pavyko pravažiuoti gatve tolyn. Ketvirtasis pajudėti nebegalėjo, ir jo langai buvo išdaužyti.

Pravda.com.ua rašo, kad protestuotojai daugiausia buvo moterys ir jaunuoliai su šv.Georgijaus juostomis ant rankų. Jie šaukė „Gėda“ ir „Naciai“. Riaušininkai mėgino iš autobuso ištempti vairuotoją, tačiau netoliese buvę kiti pareigūnai protestuotojus nuvijo.

VIDEO: Užpultas autobusas Charkove

19.06 val. Luhanske laukiama šturmo

Separatistai Luhanske stiprina barikadas prie užimto Saugumo pastato. Jie mano, kad Ukrainos milicija netrukus surengs šturmą ir pamėgins išlaisvinti ten laikomus žmones, skelbia naujienų agentūra „Unian“.

Riaušininkai aplink pastatą stato sieną iš nuolaužų, padangų, lentų ir smėlio. „Unian“ korespondentas praneša, kad riaušininkai turi daug paruoštų Molotovo kokteilių.

18.37 val. Užminuotas Saugumo pastatas Luhanske

Luhanske Saugumo pastatą užėmę separatistai užminavo pastatą, kuriame laiko apie 60 įkaitų, praneša naujienų agentūra „Unian“.

Ukrainos Saugumo tarnybos terorizmo padalinys, kuris mėgina išlaisvinti prievarta laikomus žmones, paskelbė nustatę, jog teritorija yra užminuota.

18.32 val. Ukrainos milicija Luhanske ragina Saugumo pastatą užėmusius asmenis sudėti ginklus

Ukrainos vidaus reikalų ministerijos (VRM) Vyriausiosios valdybos viršininkas Volodymyras Huslavskis paragino demonstrantus, užėmusius Ukrainos saugumo tarnybos (UST) valdybos Luhanske pastatą, sudėti ginklus.

„Žinau, kad tarp tų, kurie paėmė į rankas ginklą ir yra užgrobtų pastatų viduje, yra norinčių sudėti jį ir išeiti, kad konfliktas būtų pervestas į taikią politinę plotmę, – sakė jis. – Aš raginu jus taikiai išspręsti padėtį“.

Ukrainos VRM Luhansko srities Vyriausiosios valdybos tinklalapyje antradienį paskelbtame raginime V.Huslavskis nurodo, kad Luhanske ir kituose Ukrainos miestuose administracijos pastatus užėmusiems asmenims ketinama skelbti amnestiją; atitinkamas įstatymo projektas pateiktas Aukščiausiajai Radai.

Luhanske ir kituose Ukrainos miestuose administracijos pastatus užėmusiems asmenims ketinama skelbti amnestiją

„Šiandien mūsų šalyje ir srityje padėtis sudėtinga. Žmonių, užėmusių UST pastatą, rankose yra gana daug ginklų. Jūs žinote, kad Ukrainoje veikia antiteroristinis centras, kurio užduotis – likviduoti neteisėtas ginkluotas formuotes. Jūs turite suprasti, kad net vienas šūvis gali sukelti nepataisomas pasekmes“, – pabrėžė milicijos viršininkas.

Tuo tarpu prie prorusiškų aktyvistų užimto pastato Luhanske antradienį tęsiasi mitingas. Pasak „Interfax“ korespondento, žmonės stiprina barikadas, pastatė tvorą, deda smėlio pripiltus maišus, laisto sudėtas padangas degiais skysčiais.

Oratoriai mitinge sako ketiną steigti Luhansko respublikos parlamentą, rinkti liaudies deputatus ir formuoti naują valdžią.

16.47 Luhansko SBU būstinėje – tik 15 rusų

Pasak Espreso.tv žurnalistų, Ukrainos saugumo tarnybos būstinėje (SBU) Luhanske teliko 15 separatistų, kurių visi – rusai.

