Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 3d. 11:03 , atnaujinta: 2017 spalio 3d. 15:10

M.Barnier: dėl nepakankamos „Brexit“ derybų pažangos negalima pradėti svarstyti prekybos sutarties klausimo

Michelis Barnier
AFP/„Scanpix“ nuotr. / M.Barnier: dėl nepakankamos „Brexit“ derybų pažangos negalima pradėti svarstyti prekybos sutarties klausimo

Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier antradienį pareiškė, jog kol kas nėra pasiekta pakankama pažanga, kad būtų galima pradėti derybas dėl Jungtinės Karalystės ir Bendrijos būsimų prekybos ryšių.

Kreipdamasis į Europos Parlamento narius Strasbūre M.Barnier sakė, kad „vis dar esama didelių nuomonių skirtumų trimis prioritetiniais klausimais: dėl Britanijos finansinių įsipareigojimų Briuseliui, Jungtinėje Karalystėje gyvenančių ES piliečių teisių ir Airijos Respublikos sausumos sienos su JK priklausančia Šiaurės Airija statuso.

Tuo tarpu Europos Parlamento nariai nepraleido progos įgelti Britanijos vyriausybės vadovės Theresos May Konservatorių partijai dėl jos vidaus nesutarimų „Brexit“ klausimu.

„Šiandien dar nesame pasiekę pakankamos pažangos, kad visiškai pasitikėdami pradėtume antrąją derybų fazę“, – sakė Europos Parlamento nariams buvęs Prancūzijos ministras ir eurokomisaras M.Barnier.

„Vis dar esama didelių nuomonių skirtumų, ypač dėl finansinio susitarimo. Nesutiksime, kad 27 valstybės mokėtų tai, dėl ko susitarė 28 narės“, – pažymėjo jis.

Spalio 19 dieną į viršūnių susitikimą susirinksiantys ES lyderiai turės nuspręsti, ar pasiekta pakankama pažanga dėl vadinamojo skyrybų susitarimo, kad būtų galima pradėti diskutuoti apie būsimus santykius, įskaitant prekybos sutartį, kaip to reikalauja Jungtinė Karalystė.

Tačiau Europos Parlamentas, tarsiantis galutinį žodį dėl bet kokio susitarimo, susijusio su 2019 metų kovą numatytu Britanijos išstojimu, antradienį balsuos dėl rezoliucijos, raginančios ES lyderius atidėti tą sprendimą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Davidas Davisas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Davidas Davisas

Ši rezoliucija pateikta nepaisant Britanijos vyriausybės vadovės Theresos May praėjusį mėnesį Italijoje pasakytos svarbios kalbos „Brexit“ klausimu, kurioje ji pasiūlė tam tikrų nuolaidų.

Britų premjerės derybų komanda, vadovaujama „Brexit“ ministro Davido Daviso, jos pasiūlymus „suformulavo kaip derybines pozicijas“, sakė M.Barnier europarlamentarams.

„Taikinamasis tonas“

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris taip pat išsakė nuomonę, jog dar per anksti pereiti prie kito etapo.

J.C.Junckeris: „Pirmiausia mums reikia susitarti dėl skyrybų sąlygų, o tada spręsime, ar galėtume vėl užmegzti bent kiek šiltesnius santykius.“

„Pirmiausia mums reikia susitarti dėl skyrybų sąlygų, o tada spręsime, ar galėtume vėl užmegzti bent kiek šiltesnius santykius“, – sakė J.C.Junckeris Europos Parlamente.

Jis sveikino Th.May „taikinamąjį toną“, tačiau atkreipė dėmesį, jog vis dar esama nemažų nuomonių skirtumų.

„Derybininkai padarė gerą pažangą piliečių teisių klausimu, tačiau vis dar reikia sutarti dėl lemiamo Europos Teisingumo Teismo vaidmens užtikrinant tas teises“, – sakė J.C.Junckeris europarlamentarams.

Be to, jis įspėjo, kad vis dar nenuspręsta dėl konkrečios Britanijos išstojimo iš ES sąskaitos.

„Atleiskite Borisą Johnsoną“

J.-C.Junckeris taip pat įspėjo Britaniją nemėginti apeiti Michelio Barnier ir derėtis tiesiogiai su ES lyderiais, pažymėjęs, kad jam vieninteliam yra suteiktas mandatas vesti „Brexit“ derybas.

Europos Parlamento rezoliucijoje, kurią palaiko visos didžiosios frakcijos, negailima griežtos kritikos Britanijai už tai, kad iki šiol neišspręstas vadinamosios skyrybų sąskaitos klausimas. Dokumente pažymima, kad „jokių aiškių pasiūlymų nebuvimas smarkiai apsunkino derybas“.

Rezoliucijos projekte rašoma, jog Europos Parlamentas „laikosi nuomonės, kad per ketvirtą derybų ratą nebuvo padaryta pakankama pažanga“ trimis prioritetiniais klausimais.

