Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

M.Laurinavičius: viešųjų ryšių prasme susitikimą su D.Trumpu laimėjo V.Putinas

Vladimiro Putino ir Donaldo Trumpo susitikimas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiro Putino ir Donaldo Trumpo susitikimas
Šaltinis: 15min
8
A A

JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino pirmąjį susitikimą Hamburge galima vertinti kaip Vladimiro Putino viešųjų ryšių pergalę, portalui 15min sakė Hudsono instituto Vašingtone analitikas Marius Laurinavičius.

Analitikas sutiko, kad daug ko, kas buvo kalbėta susitikime, dėl jo formato taip ir liks visuomenei nežinoma. Vis dėlto, jo teigimu, susitikimas vyko pagal Rusijos scenarijų ir V.Putinas pasiekė savo tikslus, o ką ir kaip pasiekė JAV prezidentas D.Trumpas, pasakyti sunku.

„Mano požiūriu, Putinas akivaizdžiai laimėjo. Visų pirma, viešojoje erdvėje išėjo tas pats, kas nutiko su buvusiu JAV prezidentu Bushu 2001 m., tik kitaip suformuluota. Tada buvo pasakyta, kad Bushas pažvelgė Putinui į sielą ir pamatė, kad galima bendradarbiauti. Ir dabar buvo pasakyta, kad susitikime buvo „gera chemija“. Su žmogumi, kuris pradėjo karą Ukrainoje, su žmogumi, kuris Sirijoje viską daro, su žmogumi, kuris toje pačioje Amerikoje kišosi į rinkimus. Ir vis tiek „chemija“ kažkokia ypatinga yra. Ir dėl tos chemijos susitikimas truko keturis kartus ilgiau negu buvo planuota. Tai yra didžiulė Putino pergalė viešųjų ryšių prasme“, – 15min sakė M.Laurinavičius.

Eksperto teigimu, JAV valstybės sekretoriaus Rexo Tillersono teiginius, kad D.Trumpas spaudė V.Putiną dėl kišimosi į 2016 m. JAV prezidento rinkimus, derėtų vertinti atsargiai. M.Laurinavičius priminė, kad dar ketvirtadienį Lenkijoje Donaldas Trumpas atsisakė tiesiogiai pripažinti, kad būtent Rusija kišosi į rinkimus.

„Logiškai sunku patikėti, kad niekaip nepripažinęs, kad tai Rusija, staiga į akis Putiną Trumpas kažkaip spaustų.

Logiškai sunku patikėti, kad niekaip nepripažinęs, kad tai Rusija, staiga į akis Putiną Trumpas kažkaip spaustų.

Iš esmės įvyko tai, ko Putinui reikėjo – neva pokalbis apie kišimąsi į rinkimus. Mes nežinome, kaip buvo iš tikrųjų, bet tai, kaip interpretavo Lavrovas (Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas15min), jis savo žinią puikiai paskleidė, kad Trumpas gavo visus atsakymus iš Putino ir patikėjo tuo, ką Putinas sako. Dar viena viešųjų ryšių pergalė Putinui ir Rusijai“, – teigė M.Laurinavičius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marius Laurinavičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marius Laurinavičius

Tai, kad susitikimas truko gerokai ilgiau, negu planuota, anot M.Laurinavičiaus, taip pat nėra geras ženklas.

„Akivaizdu, kad draugystė su Putinu mezgasi, tas ir viešai pareikšta, ir draugystės vardan, aš bijau, kad gali būti kas nors paaukota“, – sakė analitikas.

M.Laurinavičius atkreipė dėmesį į neva kartu su Rusija pasiektą susitarimą, kad buvęs JAV ambasadorius prie NATO Kurtas Volkeris taps JAV specialiuoju atstovu Ukrainai.

Jo teigimu, greičiausiai Rusija nori, kad Ukrainos klausimas būtų sprendžiamas dvišaliu pagrindu su JAV, nustumiant į šoną Europą, ir toks susitarimas gali rodyti, kad to link yra einama.