„Turiu informacijos, nors ir nepatvirtintos, iš patikimo šaltinio, kad šiuo metu SBU pastate yra 15 Rusijos piliečių ir aktyvistas iš Luhansko, kuris buvo Maskvoje ir vadovavo SBU pastato šturmo operacijai“, – sakė žurnalistė Jana Osadčaja.

Pasak jos, šalia pastato stovi kunigai, vedantys maldas. Aplink pastatą ramu ir nematyti Luhansko gyventojų.

15.05 val. Ultimatumas separatistams

Naujienų agentūra „Unian“ skelbia, kad Ukrainos prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Andrejus Senčenka paskelbė ultimatumą separatistams – jei šie nepasiduos, bus duotas įsakymas pradėti šaudyti.

14.50 val. Milicija Donecko administracijos pastatą paliko separatistams

Teisėsaugos pareigūnai apleido teritoriją prie Donecko srities administracijos pastato ir paliko jį separatistams.

Kaip praneša „Unian“, prie pastato ar jo viduje nebeliko nė vieno milicijos pareigūno. Ten, kur anksčiau stovėjo vidaus kariuomenės kariai, dabar stovi iš padangų, maišų, baldų suręstos barikados.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Separatistai Donecke
AFP/„Scanpix“ nuotr./Separatistai Donecke

Įėjimą į pastatą saugo kaukėti vyrai.

Pasak „Unian“, prieš tai pastate buvę milicininkai bandė palaikyti tvarką ir neleisti jį užėmusiems separatistams nusiaubti patalpų. Pasak Donecko srities tarybos būstinę mačiusių liudininkų, dauguma kabinetų išplėšti, dingusi biurų įranga ir asmeninis darbuotojų turtas.

14.38 val. Vidaus reikalų ministras papasakojo apie operaciją Charkove

Visi Charkove sulaikyti separatistai save vadina Ukrainos piliečiais, tačiau ši informacija vis dar tikrinama.

„Šiuo metu apklausti 64 sulaikytieji. Visi save vadina Ukrainos piliečiais. Mes tikrinsime šiuos faktus“, – spaudos konferencijoje sakė Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenijus Avakovas, kurį cituoja „Unian“.

Jis pabrėžė, kad nė vienas iš sulaikytųjų nesužeistas, ir pagyrė specialiųjų pajėgų darbą ir tikslumą vykdant operaciją.

„Daugiausia, dėl ko jie nukentėjo, tai kad buvo paguldyti veidu į asfaltą surakintomis rankomis“, – sakė A.Avakovas.

Jis pridūrė, kad Charkovo srities administracijos būstinę užėmę separatistai pridarė daug žalos pastatui.
 
„Tai grubus reginys. Taip neturi būti. Aš paprašiau visa tai nufotografuoti, kad charkoviečiai matytų“, – sakė jis.

14.35 val. Konfiskuotos šešios dėžės, kuriose – „Molotovo kokteiliai“

Iš Charkovo prorusiškų aktyvistų, kurie buvo užėmę Charkovo administracijos pastatą, per antiteroristinę operaciją konfiskuotos šešios dėžės, kuriose – „Molotovo kokteiliai“, kovinių ir trauminių ginklų.

12.30 val. Donecko separatistai ruošiasi šturmui, ragina moteris neišsivaikščioti

Donecko srities administracijos būstinę užėmę separatistai tikisi, kad Ukrainos specialiosios pajėgos bandys atsiimti pastatą antradienio vakare. Jie ragina prie pozicijų gynybos prisidėti ir moteris, skelbia „Unian“.

Antradienį prie administracijos pastato susirinkusiems prorusiškai nusiteikusiems protestuotojams vienas iš separatistų kalbėjo: „Turime išsilaikyti iki rytojaus! Tikėtina, kad lemiamas šturmas bus šiąnakt. Todėl apsiginkluokite telefonais kaip vakar ir skambinkite, rašykite, kvieskite visus savo giminaičius, pažįstamus, artimuosius. Tegul visi ateina!“

Jis taip pat paragino moteris neišsivaikščioti ir prisijungti prie kovos.