Rezoliucijos projekte rašoma, jog Europos Parlamentas „laikosi nuomonės, kad per ketvirtą derybų ratą nebuvo padaryta pakankama pažanga“ trimis prioritetiniais klausimais.

Europos Parlamentas „ragina Europos Vadovų Tarybą, kad jei per penktą derybų ratą nebus didelio persilaužimo visose trijose srityse, spalį vyksiančiame susitikime nuspręsti atidėti savo vertinimą dėl to, ar padaryta pakankama pažanga“, rašoma projekte.

Diskusija apie „Brexit“ suteikė progą europarlamentarams pažerti kritikos Th.May ir jos susiskaldžiusiam kabinetui, ypač D.Davisui ir užsienio reikalų sekretoriui Borisui Johnsonui.

„Kam turėčiau skambinti Londone – Theresai May, Borisui Johnsonui ar Davidui Davisui?“ – klausė vokiečių europarlamentaras Manfredas Weberis, Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) frakcijos, kuri yra didžiausia ES asamblėjoje, vadovas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Theresa May
AFP/„Scanpix“ nuotr./Theresa May

M.Weberis netgi paragino Th.May „atleisti iš pareigų B.Johnsoną“, ne kartą „Brexit“ klausimais išsakiusį kitokią nei premjerės poziciją.

Antradienį britų užsienio reikalų sekretorius kalbės Mančesteryje vykstančiame kasmetiniame Konservatorių partijos suvažiavime.

Savo ruožtu Britanijos euroskeptiškojo sparno lyderis Nigelas Farage'as, kuris vis dar yra Europos Parlamento narys, pareiškė, kad Th.May yra „tuščia vieta“ ir turėtų atsistatydinti.

Penktasis „Brexit“ derybų ratas Briuselyje prasidės pirmadienį.

Europos Parlamentas pritaria

Europos Parlamentas antradienį didele persvara pritarė rezoliucijai, kurioje sakoma, jog „Brexit“ derybų pažanga yra nepakankama kitam etapui pradėti, ir kuria suduodamas naujas smūgis Londono viltims derybose pereiti prie prekybos klausimų.

„Scanpix“/AP nuotr./Europos Parlamentas
„Scanpix“/AP nuotr./Europos Parlamentas

557 europarlamentarai pritarė rezoliucijai, kuria Europos Sąjungos lyderiai raginami atidėti sprendimą dėl to, ar derybose pasiekta pakankamai ir galima pradėti diskusijas dėl būsimų santykių. 92 europarlamentarai balsavo „prieš“, 29 susilaikė.

ES lyderiai per spalio 19–20 dienomis vyksiantį viršūnių susitikimą turi nuspręsti, ar derybose dėl Britanijos išstojimo iš Bendrijos sąlygų padaryta „pakankama pažanga“, kad būtų galima pradėti diskusijas dėl būsimų santykių, įskaitant susitarimą dėl prekybos.

Visos didžiosios Europos Parlamento frakcijos palaikė šios teisiškai neįpareigojančios rezoliucijos projektą, todėl antradienio balsavimo baigtis buvo iš anksto aiški.

Visos didžiosios Europos Parlamento frakcijos palaikė šios teisiškai neįpareigojančios rezoliucijos projektą, todėl antradienio balsavimo baigtis buvo iš anksto aiški.

Kiek anksčiau antradienį ES vyriausiasis derybininkas „Brexit“ klausimais Michelis Barnier europarlamentarams sakė, kad nors britų premjerės Theresos May kalba Italijoje praėjusį mėnesį pagerino bendrą derybų atmosferą, vis dar esama „didelių nuomonių skirtumų“ trimis prioritetiniais klausimais: dėl Jungtinės Karalystės finansinių įsipareigojimų Briuseliui, Britanijoje gyvenančių ES piliečių teisių ir Airijos Respublikos sausumos sienos su JK priklausančia Šiaurės Airija statuso.

M.Barnier Europos Parlamento nariams Strasbūre sakė, kad britų premjerės derybų komanda, vadovaujama „Brexit“ ministro Davido Daviso, jos pasiūlymus, išdėstytus Italijoje, „suformulavo kaip derybines pozicijas“.

Tačiau M.Barnier įspėjo, kad vis dar esama rimtų nesutarimų, ypač dėl to, kiek Briuseliui turėtų sumokėti 2019 metų kovą ES paliksianti Jungtinė Karalystė.

Jis taip pat atmetė euroskeptiškų pažiūrų britų europarlamentarų kaltinimus, esą Bendrija derybose mėgina reikalauti iš Britanijos išpirkos.

