Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 13d. 17:40

Luhansko verslininkas atskleidė, kas uždirba iš karo: maistas badaujantiems – su dideliu antkainiu

S.Šachovas
Facebook.com nuotr. / Sergejus Šachovas

Luhansko verslininkas Sergejus Šachovas Ukrainos naujienų agentūrai „Unian“ papasakojo, koks gyvenimas dabar verda Donbase, kaip prie laukinių sąlygų prisitaiko verslas, ir kas uždirba milijonus badaujantiems žmonėms pardavinėdami būtiniausias prekes ir vaistus – net insuliną.

Verslininkas atskleidė, kad teroristų kontroliuojamame regione grobiamas įmonių turtas, žmonės – įbauginti, infrastruktūra sugriauta, o visą nelegalų verslą regione kontroliuoja buvęs Ukrainos regionų partijos frakcijos Aukščiausiojoje Radoje vadovas Oleksandras Jefremovas.

Pjausto ne tik cechus, bet ir metalines tvoras prie fabrikų, supjaustyti bėgiai, vagonai.

S.Šachovas iki karinių veiksmų Donbase vadovavo „Luhansko pramonės grupei“, buvo Stachanovo miesto tarybos narys. Jis yra įkūręs labdaros organizaciją „Dobrodij“. Prasidėjus antiteroristinei operacijai jis įkūrė organizaciją „Narodnoje doverije“, kuri padeda Ukrainos kariams, organizuoja žmonių evakavimą iš pavojingų rajonų.

– Kaip dabar gyvena okupuotas Donbasas? Ar Rusija ir toliau grobia ukrainiečių verslininkų turtą?

– Pjausto ne tik cechus, bet ir metalines tvoras prie fabrikų, supjaustyti bėgiai, vagonai. Viskas parduodama kaip metalas, vežama  į Rusiją. Kalbant apie Luhanską, tai ten dar iki karo pradžios 70 proc. įmonių metalo jau buvo pagrobta O.Jefremovo.

Išliko tik tos gamyklos, kurias valdė grupuotė, bet kai jos neliko okupuotose teritorijose, gamyklas supjaustė ir išvežė į Rusiją. Dabar viskas, kas liko, pjaustoma į metalo laužą.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Rusijos „humanitarinės pagalbos“ sunkvežimiai Ukrainoje
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Rusijos „humanitarinės pagalbos“ sunkvežimiai Ukrainoje

– Donecko srityje toks pat paveikslas?

– Donecko srityje – tas pats. Gamyklos, kurios nepriklausė oligarchams, kurios buvo valstybinės, visos išvežtos į Rusiją. Dabar griebėsi Kolomoiskio gamyklos.

Moderniai įrengtas, pelną nešantis fabrikas dabar marodierių pjaustomas į gabalus.

Rusų teroristas Dremovas įsakė ją supjaustyti – 9 tūkst. žmonių liko be darbo. Moderniai įrengtas, pelną nešantis fabrikas dabar marodierių pjaustomas į gabalus.

Ir visa tai tam, kad kažkuris teroristas galėtų nusipirkti namą Maskvoje, Rubliovkoje, arba aneksuotame Kryme. Taip jau elgėsi Bolota, Borodajus, Besas – prisikimšo kišenes pinigų ir pabėgo, viską paliko likimo valiai.

– Ar okupuotose teritorijose dar liko jūsų kolegų verslininkų? Kaip jie gyvena?

– Dabar okupuotose teritorijose viskas užšaldyta, dirbama tik šachtose. Angliakasiai – ne teroristai. Jie dirba ir jiems, tiesą sakant, į daug ką nusispjauti – svarbiausia išmaitinti šeimas. Anksčiau jiems už darbą mokėjo Ukraina, o visai neseniai teroristai pradėjo mokėti rubliais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos anglių kasyklą sudrebino sprogimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos anglių kasykla

Politikams, greičiausiai, naudinga tęsti karą.

Jei Ukraina jų paprašytų pagalbos – streikuokite, o mes padėsime jums pakeisti gyvenimą, tai jie sutiktų. Tačiau niekas su jais nesikalba. Politikams, greičiausiai, naudinga tęsti karą.

– Šiuo metu yra įvesti žmonių ir prekių judėjimo apribojimai. Nepaisant to, produktai lengvai juda iš ir į Donbasą. Kaip tai pavyksta?

– Yra labai daug verslo rūšių, kurios veikia tarp Ukrainos ir okupuotos teritorijos.

Svarbiausias verslas – cigaretės ir degtinė. Už šias prekes uždirbami šimtai milijonų dolerių per mėnesį, ir būtent šias prekes veža į didžiąją Ukrainą. Viskas gaminama okupuotose teritorijose.

– Tik dabar pradėjo gaminti?

– Tai ir anksčiau vyko. Viskas buvo ir yra kontroliuojama O.Jefremovo, Tichonovo, Galenkos – visos šios grupuotės. Anksčiau prekės buvo gabenamos ir į Rusiją, tačiau dabar, karo sąlygomis, jiems visai atsirišo rankos – atsirado proga padidinti kiekius į Ukrainą.