„Ir jūs, moterys, jokiu būdu neišsivaikščiokite! Į jus nešaudys. Jie tiesiog neturi teisės. Likite, stovėkite čia, mielosios moterys.“

Protestuotojai toliau stiprina barikadas aplink užimtą Donecko srities administracijos pastatą.

11.58 val. Sužeisti trys milicininkai

O.Turčynovas antradienį paskelbė, kad saugumo pajėgoms mėginant išvaduoti prorusiškų demonstrantų užimtą Charkovo miesto administracijos pastatą, aktyvistai pasipriešino ginklu, todėl buvo sužeisti keli milicininkai.

„Vaduojant Charkovo srities administracijos pastatą, prieš milicijos darbuotojus separatistai panaudojo tiek (šaunamuosius) ginklus, tiek rankines granatas“, – O.Turčynovas sakė per plenarinį parlamento posėdį Kijeve.

Jis pridūrė, kad tarp nukentėjusių milicininkų esama sunkiai sužeistų, tačiau neįvardijo jų skaičiaus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos specialiųjų pajėgų nariai prie administracijos pastato Charkove
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos specialiųjų pajėgų nariai prie administracijos pastato Charkove

O.Turčynovas, kuris taip pat yra Aukščiausiosios Rados pirmininkas, išreiškė viltį, kad artimiausiu metu bus išvaduota Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) būstinė rytiniame Luhansko mieste ir pietrytinės Donecko srities administracijos pastatas.

Tuo tarpu vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas sakė, kad per teisėsaugos pareigūnų ir prorusiškų aktyvistų susirėmimus Charkove buvo sužeisti trys milicininkai, iš jų vienas – sunkiai.

Apie 6 val. 30 min. vietos laiku specialiosios VRM pajėgos išvadavo pastatą nuo užpuolikų – „nepaleidę nei vieno šūvio, nepanaudoję granatų arba kitų specialiųjų priemonių. 70 sulaikytųjų. Paimta ginklų.

„Ši naktis Charkove buvo be galo ilga. Srities administracijos pastatas, kuris visą ankstesnę dieną buvo ginamas nuo separatistų atakų, buvo padegtas iš vestibiulio. Nacionalinės gvardijos karius užpuolikai apmėtė kurtinamosiomis granatomis. Į (pastatą) saugojusius neginkluotus VRM dalinius buvo šaudoma iš trauminių ginklų“, – ministras antradienio rytą parašė savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

Pasak A.Avakovo, VRM pajėgų daliniams buvo įsakyta pirmiausiai užgesinti gaisrą ir užtikrinti atvykusių ugniagesių brigadų saugumą.

„Pasinaudoję tuo, kad Nacionalinės gvardijos nariai buvo sutelkti gaisro apimtame kairiajame administracinio pastato sparne, separatistai, išdaužę langą priešingame sparne, pateko į pastatą. Jų buvo apie 200“, – nurodė jis.

Ministras pridūrė, kad apie 6 val. 30 min. vietos (ir Lietuvos) laiku specialiosios VRM pajėgos išvadavo pastatą nuo užpuolikų – „nepaleidę nei vieno šūvio, nepanaudoję granatų arba kitų specialiųjų priemonių. 70 sulaikytųjų. Paimta ginklų. Tarp jų (sulaikytųjų) – separatistinės grupuotės lyderis (Jegoras) Loginovas“.

11.52 val. Ukrainos parlamentas sugriežtino bausmes už separatizmą

Ukrainos Aukščiausioji Rada antradienį priėmė įstatymą, sugriežtinantį bausmes už valstybės išdavystę ir kėsinimąsi į jos teritorinį vientisumą.