„Rusija visada stengiasi nustumti į šoną ES ir kalbėtis tik su atskiromis valstybėmis. Jiems tai lengviau, jie taip gali pasiekti užkulisinių susitarimų. Tai, kad jie neva kartu sutarė, jog Kurtas Walkeris bus JAV atstovas, man yra nedidelis signalas, kad gal į tą pusę judama, kad Amerika pritaria planui, kad jie dabar tarpusavyje spręs Ukrainos klausimą. Tai yra pavojinga“, – sakė analitikas.

Anot jo, tokioje situacijoje atsiranda užkulisinių susitarimų, kurių metu kas nors gali būti už ką nors parduota, grėsmė.

„Yra pavojus, dominuos ne vertybės ir įsipareigojimai ar tarptautinė teisė ir tarptautiniai principai, o būtent interesai. Ką Trumpas, beje, yra deklaravęs kaip savo bendrą politinį principą, ir Tillersonas yra ne kartą tą sakęs viešai, kad dabar Amerikos užsienio politika vadovausis ne vertybėmis, o interesais. Tai yra grėsmė tokioms valstybėms kaip Ukraina, tai yra grėsmė mums“, – pažymėjo analitikas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kurtas Volkeris
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kurtas Volkeris

Paskelbtą informaciją apie pasiektą susitarimą dėl Sirijos M.Laurinavičius pavadino „dar viena Amerikos iliuzija“.

„Dabartinio Rusijos režimo interesai iš principo skiriasi nuo Vakarų, taip pat ir JAV. (...) Bet koks susitarimas su dabartiniu Rusijos režimu reiškia tai, kad arba jie nori laimėti laiko, arba jie manevruoja norėdami apgauti. Nes interesai iš esmės skiriasi. O Vakarai kiekvieną susitarimą vertina kaip neva laimėjimą ir Rusijos grįžimą prie konstruktyvių santykių, kas yra iš principo neįmanoma“, – sakė M.Laurinavičius.

Dabartinio Rusijos režimo interesai iš principo skiriasi nuo Vakarų, taip pat ir JAV.

Susitiko penktadienį

D.Trumpas ir V.Putinas penktadienį G-20 renginio Hamburge metu susitiko akis į akį pokalbiui už uždarų durų, kuris užsitęsė daugiau kaip dvi valandas.

Naujienų agentūra AP, remdamasi JAV pareigūnais, pranešė, kad JAV ir Rusija susitarė dėl trumpų paliaubų pietvakarių Sirijoje. Ši žinia paviešinta vykstant D.Trumpo ir V.Putino susitikimui.

Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ informavo, kad V.Putinas sakė, jog jis ir D.Trumpas kalbėjo apie Siriją, Ukrainą, kovą su terorizmu ir kibernetinį saugumą, skelbia naujienų agentūra „Reuters“.

Tuo metu JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas pareiškė, kad D.Trumpas ir V.Putinas ilgai diskutavo apie Rusijos kišimąsi į JAV rinkimus.

„Scanpix“/AP nuotr./JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas
„Scanpix“/AP nuotr./JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas

„D.Trumpas kelis kartus kreipė diskusiją Rusijos kišimosi į 2016-ųjų rinkimus link“, – sakė R.Tillersonas.

Pirmojo susitikimo metu D.Trumpas ir V.Putinas susitelkė ties būdais, kaip palikti praeityje įtarimus, kad Rusija kišosi į JAV rinkimus, sakė R.Tillersonas: „Aš manau, kad abu prezidentai susitelkė ties tuo, kaip judėti pirmyn. Kaip mes galime judėti toliau?“

Anot jo, pokalbis sukosi apie tai, kaip abiem šalims pasiekti susitarimą, kad Rusijos valdžia neturėtų ketinimų kištis į rinkimus ateityje.

R.Tillersonas apibendrindamas susitikimą teigė, kad jis buvo labai konstruktyvus ir du lyderiai „užmezgė ryšį labai greitai“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min