Atgal – į okupuotas teritorijas kaip humanitarinė parama vežami produktai, kurie ten parduodami dvigubai brangiau. Nemokamai jų niekas žmonėms nedalija.

Atgal – į okupuotas teritorijas kaip humanitarinė parama vežami produktai, kurie ten parduodami dvigubai brangiau. Nemokamai jų niekas žmonėms nedalija.

Dar viena prekė – vaistai, už juos uždirbama dešimteriopai.

Okupuotose teritorijose ligoninės beveik nedirba, o vaistus susigrobę apskričių „merai“ arba vietos Regionų partijos deputatai.

„Scanpix“/„Anadolu Ajansi“ nuotr./Ukrainos kariai dalina maistą gyventojams Slovjanske
„Scanpix“/„Anadolu Ajansi“ nuotr./Ukrainos kariai dalina maistą gyventojams Slovjanske

Kurie, reikia pabrėžti, niekur nedingo. Jei gaunama paramos vaistais, jie ne dalijami, o parduodami – net insulinas. Įsivaizduokite aferos mastą, jei prekės vežamos vilkikais. Juk kažkas iš to gauna naudos – uždirba iš karo. Manau, kad čia turėtų būti vykdomas tyrimas.

– Deputatas Jurijus Lucenko ir Luhansko srities gubernatorius Henadijus Moskalis pasiūlė paskelbti visišką blokadą okupuotoms teritorijoms. Ką manote apie šį pasiūlymą?

– Niekas keturi teisės kėsintis į konstitucinę teisę į gyvybę. Tai reikia turėti omenyje. Nes blokada – tai mirtis. Tačiau aš suprantu H.Moskalį, kuriam liko spręsti visas Luhansko problemas. Tačiau ten pasiliko ukrainiečiai. Manau, kad teroristai, kurie vykdo diversijas Ukrainoje, seniai pervažiavo čia iš okupuotų teritorijų.

Reikia elektroninės sistemos, nes dabar valdininkai uždirba iš išduodamų leidimų vežti prekes. Prekės keliauja per kontrolės postus, o žmonės negali. Jei valdžia kreiptųsi į žmones, jie sukiltų prieš okupantus.

– Ką turite omenyje sakydamas „kreiptųsi“?

Tačiau gaila, kad ten iš Ukrainos pusės nėra teleradijo signalo. O iš Rusijos pusės jis yra.

– Reikia, kad vyriausybė, deputatai oficialiai kreiptųsi į šachtininkus, metalurgus, chemikus, mokytojus, visus, kurie pasiliko tose teritorijose, kurie tiesiog neturi ką valgyti, ir pasakytų, jog Ukraina jų nepamiršo ir laukia jų pagalbos kare su okupantais.

Tačiau gaila, kad ten iš Ukrainos pusės nėra teleradijo signalo. O iš Rusijos pusės jis yra. Žirinovskis jiems gali sudainuoti „ir Leninas toks jaunas...“.

– Kaip Ukraina gali padėti iš Donbaso pabėgusiems žmonėms?

– Reikia suteikti jiems darbą, atleisti nuo mokesčių, kurį laiką atleisti nuo mokesčių ir verslininkus. Juk jie viską prarado. Aš taip pat mečiau viską ir atvažiavau čia. Mane okupantai paskelbė Donecko ir Luhansko liaudies respublikų priešu. Visi mano darbuotojai, kurie ten liko, netapo separatistais. Jie liko ištikimi Ukrainai.

„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos humanitarinės pagalba atvyko į Ukraina
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos humanitarinės pagalba atvyko į Ukraina

– Per kiek laiko pavyks atstatyti Donbaso ekonomiką?

– Donbasą reikia ne atstatyti – jį reikia iš naujo sukurti. Ten visa infrastruktūra sunaikinta. Tai darė ir buvusi valdžia, ne tik karas. Ekonomikai sukurti reikės modernizacijos – naujųjų technologijų, įrangos. Tačiau visa tai – pinigai.

– Labai daug žmonių iš Donbaso išvyko į Rusiją. Ar turite tokių draugų ar giminaičių? Jei taip, kaip jie ten gyvena?

– Turiu tokių giminaičių. Aš tuo metu negalėjau jiems padėti – jau buvo prasidėję kariniai veiksmai, teko išvažiuoti. Jiems prieglobstį pasiūlė Rusija, dabar jie gyvena kaimuose, dirba žemę ir taip išsimaitina. Labai nori grįžti į Ukrainą, kalba ukrainiečių kalba. Kalbėti, kas padarė gerą, o kas blogą sprendimą, nebūtų teisinga. Gyvybė, o ypač vaikų gyvybė – brangiausias turtas.

– Jei padėtis pagerės, grįšite namo?

– Žinoma. Ir plėšysime delnus iki kraujo, kad Ukraina pradėtų gyventi naujai. Be purvo, kurį nuvalė Maidanas. Aš tikiu, kad sugebėsime atstatyti savo šalį.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min