Už baudžiamojo kodekso pakeitimo įstatymą balsavo 231 parlamento narys iš 263.

Pagal naująjį įstatymą, tyčiniai veiksmai siekiant pakeisti Ukrainos sienas ne Konstitucijoje numatytu keliu bei skatinimas imtis tokių veiksmų kitus žmones bus baudžiami kalėjimu nuo trejų iki penkerių metų.

Jei tokius veiksmus atliks asmenys, susiję su valdžios organais, darantys tai pakartotinai arba suderinę su kokiomis nors grupuotėmis, jiems grės kalėjimo bausmė nuo penkerių iki 10 metų.

Nuo 10 iki 15 metų bausmė arba kalėjimas iki gyvos galvos grės asmenims, jei jų veiksmai baigsis žmonių mirtimi arba kitomis skaudžiomis pasekmėmis.

11.22 val. Donecko separatistai bando sutrikdyti viešąjį transportą ir dujų tiekimą gyventojams

Donecko meras Oleksandras Lukjančenka teigia, kad separatistai šiame mieste bando nutraukti dujų tiekimą gyventojams, degina automobilius ir stabdo troleibusus.

Donecko meras sako, kad kasnakt gatvėse liepsnojant automobiliams, į jį kreipėsi daugybė miesto gyventojų, bijančių dėl savo nuosavybės.

Pasak mero, nežinomi asmenys pirmadienio naktį užsuko dujų tiekimą 14 namų. Beveik visą dieną 482 butai buvo be dujų, praneša „Unian“.

O.Lukjačenka sako, kad kasnakt gatvėse liepsnojant automobiliams, į jį kreipėsi daugybė Donecko gyventojų, bijančių dėl savo nuosavybės.

Be to, pasak mero, protestuotojai bandė sutrikdyti viešojo transporto veiklą ir užgrobtus troleibusus panaudoti barikadų statybai.

11.08 val. Julija Tymošenko: Krymo scenarijus Donecke nesuveiks

Ukrainos partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) lyderė Julija Tymošenko po susitikimo su rytinio Donecko miesto ir srities lyderiais pareiškė, kad vietos administracijos pastatų tame mieste užėmimas buvo sukurstytas iš išorės, tačiau šių scenarijų nepalaiko regiono visuomenė. Todėl „Krymo scenarijus“ čia nesuveiks.

NATO vadovas ragina Rusiją atitraukti savo pajėgas nuo Ukrainos sienų

NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas antradienį pareiškė, kad įvykiai rytinės Ukrainoje kelia didelį susirūpinimą ir paragino Rusiją atitraukti savo pajėgas, sutelktas prie kaimyninės šalies sienų.

„Įvykiai Rytų Ukrainoje kelia didelį nerimą – raginu Rusiją atsitraukti, – A.F.Rasmussenas sakė per NATO konferenciją Paryžiuje. – Bet koks judėjimas į Rytų Ukrainą būtų rimtas padėties eskalavimas, o ne deeskalavimas.“

Jis pridūrė, kad Rusija turėtų atitraukti „dešimtis tūkstančių karių“, kuriuos yra sutelkusi prie Ukrainos sienų.

10.51 val. Specialiosios pajėgos užblokavo Charkovo srities administraciją

Specialiosios pajėgos, apsiginklavusios automatais „Kalašnikov“, užblokavo rytinio Ukrainos Charkovo miesto administracijos pastato įėjimą, – praneša „RIA Novosti“. Pastato prieigose – šimtai milicijos pareigūnų ir skiriamųjų ženklų neturinčiomis uniformomis vilkintys pareigūnai.

10.17 val. Protestuotojai bandė užgrobti Charkovo TV bokštą

Charkovo milicija kontroliuoja šiame mieste esantį televizijos bokštą, kurį pirmadienio vakarą bandė užimti separatistai, praneša „Unian“.