„Nėra jokios išpirkos, išstojimo sąskaitos. Yra tik faktas, kad kai nusprendžiate pasitraukti, mes prašome, kad jūs apmokėtumėte savo sąskaitas. Nei daugiau, nei mažiau – sumokėti tik tiek, kiek buvo sutarta“, – sakė M.Barnier.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Kultūra

Kultūros ministerija kaltinama dariusi spaudimą savivaldybėms dėl algų kėlimo

Kultūra

2019-ųjų biudžetas: finansų ministras siūlo veržtis diržus ne tik kultūrai, bet ir kitoms sritims

Aktualu

Tęsiama I.Strazdauskaitės nužudymo byla: itin skausmingą dieną išgyveno nužudytosios artimieji

Aktualu

„Vilniaus vandenys“ apie mergaitę „prarijusį“ šulinį: „Vadovas atsiprašė mamos, atliekame tyrimą“

Sportas

Lietuva – Juodkalnija: įvertinimai sutryptai rinktinei ir treneriui

Sportas

„Skrieja kamuolys“: stadionas, Lietuvos rinktinė ir vokiško futbolo bėdos

Sportas

Usainas Boltas supyko – įmušęs du įvarčius sulaukė antidopingo specialistų dėmesio

Vardai

Po 2 metų į Lietuvą grįžusi Evelina Young – apie santykius su vyru ir išsiilgtus gruzdintus koldūnus

KT: kelias į Seimą negali būti grindžiamas rinkėjų papirkimu

Aktualu

15min studijoje – sprendimą vėl kandidatuoti paskelbęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius

Pasaulis kišenėje

Baltijos šalių siurprizas: valgomas lėktuvas, pomidorų ledai ir e-bilietai į Dainų šventę

Vardai

Richardas Jonaitis su žmona metams išvyksta į Okeaniją: „Kol nėra vaikučių, reikia išnaudoti galimybę“

Aktualu

LKF byloje – išteisinamasis nuosprendis M.Balčiūnui ir kitiems kaltinamiesiems

24sek

Režisierius M.Markevičius: „Žalgirio“ arenoje geriau nei „Lakers“ rungtynėse

Aktualu

Valentinas Mazuronis 15min studijoje: EP rinkimuose nedalyvausiu

24sek

LaVaro Ballo lyga startavo chaosu – žaidėjai nesulaukė savo čekių

Vardai

Oficialiai patvirtinta: princas Harry ir Meghan Markle laukia šeimos pagausėjimo

Aktualu

Vilniaus savivaldybė dėl Ž.Šilgalio veiksmų kreipėsi į prokuratūrą

Aktualu

ES ministrai: laiko pasiekti „Brexit“ susitarimą dar yra

Vardai

Nauja Justės Starinskaitės daina „Red Lights“ – apie meilę, kuriai negalioja jokios taisyklės

Naujienos

Kultūra

Kultūros ministerija kaltinama dariusi spaudimą savivaldybėms dėl algų kėlimo

Aktualu

Prekyba žmonėmis besivertusiai grupuotei – teismo verdiktas: nuteisti ir du broliai

Aktualu

Tęsiama I.Strazdauskaitės nužudymo byla: itin skausmingą dieną išgyveno nužudytosios artimieji

Aktualu

„Vilniaus vandenys“ apie mergaitę „prarijusį“ šulinį: „Vadovas atsiprašė mamos, atliekame tyrimą“

Kultūra

2019-ųjų biudžetas: finansų ministras siūlo veržtis diržus ne tik kultūrai, bet ir kitoms sritims

Sportas

Lietuva – Juodkalnija: įvertinimai sutryptai rinktinei ir treneriui

Sportas

„Skrieja kamuolys“: stadionas, Lietuvos rinktinė ir vokiško futbolo bėdos

Sportas

Usainas Boltas supyko – įmušęs du įvarčius sulaukė antidopingo specialistų dėmesio

Vardai

Po 2 metų į Lietuvą grįžusi Evelina Young – apie santykius su vyru ir išsiilgtus gruzdintus koldūnus

Aktualu

15min studijoje – sprendimą vėl kandidatuoti paskelbęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius

Pasaulis kišenėje

Baltijos šalių siurprizas: valgomas lėktuvas, pomidorų ledai ir e-bilietai į Dainų šventę

Vardai

Richardas Jonaitis su žmona metams išvyksta į Okeaniją: „Kol nėra vaikučių, reikia išnaudoti galimybę“

Aktualu

LKF byloje – išteisinamasis nuosprendis M.Balčiūnui ir kitiems kaltinamiesiems

24sek

Režisierius M.Markevičius: „Žalgirio“ arenoje geriau nei „Lakers“ rungtynėse

Aktualu

Valentinas Mazuronis 15min studijoje: EP rinkimuose nedalyvausiu

24sek

LaVaro Ballo lyga startavo chaosu – žaidėjai nesulaukė savo čekių

Vardai

Oficialiai patvirtinta: princas Harry ir Meghan Markle laukia šeimos pagausėjimo

Aktualu

Vilniaus savivaldybė dėl Ž.Šilgalio veiksmų kreipėsi į prokuratūrą

Aktualu

ES ministrai: laiko pasiekti „Brexit“ susitarimą dar yra

Vardai

Nauja Justės Starinskaitės daina „Red Lights“ – apie meilę, kuriai negalioja jokios taisyklės

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Video

01:02
01:11
35:31

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Parašykite atsiliepimą apie 15min