Charkovo srities Vidaus reikalų ministerijos padalinys pranešė, kad apie 22 val. nežinomi asmenys prisistatė ir pareikalavo, kad būtų atnaujinta Rusijos TV kanalų transliacija.

Atvykę milicijos pareigūnai pradėjo derybas su prie televizijos bokšto atėjusiais protestuotojais ir įtikino šiuos pateikti savo prašymus raštu.

Antradienio rytą pareigūnai prižiūrėjo viešąją tvarką TV bokšto teritorijoje ir aplink ją.

10.09 val. Donecko regioninės administracijos pastatą tebekontroliuoja separatistai

Antradienio rytą naujienų agentūra „Unian“ skelbia, kad Donecko regioninės administracijos pastatą tebekontroliuoja separatistai.

8.04 val. Charkovo administracijos pastatas „visiškai išvalytas“

Charkove Vidaus reikalų ministerijos pajėgos per antiteroristinę operaciją išvarė separatistus iš srities administracijos pastato. Kaip skelbia naujienų agentūra „Unian“, per neramumus Charkove sulaikyta apie 70 separatistų. Pranešama, kad specialiosios paskirties būrys „Jaguar“ antiteroristinę operaciją įvykdė „be šūvių ir aukų“.

Priminsime, kad pirmadienio vėlų vakarą padegtas Charkovo administracijos pastatas.

Pažadėjo atlaisvinti Ukrainos saugumo tarnybos pastatą Donecke

Tuo metu separatistai, užgrobę Ukrainos saugumo tarnybos pastatą Donecke, pažadėjo sudėti ginklus ir pasitraukti iš pastato. Kaip skelbia naujienų agentūra „Unian“, taip buvo sutarta per prorusiško mitingo atstovų su verslininku Rinatu Achmetovu ir vietos milicijos viršininko bei pirmojo vicepremjero Vitalijaus Jaremos derybas. Mainais pažadėta nešturmuoti pastato ir nenaudoti jėgos.

Charkovo administracijos pastatą kontroliuoja milicija 

Kiek anksčiau antradienio rytą paskelbta, kad Charkovo administracijos pastatą visiškai kontroliuoja milicijos pareigūnai. Tačiau čia dar tebėra apie dešimt prorusiškų separatistų.

VIDEO: Per susirėmimus Nikolajeve nukentėjo žmonės.

Susirėmimai Nikolajeve

Priminsime, kad pirmadienio vakarą Nikolajeve panaudotos kurtinančios granatos, fejerverkai. Iš pradžių ukrainiečius ir prorusiškus separatistus skyrė nepakankamai tvirtas milicijos kordonas, tačiau pro jį ukrainiečiai gana greitai prasiveržė. Per susirėmimus nukentėjo Demokratinio aljanso aktyvistas Denisas Pliško. Jam buku daiktu buvo sudaužyta galva, kai šis bandė išskirti susimušusius. Jo teigimu, jį sužeidė kažkas iš separatistų.

Pareigūnai taip pat dalyvavo muštynėse – jie jėgą naudojo prieš abi puses. Tačiau jėgos buvo išdėstytos taip, kad pagrindinis smūgis teko ukrainiečiams. Vėliau pranešta, kad separatistai Nikolajeve buvo išvaikyti.

Kremliui Ukrainoje jau vaidenasi JAV kariuomenė

Tuo metu Rusija pirmadienį ėmė rėkti, kad į Ukrainos pietryčių regionus neva siunčiami vidaus kariuomenės ir Nacionalinės gvardijos daliniai bei ultradešiniojo judėjimo „Pravyj sektor“ („Dešinysis“ arba „Teisusis sektorius“) kovotojai.

Rusams taip pat pasivaideno ir karybos specialistai, dirbantys vienoje privačioje JAV sukarintoje organizacijoje.

Daugiau apie įvykių eigą Ukrainoje skaitykite čia.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min